show list DC
show listrecommendedvenuesarchiveaboutlinkslive videos & more

ShowListDC.com is a comprehensive DC/Northern VA/Baltimore concert listing web site.

Any questions or additional show listings can be sent to showlistdc@gmail.com. Bands and venues, please add that address to your mailing lists.

               


Archives from 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011

Archive: 2018


Monday, 1 January 2018 [link to this day]

• Kazaxé - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Sam C. Jones - Galaxy Hut
• Wale & Friends 7th Annual New Years Day Show - Fillmore Silver Spring


Tuesday, 2 January 2018 [link to this day]

• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #18 - Prelims Night 1: My Heart My Anchor, Not At Liberty, Most Savage Gentlemen, Liam B. Smith, Tomato Dodgers, Jean Serene, Finding Bob - Jammin' Java
• Trunkweed, Sungazine, Venn, and White Wreath - Milkboy ArtHouse - College Park [7416 Baltimore Avenue College Park, MD]
• Wes Swing - Kennedy Center (Millennium Stage)


Wednesday, 3 January 2018 [link to this day]

• Camille Thurman (saxophonist & vocalist) with Darrell Green (drummer) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Levin Brothers - Jammin' Java


Thursday, 4 January 2018 [link to this day]

• 7DrumCity New Year's Bash - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Chris Thomas King - Blues Alley (Two shows)
• Christine Lyons (soprano) and John Matthew Myers (tenor) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Cinema Hearts, Coy Pond, Venus Milo, and BabeRage - Comet Ping Pong
• Dan Navarro - Mansion on O St [2020 O St NW, WDC]
• Infernal Coil, ASM (Antichrist Siege Machine), Erlkonig, and Torvus - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Jon Cresswell - Jammin' Java
• the Levin Brothers - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Rik Emmett of Triumph: Acoustic Duo Performance with Dave Dunlop - Birchmere
• Sorrowseed, Nahja Mora, and Snakefeast - Metro Gallery (Baltimore)
• ZOSO (Led Zeppelin tribute) - Baltimore SoundStage


Friday, 5 January 2018 [link to this day]

• Bakithi Kumal & the All Star Graceland Band - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Cactus Liquors, the Uptown Blues Band, and Zydeco Jed - Gypsy Sally's
• Catherine Russell & John Pizzarelli: A Salute to Billie Holliday & Frank Sinatra - Strathmore (Music Center)
• Chris Thomas King - Blues Alley (Two shows)
• the Dead Milkmen and Mindless Faith - 9:30 Club
• Drums of Life, Hestina, Plake 64 & the Hexagrams, and Coffee Enema - Wind-Up Space (Baltimore)
• Get the Led Out (Led Zeppelin tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Girlfriend in a Coma (tribute to Morrissey and the Smiths) - State Theatre
• Jantsen with Anoxex, Nolweez, Seromatic, Delete Me, Powder Room, Etiquette - Baltimore SoundStage
• Joy of Motion's Youth Dance Ensemble Level 3, Level 4, and Company - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Jungle Fever with Mista Selecta, Mane Squeeze, and Odalys - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Kevin Olson and Matt Tarka - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Kirk Cousins Season In Review with Grant and Danny (WJFK 106.7 FM) Benefiting DC Dream Center - Jammin' Java (11 AM Show)
• Lightshow - Fillmore Silver Spring
• the Milestones, Silent Old Mtns., Cheshi, and Doublemotorcycle - Ottobar (Baltimore)
• Oh So Peligroso, Spirit Plots, and Coral Benders - Rock & Roll Hotel
• Popa Chubby - the Hamilton
• ROAMFest 2017 - Birchmere
• Sworn Enemy, Departed, Dissent, Gloves Off, Time Spent, Push NJHC, and Payback - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Teething Veils and guest DJ Paul Vodra (of Hometown Sounds) - Marx Café [3203 Mt Pleasant St NW, WDC] (We Fought the Big One DJ night)
• Thunder Dreamer - DC9
• the Tone Rangers and Bill Williams - Jammin' Java


Saturday, 6 January 2018 [link to this day]

• Acoustic Wheelhouse and Herb & Hanson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Amazing Bill, Outcalls, and Petunia - Metro Gallery (Baltimore)
• Areyto - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the British Invasion Years - State Theatre
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• BSO: Mozart's Jupiter - Strathmore (Music Center)
• Chris Rock - DAR Constitution Hall
• Chris Thomas King - Blues Alley (Two shows)
• the Dream Syndicate and Chris Forsyth - Rock & Roll Hotel
• Fillmore Flashback: 80s vs 90s Dance Party featuring Biz Markie - Fillmore Silver Spring
• Girlfriend in a Coma (Morrissey & the Smiths tribute) and N.E.W. Athens (R.E.M. tribute) - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Glue, Bad Example, Iron Cages, and Saturday Night (members of Bless) - Hole in the Sky [2110 5th St NE, WDC]
• Jacob Jolliff Band - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Life On Mars (David Bowie tribute) and the Xtet (featuring Will Layman of Better Off Dead) - Gypsy Sally's
• Lobo Marino, Forces, and Forgetter - DC9
• The Memory Palace (Podcast recording) - 6th & I
• Michael Clem Trio of Five, Justin Storer, and ` - Jammin' Java
• A Night at the U Street Disco with Jellybean Benitez, Sam "The Man" Burns - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Nuclear Tomb, Ritualistic, Earthworm von Doom, Salem Band, and Et Mors - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Psycho Killers (Talking Heads Tribute) and Synchronicity - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• ROAMFest 2017 - Birchmere
• Sauce, Surprise Attack, and Squaring the Circle - Velvet Lounge
• Winter is Coming with Thrillkiller, Bag of Humans, Paid in Full, Modern Fuzz, Echoheart, Offensive, Cyber Strike, Metanium - Baltimore SoundStage


Sunday, 7 January 2018 [link to this day]

• Boat Burning: Music for 100 Guitars with visuals by DC guerilla projectionist Robin Bell - 9:30 Club
• Chris Thomas King - Blues Alley (Two shows)
• Infernal Lust, Torvus, EastDear Park, Doomsday Mavericks, and Visceral Violation - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Joy of Motion Dance Center: dance cardio and conditioning class - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Junkyard Band and Flex Matthews - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Maggie’s Celtic Celebration for the New Year Featuring Maggie Sansone & Robin Bullock with special guests Laura Byrne and Jimmy Eagan - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Mo'Fire featuring In Gratitude (Earth, Wind & Fire tribute) and Motown & More (Motown/Soul legends tribute) - Birchmere
• the Nighttime Adventure Society (Final Show + EP Release) and Slow Love - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the Obsessives, Bleary Eyed, Soft Idiot, and the Bepstein Show - Comet Ping Pong


Monday, 8 January 2018 [link to this day]

• Bachelor Boys - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #18 - Prelims Night 2: HourGlass, the Well, Tild, Cursor, Electric Heart, Red Chief's Ransom - Jammin' Java
• Joshua Powell and Jonny Grave - Galaxy Hut
• Super Soul Bros - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Wombats, Blaenavon, and Courtship - 9:30 Club


Tuesday, 9 January 2018 [link to this day]

• Bottled Up, the Smirks, and Scanners - DC9
• Gordon Sterling Presents: the Gypsy Sally's Jam - Gypsy Sally's
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #18 - Prelims Night 3: Weak Chain, Dangerous Curves, Q.O.K., Chris Timbers Band, Potomac Groove Project, Elizabeth II, Gryzzle - Jammin' Java
• Jeffrey Lewis & Los Bolts, Sonic Eddy, and Staffers - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Native Pride Dancers - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Tara Erraught (mezzo-soprano) with John O'Connor (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)


Wednesday, 10 January 2018 [link to this day]

• Brian McKnight (solo show) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Dancing With the Stars: Live - Light Up the Night - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Iron Reagan, Despise You, Cemetery Piss, and Left Cross - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Ja Rule, Donnie Breeze, Duck Myers, and Jaymoney Hackett - Baltimore SoundStage
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #18 - Prelims Night 4: Followship, the Solo Projekt, Where's Zach? The Generics, Commodore Koko, Loxias - Jammin' Java
• the Killers and Alex Cameron - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• the Latvian Radio Big Band - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Oshun, Winzday Love, and Kelow Latesha - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Passion Pit - 9:30 Club
• Southern Avenue and Three Man Soul Machine - Gypsy Sally's
• Spencer Joyce - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)


Thursday, 11 January 2018 [link to this day]

• Albert Lee (full band) and the Cryers - Jammin' Java
• Antibalas and the Mattson 2 - the Hamilton
• Brian McKnight (solo show) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• BRNDA, Long Neck, Sammi Lanzetta, and Femme Flag - Comet Ping Pong
• Circuitry, Toxic Crew, Thirst for the Sea, Fragments in Motion, Infinite Solutions, and Less Than Ruined - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Cory Henry (Snarky Puppy) with Treme Funktet - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Cracker and Camper Van Beethoven - 9:30 Club
• Frailboys, Zazu, Lul Big Brother, Hawk Oviim, and DJ Cadeem Franklin - Velvet Lounge
• Ja Rule - Fillmore Silver Spring
• Jonny Grave - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Marilyn Mosby Birthday Jam Session: Raheem DeVaughn with the CrossRhodes Band, Kindred the Family Soul, Wes Felton with the CrossRhodes Band - Baltimore SoundStage
• Megan Davies, Keelan Donovan, and Noah - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Mystery Friends and the Cassaday Concoction - Gypsy Sally's
• National Symphony Orchestra (Yutaka Sado, conductor) with Jean-Yves Thibaudet (piano): Rossini's Overture to the Thieving Magpie, Bernstein's Symphony No. 2 "The Age of Anxiety", Tchaikovsky's Francesca da Rimini, and Ravel's Boléro - Kennedy Center (Concert Hall)
• Patrick Mustain - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Stanley Jordan - Blues Alley (Two shows)
• Vivian Green - Birchmere
• Weakened Friends - DC9
• Yonder Mountain String Band and the Southern Belles - Rams Head Live! (Baltimore)


Friday, 12 January 2018 [link to this day]

• Antibalas and DC Highlife Stars - the Hamilton
• Bearcat Wildcat - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Bluegrass & Beer Night - 7:30 PM)
• Ben Miller Band, Sons of Pitches, and Southpaw Country - Jammin' Java
• Bess Greenberg and Glenn Yoder - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• BSO Off the Cuff: Impressionist Masterworks - Strathmore (Music Center)
• Des Demonas, Quattracenta, and DJ Baby Alcatraz - Comet Ping Pong
• the Disco Biscuits - 9:30 Club
• Doug E Fresh, Slick Rick, Big Daddy Kane, Kool Moe Dee, and DJ Quick Silva - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Washington Wizards Post-Game Concert Series - Hip Hop Night)
• Eddie from Ohio with Jake Armerding - Birchmere
• Go Mod Go!, the Hall Monitors, and the Screws - Rock & Roll Hotel
• Honcho: Mike Servito & Justin Cudmore - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Jawn Boy - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Bumppp! Dance Party - 11 PM)
• Jeff Richards (of SNL) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Jupiter Bokondji - Jupiter & Okwess - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Kiss & Ride featuring Carly Harvey - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Larry Keel Experience and the Woodshedders - Gypsy Sally's
• the Last Year, Megosh, Smantx, and Fatally Yours - Metro Gallery (Baltimore)
• Lez Zeppelin (all-female Led Zeppelin tribute) - State Theatre
• National Symphony Orchestra Declassified: Ben Folds Presents featuring Sarah Bareilles and Caroline Shaw with the NSO - Kennedy Center (Concert Hall)
• Rock-a-sonics and the Judy Chops - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Sam Harris and the Waking Up Podcast - Warner Theatre
• Say Anything: In Defense of the Genre (Disc 1) and Say Anything in their entirety, Tim Kasher, and Backwards Dancer - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Silent Headphone Dance Party: Michael Jackson vs. Prince - Fillmore Silver Spring
• Stanley Jordan - Blues Alley (Two shows)
• True Widow and Blacksage - Wind-Up Space (Baltimore)
• the Unknown Threat, Celar Dweller, Jail Solidarity, and Joe Biden - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Vivian Green - Baltimore SoundStage
• Walk the Moon and Company of Thieves - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]


Saturday, 13 January 2018 [link to this day]

• Augustus James, Matthew McAllister, and the Herd of Mainstreet Duo - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Beginnings (Chicago tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Better Off Dead and the Plate Scrapers - Gypsy Sally's
• Bleach Bones, Pagan Reagan, and Airline Andouille - Rock & Roll Hotel
• Captain We're Sinking, Big Nothing, American Television, and Curse Words - Comet Ping Pong
• DC Comedy Jam: Deray Davis, Corey Holcomb, Earthquake, Red Grant, Dominique - DAR Constitution Hall
• Dimitri Max, Joe L., and Team Zapata - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• the Disco Biscuits and Tauk - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Eddie from Ohio with Jake Armerding - Birchmere
• Elena & Los Fulanos and Run Come See - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Eyes of the Nile (Iron Maiden tribute), Master Sword, and Dogs & Day Drinkers - Metro Gallery (Baltimore)
• Fast Eddie & the Slowpokes - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Fetty Wap - Fillmore Silver Spring (the FMF Tour)
• Flooded, Simmer,The Sunsettlers, Service Dog, and Makeup Girl - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
herMajesty, Honest Halloway, and Greenland - U St Music Hall (Early show - 7 PM) CANCELLED
• The King and Avatar with the Brains and Helzapoppin - Baltimore SoundStage
• Mark Wenners Blues Warriors and McKinley James - Jammin' Java
• National Symphony Orchestra (Yutaka Sado, conductor) with Jean-Yves Thibaudet (piano): Rossini's Overture to the Thieving Magpie, Bernstein's Symphony No. 2 "The Age of Anxiety", Tchaikovsky's Francesca da Rimini, and Ravel's Boléro - Kennedy Center (Concert Hall)
• NSO Prelude - Kennedy Center (Millennium Stage)
Pond and Fascinator - Ottobar (Baltimore) Postponed to 6/2/18
• RJD2 and Photay - 9:30 Club
• Say Anything, Tim Kasher, and Backwards Dancer - Rams Head Live! (Baltimore)
• Stanley Jordan - Blues Alley (Two shows)
• Super Art Fight: 10 Damn Years - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Teamster, the Mostly Dead, Genosha, VO/ID, Treble Lifter, and Ain't No Mountain High Enough - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]


Sunday, 14 January 2018 [link to this day]

• 4th Annual MLK Birthday Celebration featuring Rare Essence, Sugar Bear & EU and Trouble Funk with DJ Rico - Howard Theatre
• Black Alley - Fillmore Silver Spring
• BSO: Concerto for Two Timpanists - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Choir! Choir! Choir! - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
• Chopteeth Afrofunk Big Band and the Dave Kline Band - Gypsy Sally's
• Collie Buddz, Jo Mersa Marley, and the Holdup - 9:30 Club
• Comedy at the Kennedy Center: Joel Kim Booster - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Family Theater)
• Dorothy - 9:30 Club
• Eddie from Ohio with Jake Armerding - Birchmere
• Gina Chavez - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Music Makes Life Matter: Ninas Arriba College Fund Benefit - 5 PM)
• Max Weinberg's Jukebox - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Odin's Court, Backblast, Thonian Horde, and Seasick Gladiator - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC] (Heavy Metal Benefit for Wildfire)
• Play It Cool with DJ Jahsonic, DJ Biggs, & DeeJay Life - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (9 PM Show)
• Restorations, Timeshares, and American Television - Metro Gallery (Baltimore)
• Revival with Def Mix DJ Quentin Harris, DC's Legendary Michele Miruski - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Rorie and Anthony Alvarado - Jammin' Java
• Stanley Jordan - Blues Alley (Two shows)
• Warm Sun and Cigarette - Galaxy Hut
• Yacht Rock Revue - the Hamilton


Monday, 15 January 2018 [link to this day]

• Angie Stone - Birchmere
• Graham Bonnet - Baltimore SoundStage
• Henry Rollins: Travel Slideshow - Lincoln Theatre
• Honeysuckle and Justine Markman - Jammin' Java
Let Freedom Ring! featuring Vanessa Williams - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Concert Hall)
• Max Weinberg's Jukebox - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Throwing Plates and Eli Pafumi - Galaxy Hut
• Unit 3 Deep: David Dyson (bass), Patrick Cooper (Keys), & Duane Thomas (drums) - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 16 January 2018 [link to this day]

• Alejandro Escovedo: A Man Under the Influence with Chris Stamey - the Hamilton
• Calico the Band and Annie Stokes - Gypsy Sally's
• Grand Tapestry - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Set For Tomorrow, Unsullied, the Backwoods, and Glen Echo - Jammin' Java
Shakira - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (El Dorado World Tour) POSTPONED TO 8/11/18
• Stranger-er Things: Live Scoring in DC - The Void House Band (members of Tomato Dodgers, Humbalaya) perform The Twilight Zone; Uptown Renaissance (members of Nag Champa, Ragunomics) perform Dr. Who, Zack Be (members of Cartoon Weapons, Kabob-O-Taj) perform Twin Peaks - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Tyminski - Birchmere
• Veronneau (National CD release party) featuring Dave Kline - Blues Alley (Two shows)
• Violet Ripken, Surhoff, and Gutless Wonder - Ottobar (Baltimore)


Wednesday, 17 January 2018 [link to this day]

• Alex Hooper, Michael Moran, Nicki Fuchs, Mike O'Donnell, and Eric Navarro - Ottobar (Baltimore)
• Ava Rocha - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Beggars Tomb and Born Cross Eyed [Grateful Dead tribute] - Gypsy Sally's
• Big Lonesome, Bill Crandall, Aaron Rubinstein, and Sarah Hughes - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Birds For Eyes & Blindfood - dual album release show - Jammin' Java
• Deer Scout, Lavender, and Keeper - DC9
• Eric Benet - Birchmere
• Gina Sobel (artist-in-residence) - Strathmore (Mansion)
• John Sebastian (of the Lovin' Spoonful) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Loungers - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Tinsley Ellis - Blues Alley (Two shows)


Thursday, 18 January 2018 [link to this day]

• Abigail Selby & Eric Selby (Gypsy Second Album Release Show) with Miles Gannett & Cassie Urbany - Jammin' Java
• Chiffon, Wing Dam, Smoke Bellow, and Nerftoss - Ottobar (Baltimore)
• Circles Around the Sun - 9:30 Club
• Emily Yacina, Yohuna, and Julian - Comet Ping Pong
• Eric Benet - Birchmere
• Interstate Rivals, Tentaclaus, Barking Carnies, and Copes - Velvet Lounge
• J. Bliss & Corey Alexander (AMP Comedy Zone Night) - AMP
• Jackie & Starlett, Silo Halo, and Machine Drift - Bump 'n' Grind [1200 East West Hwy, Silver Spring, MD]
• Jacob Sartorius, Zach Clayton, and Hayden Summerall - Fillmore Silver Spring (the Left Me Hangin' Tour)
• Joey DeFrancesco - Blues Alley (Two shows)
• Junior Brown - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Juxt, Dr. Robinson's Fiasco, Woodgrove, and DJ MK Skillz of Sinister Sound Set - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Karl Blau, Mess, and Heartwarmer - Metro Gallery (Baltimore)
• the Last Revel and the Slocan Ramblers - Gypsy Sally's
• Marian McLaughlin and Heterodyne - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Moonshine Society - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• NPR Politics Podcast Live - Warner Theatre
• Purgatory, Atonement, Hivemind, Hellbent, and Butchers Dozen - Sidebar Tavern (Baltimore)
• A Sound of Thunder, Fulton Ave, and Metanium - DC9
• Strangled Darlings and Camille Miller Trio - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Super! Silver! Haze! - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Hometown Sounds)
• Tonight Alive - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD]
• Vintage One Year Anniversary Party with DJ Eskimo, DJ Furious Styles, DJ Dub, DJ Marcnificint, DJ Wildchild DNA - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Western Centuries and Vivian Leva & Riley Calcagno - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]


Friday, 19 January 2018 [link to this day]

• the Bayside Tigers (90s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Carter Lou & the Project and Elizabeth II - DC9
• Dave East, S.U. the Clique, and Jazzy Tazz - Baltimore SoundStage
• the Day of the Beast, Battlemaster, and Rat Infested - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Dollarman - Voice of Bob Sinclair's Rock This Party & Sounds of Freedom - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Caribbean Relief Concert)
• Donna the Buffalo and Woody Pines - the Hamilton
• Earthworm von Doom, Lifetime Sh!tlist, White Hornet, and Thee Iron Hand - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Fire in Elysium (album release), Seventh Seal, MidVale, From Nothing, and Reign of Z - Metro Gallery (Baltimore)
• Fleetmac Wood - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• The Fuss plus the book launch of Freedom City - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• the Grass Is Dead and David Gans - Gypsy Sally's
• the Idol Kings (Tom Petty, Journey, and John Mellencamp tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Joey DeFrancesco - Blues Alley (Two shows)
• Jonny Grave & the Tombstones and NAH. - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Junior Brown - Birchmere
• Kathleen Madigan: Boxed Wine and Big Foot - Warner Theatre
• KC Jazz Club: Louis Hayes, Serenade for Horace - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Locash and the Morrison Brothers Band - Fillmore Silver Spring
• Main Stage Comedy Showcase: Jason Weems, Katherine Jessup, Max Wolfson, Kevin Skiffington, Bobby Steele - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Matt Lange - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC] (Late show - 10 PM)
• Nick & Luke and Jeffrey Herbert - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• NSO Pops: Kenny "Babyface" Edmonds with conductor Tim Davies - Kennedy Center (Concert Hall)
the Smithereens - State Theatre CANCELLED
• the Speakers of the House - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
Station to Station (Earl Slick & Bernard Fowler) - AMP CANCELLED
• Tessa Violet, Secret Midight Press, and Give Me Motion - Jammin' Java
• Time Is Fire and Light Beams - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 6 PM)
• Truck Patch and Black Shag Sherpas - Comet Ping Pong
• Turquoise Lake - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Verve Pipe and Pete Distefano - Wolf Trap (the Barns)
• Yacht - Rock & Roll Hotel


Saturday, 20 January 2018 [link to this day]

• 40 Dollar Fine - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Alex Aiono and Trinidad Cardona - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• BSO: Tchaikovsky's Vivid Virtuosity - Strathmore (Music Center)
• Cargo & the Heavy Lifters: Rock Video Shoot - with the Bushmasters featuring Gary Brown - Jammin' Java
• Dan Bern - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Effects, Savak, and Patois Counselors - Comet Ping Pong
• Enemy Soil (reunion), Suppression, DOC, and Triac - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church
• G Jones B2B Eprom with Mad Zach Ana Sia - Baltimore SoundStage
• Handsomebeast, Vacation Manor, and Sub-Radio - Gypsy Sally's
• the Idol Kings (Tom Petty, Journey, and John Mellencamp tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Infamous Stringdusters - 9:30 Club
• Joey DeFrancesco - Blues Alley (Two shows)
• KC Jazz Club: Louis Hayes, Serenade for Horace - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Kitchen Noise and David Bayles - Velvet Lounge
• Lucy Kaplansky and Heather Maloney - Wolf Trap (the Barns)
• Milky Chance - Fillmore Silver Spring (Blossom Tour)
• NSO Pops: Kenny "Babyface" Edmonds with conductor Tim Davies - Kennedy Center (Concert Hall)
• Oliver Nelson, Noce, and RussellRemix - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Rufus Wainwright and Lucy Wainwright Roche - Birchmere
the Smithereens - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM) CANCELLED
• Steve Siekkinen and Pitches Be Crazy - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Story District's Top Shelf - Lincoln Theatre
• Town Mountain & Jay Starling and friends featuring Danny Knicely with Jon Stickley Trio - the Hamilton
• Wanted Man, Raygunomics, and Bottled Up - Rock & Roll Hotel
• White Ford Bronco - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Young Artist of America at Strathmore: celebrating the centennial of Leonard Bernstein - Kennedy Center (Millennium Stage)


Sunday, 21 January 2018 [link to this day]

• The 34th Annual Mid Atlantic Song Contest Awards Gala - Jammin' Java
• Bay Tunes Guitars Rock Band School presents Legends of Rock - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Blue Oyster Cult - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Charlie Mars - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Cowboy Mouth - Rams Head On Stage (Annapolis)
• DC3 - Galaxy Hut
• Howie Day and Brian Jarvis - the Hamilton
• Joey DeFrancesco - Blues Alley (Two shows)
• Joy of Motion Dance Center - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Krakauer-Tagg Duo - Wolf Trap (the Barns)
• Lee Scratch Perry & Subatomic Sound System - Ottobar (Baltimore)
• the Leveetoppers and Mark Sylvester - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Mac McAnally - Birchmere
• Step Afrika! Step Xplosion - Strathmore (Music Center - 5 PM)
• Stephanie Blythe - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Story District's Top Shelf - Lincoln Theatre


Monday, 22 January 2018 [link to this day]

• Afi Soul - Blues Alley (Two shows)
• Charles Phoenix: Addicted to Americana - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Gaelic Storm - Birchmere
• MO and Cashmere Cat - 9:30 Club
• Peabody Pre-Conservatory Program - Kennedy Center (Millennium Stage)


Tuesday, 23 January 2018 [link to this day]

• Becca Stevens - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Billy Strings - Rams Head On Stage (Annapolis)
• breakfast., Flying Jacob, Splendor Tree, and Chris Barrett - Jammin' Java (Jammin' Java Local Scene)
• Cuco + Helado Negro with Lido Pimienta - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Gaelic Storm - Birchmere
• John "The Smoker" Kocur - Blues Alley (Two shows)
• Majid Jordan and Stwo - Lincoln Theatre
• Slotface and Psychic Subcreatures - DC9
• Young Concert Artists presents: Benjamin Baker (violin) with Daniel Lebhardt (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)


Wednesday, 24 January 2018 [link to this day]

• Big Mama Shakes and the North Country - Gypsy Sally's
• Bitter Medicine, These Quiet Colors, and Maryjo Mattea - DC9
• Cannabis Corpse, Stone Mob Live, and No Dead Monsters - Mason Inn [2408 Wisconsin Ave NW, WDC]
• the Conrads - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Fortas Chamber Music Concerts: Calidore String Quartet - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Gaelic Storm - Rams Head On Stage (Annapolis) - sold out
• Kennedy Center Opera House Orchestra: selections from Brahms, Led Zeppelin, Muse, Coldplay, Queen, Gershwin, and Bach - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Local Press Club: A Reader Happy Hour with 730DC and Our Favorite Local Journalists - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Tennis and Overcoats - 9:30 Club
• Tyra Levone - Blues Alley (Two shows)


Thursday, 25 January 2018 [link to this day]

• Big Head Todd & the Monsters and Luther Dickinson - 9:30 Club
• Bronsen & the Expedition, Violet Jupiter, and One Identity - Velvet Lounge
• BSO: Diva to Diva - Strathmore (Music Center)
• Chris Barron (Angels & One-Armed Jugglers CD release show) - Jammin' Java
• Chris Janson - Fillmore Silver Spring
• Chumps, Grassroots, and Howzit - Ottobar (Baltimore)
• Cold Fusion Americana: June Star, the Linemen, Big Mama Shakes - Wind-Up Space (Baltimore)
• Creed Bratton from The Office - Baltimore SoundStage
• Dan Deacon and Drop Electric - Milkboy ArtHouse - College Park [7416 Baltimore Avenue College Park, MD]
• Dan Lipton Trio and Alan Barnosky - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Eli Lev Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Inara George and Rupe Shearns - DC9
• Joel Fan (piano) - Strathmore (Mansion)
• Justin Furstenfeld of Blue October: An Open Book - Rams Head On Stage (Annapolis) - sold out
• Kuinka and Near Northeast - Gypsy Sally's
• Lana Del Rey - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (LA To the Moon)
• National Symphony Orchestra (Christopher Eschenbach, conductor) with Leila Josefowicz (violin): Oliver Knussen's Violin Concerto, Schumann's Symphony No. 3 "Rhenish", and Brahms's Variations on a Theme by Haydn - Kennedy Center (Concert Hall)
• NSO Youth Fellows: chamber music and solo performances - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Psymbionic & the Widdler - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Spafford - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the Ventures - Birchmere


Friday, 26 January 2018 [link to this day]

• 7 Door Sedan and Celestial Pincushion (formerly Cigarbox Planetarium) - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Aaron Tveit - Wolf Trap (the Barns)
• Alms, Bastards of Reality, Incisor, and Gateway To Hell - Wind-Up Space (Baltimore) (Pizza Party Printing's 6-year anniversary show)
• the Alternate Routes - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (the Oddsmakers Tour)
• the Beat Hotel and the Get Right Band - Gypsy Sally's
• Brett Young - Fillmore Silver Spring - sold out
• Cowabunga Pizza Time, Schroeder, Mallwalker, and Please - Ottobar (Baltimore)
• Discovery Artist in the KC Jazz Club: Joel Ross Good Vibes - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• DMX - Howard Theatre
• Dope Francis (Good For EP release show), the U.S. Americans, and Resilient - DC9
• Frankie Ballard - 9:30 Club
• Hannah Wicklund & the Steppin Stones and the High Dives - the Hamilton
• Holdfast (album release), Clear For Takeoff, One Life To Lead, the Great Heights Band, and Front Royal - Metro Gallery (Baltimore)
• Identity Theft: Basslights Tribute Night - Baltimore SoundStage
• J Byrd and Homestead Collective - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Justin Trawick & the Common Good: Debut Album Release and 8th Annual 29th Birthday Show - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Lalah Hathaway - Warner Theatre (the Honestly Tour)
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Magic Bus featuring Tender Polman & Brian Goddard - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Master Sword, One Slack Mind, Fairie's Death Waltz, Sentius, and Marshal Fuzz - Addy's Lounge At Best Western Battlefield Inn [10820 Balls Ford Rd, Manassas, VA]
• Maxim Vengerov - Strathmore (Music Center)
• Mystery Friends, Exnations, Queue, and My French Roommate - Rock & Roll Hotel
• the Newly Dead Game (whodunit) - AMP
• NSO Youth Fellows: chamber music and solo performances - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Satisfaction (Rolling Stones tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Seth Troxler - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Silent On Fifth Street, Suffer No Guilt, Hellpie, Stone Brew, and Skeletal 69 - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Soldiers of Suburbia (Depressed Stormtrooper album release show), the Offbrands, and Vice Years - Jammin' Java
• the Wood Brothers and the Stray Birds - Lincoln Theatre


Saturday, 27 January 2018 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Aaron Tveit - Wolf Trap (the Barns)
• Chrome Skulls, Glue Traps, and Chill Parents - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• the Devil Makes Free - Fillmore Silver Spring
• the Districts and Pine Barons - Ottobar (Baltimore)
• Ebi - DAR Constitution Hall
• Elikeh and On the Bus - Gypsy Sally's
• the Green, Jesse Royal, and Leilani Wolfgramm - Baltimore SoundStage (Marching Orders Tour)
• High Voltage (AC/DC tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• International Champtionship of Collegiate A Cappella (ICCA) - Lisner Auditorium
• Iron Price, SpLit, High Water, Symptoms, and World Peace - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Joe Grushecky & the House Rockers - Jammin' Java
• Jon Cleary - the Hamilton
• Kayo Dot, Tone, and Carl Gene - DC9
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Little Bird, Mo Lowda, and the Radiographers - Milkboy ArtHouse - College Park [7416 Baltimore Avenue College Park, MD]
• the Magician and Bit Funk - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• National Philharmonic: Cosmic Designs - Strathmore (Music Center)
• National Symphony Orchestra (Christopher Eschenbach, conductor) with Leila Josefowicz (violin): Oliver Knussen's Violin Concerto, Schumann's Symphony No. 3 "Rhenish", and Brahms's Variations on a Theme by Haydn - Kennedy Center (Concert Hall)
• Nighthawks on the Blue Highway - AMP
• NSO Prelude - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Object Collection: It's All True (an opera based on the live archives of Fugazi) - Rock & Roll Hotel
• Penntera (Pantera tribute), Clenched Fist (Sepultura tribute), and Psychoholic Slag (White Zombie tribute) - Metro Gallery (Baltimore)
• Ricky Skaggs & Kentucky Thunder - Birchmere
Robert Klein - Rams Head On Stage (Annapolis) POSTPONED TO 3/3/18
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• Ruthie & the Wranglers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Shaed, Nag Champa, Fielder, and OG Lullabies - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (DC Music Download 6th Anniversary Showcase)
• Sinbad - Warner Theatre (Rescheduled from 9/30/17)
• Sitcom & Uvee, Tony Kill, and Slow Love - Comet Ping Pong
• Ten (Pearl Jam tribute) and Deathbed Motorcade (Stone Temple Pilots tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Thread Duo, Andrew Bernstein, and Cooper/Thuro - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Twisted Mister and Scott Thorn - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Wood Brothers and the Stray Birds - Lincoln Theatre


Sunday, 28 January 2018 [link to this day]

• Benjamin Clementine - 6th & I
• Brainfang and Neutered Stallion - Galaxy Hut
• Brockhampton - Fillmore Silver Spring (Love Your Parents Tour)
• Day26 Experience (album release show) - Baltimore SoundStage
• Destroyer and Mega Bog - Black Cat (Mainstage)
• Enter Shikari, Single Mothers, and Milk Teeth - 9:30 Club
• Fuzzy Logic 7th Anniversary Show: Pete International Airport, Guiding Light, Venn - DC9
• Hannah Wicklund & the Steppin Stones and the High Divers - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Justin Townes Earle - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Kathleen Battle's Underground Railroad: A Spiritual Journey - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Kennedy Center Chambers Players - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• Lone Holdout (Welcome to the Northland album release show) - Jammin' Java
• National Philharmonic: Cosmic Designs - Strathmore (Music Center - 3 PM)
the Posies (duo) - the Hamilton POSTPONED TO 2/3/18
• Roy Ayers - Blues Alley (Two shows)
• the United States Naval Academy Band - Kennedy Center (Millennium Stage)


Monday, 29 January 2018 [link to this day]

• Black Label Society, Corrosion of Conformity, and Red Fang - Fillmore Silver Spring
• Black Rebel Motorcycle Club and Night Beats - 9:30 Club
• Bohemian Caverns Jazz Orchestra (CD release party) - Blues Alley (Two shows)
• Chopteeth - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the Delarcos and Spidercake - Galaxy Hut
• Laura Stevenson and Baby Grill - Black Cat (Backstage)


Tuesday, 30 January 2018 [link to this day]

• the Domingo-Cafritz Young Artist Program: soprano Alexandria Shiner, mezzo-soprano Eliza Bonet, tenor Alexander McKissick, and baritone Micahel Hewitt - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Howie Day - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Joe Purdy & Amber Rubarth - the Hamilton
• Kimbra and Arc Iris - 9:30 Club
• Maryland Mansion, Jeff Carey, Gyna Bootleg, Double Dragon, and DJ Bastet - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Nude Party, Tomato Dodgers, and Humbalaya - DC9
• Peter Fraize Quintet - Blues Alley (Two shows)


Wednesday, 31 January 2018 [link to this day]

• Andre Jackson celebrates Teddy Pendergrass - Blues Alley (Two shows)
• Bluewreck - Jammin' Java
• G. Love & Special Sauce and the Ries Brothers - the Hamilton
• Gina Sobel (artist-in-residence) - Strathmore (Mansion)
• International Guitar Night - Wolf Trap (the Barns)
• Jerry Joseph & the Jackmormons and Ms. Sara - Gypsy Sally's
• Michael Pappas - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Neck Deep, Seaway, Creeper, and Speak Low If You Speak Love - Rams Head Live! (Baltimore)
• Typhoon - 9:30 Club
• the Washington School of Ballet (TWSB) - Kennedy Center (Millennium Stage)


Thursday, 1 February 2018 [link to this day]

• BSO: Stephen Hough Performs Mendelssohn - Strathmore (Music Center)
• Comedy at the Kennedy Center: Erin Jackson - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
Corey Harris - Blues Alley (Two shows) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• the Dangerous Summer, Microwave, and the Band Camino - Baltimore SoundStage
• Des Demonas, Quattracenta, and Rob Macy - Ottobar (Baltimore)
• Drew Davidsen with Fedrico Pena, Scott Ambush, & Cedric Givens - Blues Alley (Two shows)
Eric Dasilva & Anthony Zenhauser - AMP CANCELLED
• the Fat Catz and Midnight Essential - Gypsy Sally's
• G. Love & Special Sauce: 25th Anniversary Tour - Rams Head On Stage (Annapolis) - sold out
• the Galaxy Electric, Lake Ruth, and we capillaries - DC9
• the HammyDowns - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• International Guitar Night - Wolf Trap (the Barns)
Jen Cloher - DC9 MOVED TO ROCK & ROLL HOTEL
• Jen Cloher and Mia Dyson - Rock & Roll Hotel (Moved from DC9)
Justin Moore and Dylan Scott - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] CANCELLED
• National Symphony Orchestra (Hannu Lintu, conductor) with Kirill Gerstein (piano): Tchaikovsky's The Tempest Op. 18, Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2, Stavinsky's Le Baiser de la fée (the Fairy's Kiss) - Kennedy Center (Concert Hall)
• NPR's Ask Me Another - Warner Theatre
• Olivier Stankiewicz (oboe) - Strathmore (Mansion)
• Rostam and Joy Again - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Rusty Sal - Ottobar (Baltimore)
• Todd Snider (solo) with Allen Thompson - Birchmere
• Wardruna - Fillmore Silver Spring - sold out


Friday, 2 February 2018 [link to this day]

• All Poets & Heroes and Smithjackson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Allman Others Band and Covered with Jam - Gypsy Sally's
• Art Sherrod Jr featuring CeCe Peniston - Blues Alley (Two shows)
• Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra with Dr. Cornel West - Strathmore (Music Center)
• Black Masala and Swift Technique - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Chase Rice - Fillmore Silver Spring (Lambs & Lions Tour)
Corey Harris - Blues Alley (Two shows) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Corey Smith and George Shingleton - Birchmere (In the Flex Stage)
• Flint Eastwood and Nydge - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Genocide Pact and Mammoth Grinder - Rock & Roll Hotel
• Greensky Bluegrass and Billy Strings - 9:30 Club
• the Grey A, Lotion Princess, and Shane Hines - Comet Ping Pong
• Hey 19 (Steely Dan tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• KC Jazz Club: Ruthie Foster - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Let It Flow - AMP
• National Symphony Orchestra (Hannu Lintu, conductor) with Kirill Gerstein (piano): Tchaikovsky's The Tempest Op. 18, Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2, Stavinsky's Le Baiser de la fée (the Fairy's Kiss) - Kennedy Center (Concert Hall)
• New York Festival of Song: Bernstein at 100 - Wolf Trap (the Barns)
• NSO Prelude - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Queensway, Sanction, Year of the Knife, Deep Rest, and Butchers Dozen - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Rachael & Vilray (feat. Rachael Price of Lake Street Dive) and Courtney Hartman & Taylor Ashton - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] - sold out
• Rachel Ann Morgan - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Rose McGowan - Lisner Auditorium
• Soulection Radio Tour ft. Joe Kay - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM) - sold out
• truTV Impractical Jokers starring The Tenderloins - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD] (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• Who's Bad (Michael Jackson tribute) - Baltimore SoundStage
• Yarn - the Hamilton


Saturday, 3 February 2018 [link to this day]

• Anderson & Roe Piano Duo - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• Anna Meredith - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Art Sherrod Jr featuring CeCe Peniston - Blues Alley (Two shows)
• Beauty Pill, Puff Pieces, and Prearie Sol - Rock & Roll Hotel
• Brent & Co. - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Cat Jack and Emma Myers - Black Cat (Backstage)
• Celebration and Drums of Life - Ottobar (Baltimore)
• Charlie Hunter Trio featuring Silvana Estrada - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
Corey Harris - Blues Alley (Two shows) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Discovery Artist in the KC Jazz Club: Arcolris Sandoval's Sonic Asylum Quintet - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Earthride, Wasted Theory, Age of Truth, and Faith in Jane - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Emancipator Ensemble - 9:30 Club
• Genosha, VO/ID, Hostile Array, Dissonance, Silence the Blind, and Deathwatch - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Ghetto Ghetto Showcase ft. Julius Jetson with Kids Want Techno, Lick - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Giant Panda Guerilla Dub Squad, Nappy Riddem, and Feelfree - Gypsy Sally's (Bob Marley's B-Day Bash)
• Good Deale Bluegrass & Eastman String Band - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Greensky Bluegrass and Billy Strings - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Heavy Breathing and TK Echo - Comet Ping Pong
• LöR, Sentius, Mastersword, Never Elected, and 7th Autumn - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Lera Lynn Trio and Jarrod Dickenson - Jammin' Java
• Maysa - Birchmere
• National Symphony Orchestra (Hannu Lintu, conductor) with Kirill Gerstein (piano): Tchaikovsky's The Tempest Op. 18, Rachmaninoff's Piano Concerto No. 2, Stavinsky's Le Baiser de la fée (the Fairy's Kiss) - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Posies (duo) - the Hamilton (Rescheduled from 1/28/18)
• Rachael & Vilray (Rachael Price of Lake Street Dive) - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• the Renaissance Music Academy and the Yao Jue Music Academy - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Soul Cannon, Drug Pizza, Hexgirlfriends, and Nina Gala - Metro Gallery (Baltimore)
• Steven Page & the Art of Time Ensemble - AMP
• Steven Page & The Art of Time Ensemble - Strathmore (Music Center)
• Stone Horses, Goodbye July, the Revived, Fast As Lightning, After the Broken, and Taboo Tattoo - Baltimore SoundStage
• the Stranger (Billy Joel tribute) - State Theatre
• SZA - Rams Head Live! (Baltimore) (the CTRL Tour) - sold out
• Troll Tribe - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Venray, Babe Rage, and Venus Milo - DC9
• Walker Hayes - Fillmore Silver Spring


Sunday, 4 February 2018 [link to this day]

• Ken Vandermark's Maker, HNM, Heart of the Ghost, Brian Settles with Jeremy Carlstedt, and Sarah Hughes with Corey Thuro - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• the Orphan, the Poet, and the Victor - Ottobar (Baltimore)
• Peabody Opera Outreach - Kennedy Center (Millennium Stage)
• The Skull (performing all of Trouble), Witchtrial, and Alms - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]


Monday, 5 February 2018 [link to this day]

• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Backbeat Underground - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Hometown Sounds)
• Danny Burns and Áine O'Doherty - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Ladysmith Black Mambazo - Wolf Trap (the Barns)
Mod Sun and Karizma - U St Music Hall (Early show - 7 PM) CANCELLED
• Musik Konnekt - Blues Alley (Two shows)
• Pat Benatar & Neil Giraldo (acoustic) - Birchmere - sold out
• Tony Risotto and Tag Cloud - Galaxy Hut


Tuesday, 6 February 2018 [link to this day]

• Dean Rosenthal's Acoustic/Electric Racket Show - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Fortas Chamber Music Concerts: Leonard Bernstein, His World Through Music - Kennedy Center (Terrace Theater)
• High On Fire - Rock & Roll Hotel
• Jason Isbell & The 400 Unit - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Joe Biden: American Promise Tour - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Ladysmith Black Mambazo - Wolf Trap (the Barns)
• Lauv and Ashe - 9:30 Club
• Letitia Van Sant (record release), Be Steadwell, and Elena Lacayo - Black Cat (Backstage)
• NSO Youth Fellows: chamber music and solo performances - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Polly Gibbons - Blues Alley (Two shows)
• Radio Moscow and Amplified Heat - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Sister Carol - the Hamilton (A Celebration of the Birthday of Bob Marley)
Tokio Hotel - Baltimore SoundStage CANCELLED
• Tommy Emmanuel CGP with Rodney Crowell - Birchmere


Wednesday, 7 February 2018 [link to this day]

• Astro - Lincoln Theatre (2018 Global Fan Meeting in USA - KPOP)
• Brent Faiyaz, Diana Gordon, and Amber Olivier - Metro Gallery (Baltimore) - sold out
• Chicago Symphony Orchestra (Riccardo Muti, conductor): Adams's many words of love, Brahms's Symphony No. 2 in D major, Op. 73, Verdi's Overture to I vespri siciliani - Kennedy Center (Concert Hall)
• Chippendales - Baltimore SoundStage (About Last Night Tour)
• Company Danzante: works by contemporary choreographers Marcus Willis, Shaun Boyle, Karen Reedy, Katherine Horrigan, and Arturo Garcia - Kennedy Center (Millennium Stage)
• COYA (Choose Your Own Adventure) - Live Compsed Funk Buddha Cons - Gypsy Sally's
• Devvon Terrell and Kayla Brianna - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (the Weird Nights Tour)
• Dry Country, Ambulance Angels, and VVOVVEE - DC9
• Girlpool, Land of Talk (solo), and Forth Wanderers - Black Cat (Mainstage)
• Grace VanderWaal - 9:30 Club - sold out
• Jerry Folk & Saint Wknd - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Lara Fabian - Warner Theatre
• Marcus Mitchell - Marcus Young - Marcus Canty - Blues Alley (Two shows)
• Marielle Kraft - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Michael Feinstein Presents Laura Osnes - AMP
• Nathan & the Zydeco Cha-Cha's - the Hamilton
• Nathan Angelo, Sam Burchfield, and Chris Ayer - Jammin' Java
• Prison, Joe Biden, BRAT, and BustDown - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Tiny Moving Parts, Mom Jeans, and Oso Oso - Rock & Roll Hotel
• Tommy Emmanuel CGP with Rodney Crowell - Birchmere


Thursday, 8 February 2018 [link to this day]

• Blue Plains (album release) and Olivia & the Mates - Black Cat (Backstage)
• Chippendales - Baltimore SoundStage (About Last Night Tour)
• Dorothea Röschmann (soprano) with Malcolm Martineau (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Faith in Jane, Kingsnake, and Red Dog - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• FreedOhm - Wind-Up Space (Baltimore)
• Granger Smith featuring Earl Dibbles Jr. with Smithfield - Rams Head Live! (Baltimore)
• J. Roddy Walston & the Business and Post Animal - 9:30 Club
• Jeremy Olander - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC] (Late show - 10 PM)
• Jon Stickley Trio - Strathmore (Mansion)
• Lena Seikaly - Steve Herberman Duo - Blues Alley (Two shows)
• National Symphony Orchestra (Fabien Gabel, conductor) with Alban Gerhardt (cello): Dukas's Polyeucte, Bloch's Schelomo, Rachmaninoff's the Rock, and Shostakovich's Symphony No. 9 Op. 70 - Kennedy Center (Concert Hall)
• Paperwhite - DC9
• Peter Bradley Adams: A Face Like Mine with Molly Parden - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Swimmer and The Last Rewind (DC's Phish tribute) - Gypsy Sally's
• Thurston Moore: Music and Radio Radieux: Film - Rock & Roll Hotel
• Uni, Starbenders, and Capital Offender - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Vim & Vigor - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Walter Beasley - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Washington National Opera preview: Don Carlo, the Barber of Seville, and Candide - Kennedy Center (Millennium Stage)
• the World/Inferno Friendship Society, Everymen, and Tomato Dodgers - Metro Gallery (Baltimore)


Friday, 9 February 2018 [link to this day]

• the 9: Singer-Songwriter Showcase - Black Cat (Mainstage)
• Aztec Two-Step - the Hamilton
• Bat Fangs, Faunas, and Warm Sun - Comet Ping Pong - sold out
• the Baylor Project (2018 Grammy Nominee) - Blues Alley (Two shows)
• Black Veil Brides & Asking Alexandria with Crown the Empire - Rams Head Live! (Baltimore)
• Brent Faiyaz, Diana Gordon, and Amber Olivier - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Sonder Son Tour) - sold out
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - State Theatre
• Burlesque-a-pades in Loveland featuring Angie Pontani, The Evil Hate Monkey, The Maine Attraction, Cherry Bomb, Ginger Leigh & Goldi Fox of the Peekaboo Revue - Birchmere
• the Capitol Steps - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Chappo - DC9
• Chris Young - Patriot Center / EagleBank Arena (Losing Sleep 2018 World Tour)
• the Crystal Method and Buster - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Curse, Technophobia, Wingtips, and the Holy Circle - Metro Gallery (Baltimore)
• DC3 ft. Dan Steele and Juliet Loyd - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Fabulous Dialtones' 2018 Pre-Valentine's Day Party - Jammin' Java
• First Aid Kit and Van William - Lincoln Theatre - sold out
• John 5 & the Creatures with XK Scenario - Milkboy ArtHouse - College Park [7416 Baltimore Avenue College Park, MD]
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Jorge Drexler - Howard Theatre
• KC Jazz Club: Eric Harland, Voyager - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Kennedy Center Opera House Orchestra: selection by Brahms - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Kung Fu - Gypsy Sally's
• Marcia Ball - Wolf Trap (the Barns)
• Tedeschi Trucks Band - Warner Theatre - sold out
• White Ford Bronco (90s tribute) - 9:30 Club
• Why? and Open Mike Eagle - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Yung Lean & Sad Boys - Rock & Roll Hotel


Saturday, 10 February 2018 [link to this day]

• Alvin Ailey American Dance Theater: Revelations - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Anti-Flag and Stray From the Path - U St Music Hall (Early show - 6 PM)
• Arty Hill and Big Infinite - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Bound By The Grave, Skeletal 69, Preserved Human Head, Optimist Prime, and No/Más - Shamrock Inn [6044 Harford Rd, Hamilton, MD]
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - State Theatre
• Burt the Dirt - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Celebrating David Bowie - Fillmore Silver Spring
• Clones of Funk: Parliament Funkadelic and Classic Funk Tribute - Gypsy Sally's
• COIN and the Aces - 9:30 Club
• Concert for Hope 12: the Bridge, Bootleg - Baltimore SoundStage
• Dennis Williams's Love & Therapy - Howard Theatre
For Lovers Only: Alice Smith & Bilal - Kennedy Center (Eisenhower Theater)
• Foreplay (70s rock tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis) (6th Annual Heart Health Foundation Benefit)
• Funk Hunters - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Jeff Dunham: Passively Aggressive - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• John Maus - Rock & Roll Hotel
• the Kindness of Strangers, Voyage in Coma, Wilford Brimley, and Birthright - Ottobar (Baltimore)
• the Lil Smokies - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Love Songs: The Beatles vol. 5 - the Hamilton
• Mary Gauthier - Jammin' Java
• Masters of Hawaiian Music - Wolf Trap (the Barns)
• National Philharmonic: Brian Ganz Plays Chopin's Hidden Gems - Strathmore (Music Center)
• National Symphony Orchestra (Fabien Gabel, conductor) with Alban Gerhardt (cello): Dukas's Polyeucte, Bloch's Schelomo, Rachmaninoff's the Rock, and Shostakovich's Symphony No. 9 Op. 70 - Kennedy Center (Concert Hall)
• NEA Jazz Master Randy Weston's African Rhythms: A Tribute to James Reese Europe - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• One Slack Mind, Division, and BackBlast - L&B's Pizzeria and Sports Bar [5401 Mapledale Plaza, Woodbridge, VA]
• Palehound, Weaves, and Tall Friend - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
Platinum Comedy Tour: Mike Epps, Rickey Smiley, Tony Rock - DAR Constitution Hall CANCELLED
• Psycho Killers (Talking Heads tribute) and Kung Fu - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Screws, Teamster, Never Submit, Rat Infested, Maafa, and Ruin By Design - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Sebastian Maniscalco - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD] (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• Spur of the Moment - Blues Alley (Two shows)
• Story District's Sucker For Love - Lincoln Theatre
• Tedeschi Trucks Band - Warner Theatre - sold out
• Will Downing - Birchmere


Sunday, 11 February 2018 [link to this day]

• Girl Choir and Sleep Marks - Galaxy Hut
• Huntertones - Kennedy Center (Millennium Stage)
• K. Michelle - Rams Head Live! (Baltimore) (the People I Used To Know Tour)
• Múm and Faunaphor - 9:30 Club
• Mary Gauthier - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Masters of Hawaiian Music - Wolf Trap (the Barns)
• Raul Midón - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Sekengard, Queen Wolf, Exemptus, and Dee Calhoun - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Shredders and Astronautalis - Rock & Roll Hotel
• Spur of the Moment - Blues Alley (Two shows)
• Trouble Funk - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Viniloversus, the Neuro Farm, and Red This Ever - Black Cat (Backstage)
• Washington Performing Arts' Gospel Choirs: Living the Dream . . . Singing the Dream - Kennedy Center (Concert Hall)
• Will Downing - Birchmere


Monday, 12 February 2018 [link to this day]

• Brian Fallon (of the Gaslight Anthem) - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD]
• the Catholic University of American Music Theatre Division in collaboration with Arena Stage: The Theatre Songs of Leonard Bernstein - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Noel Gallagher's High Flying Birds - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Occvlta (Germany), Future Terror, and An Invitation - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Owen Adams - Blues Alley (Two shows)
• Pop-Up Magazine: A Night of Live Stories - Warner Theatre
• Three Dog Night - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Travis Tritt (solo) - Birchmere


Tuesday, 13 February 2018 [link to this day]

• the Academic - DC9
• Alexandre Tharaud (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Anthony David (acoustic) - Blues Alley (Two shows)
• BORNS, Charlotte Cardin, and Mikky Ekko - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Carla Bruni - Birchmere
• Cris Jacobs Band - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Mardi Gras Party)
• Kennedy Center Opera House Orchestra: selections by Beethoven and Bartók - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Marilyn Manson and Amazonica - Rams Head Live! (Baltimore)
• Melanie Fiona - Howard Theatre


Wednesday, 14 February 2018 [link to this day]

• August Burns Red, Born of Osiris, Erra, and Ocean Grove - Baltimore SoundStage (the Phantom Anthem Tour)
• Declan McKenna and Chappell Roan - Jammin' Java - sold out
• Drew & Ellie Holcomb - Birchmere
• G3 2018: Joe Satriani, John Petrucci (Dream Theatre), Phil Collen (Def Leppard) - Warner Theatre
• Ida Campbell and her Blues Nation Band - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Jazmine Sullivan - Fillmore Silver Spring
• Joe Hertler & the Rainbow Seekers and Juice - Gypsy Sally's
• Marion Meadows - Blues Alley (Two shows)
• Melanie Fiona - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Michael R.J. Roth - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• My Funny Valentine: An Evening of Frank Sinatra's Music starring Tony Sands - the Hamilton
• NSO Pops: West Side Story in Concert - Kennedy Center (Concert Hall)
• Sleigh Bells and Sunflower Bean - 9:30 Club
• Trey Anastasio - 6th & I - sold out
• Uasuf Gueye (artist in residence) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 15 February 2018 [link to this day]

• 2017 Marian Anderson Vocal Award Winner: John Holiday in Recital - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Architects, Stick To Your Guns, and Counterparts - Baltimore SoundStage (Doomsday Tour)
• Bad Moves, Shellshag, the Guests, and Saturday Night - Comet Ping Pong
• Black Dog Prowl, Pressive, and Technicians - Black Cat (Backstage)
• Brantley Gilbert - Patriot Center / EagleBank Arena (The Ones That Like Me Tour)
• Cory Wong & Mr. Talkbox - the Hamilton
• Driftwood - Jammin' Java
• Eric Scott Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Ethan Spalding (Traprock Album release), Nu-Choyce, and Night Train 357 - Velvet Lounge
• George Clinton & Parliament Funkadelic - Howard Theatre
• Harley Flanagan (formerly of the Cro-Mags), ScissorFist, End It, and Red Vision - Fish Head Cantina [4802 Benson Ave, Halethorpe, MD]
• the Lucky So & Sos, Ménage À Garage, and the Barking Carnies - DC9
• Lunar New Year 2018: Shenzhen Symphony Orchestra (Tan Dun, conductor) - Kennedy Center (Concert Hall)
• Marcus Johnson with Phillip "Doc" Martin - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Marion Meadows - Blues Alley (Two shows)
• Matoma, Elephante, and Younger - 9:30 Club
• Milo, Elucid, and Jpeg Mafia - Metro Gallery (Baltimore)
• Mr. Carmack (live) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Phil Vassar (band) - Birchmere
• Stooges Brass Band and the Crooked Vines - Gypsy Sally's
• Superchunk and Bat Fangs - Ottobar (Baltimore)
• Target Family Night: Chengdu Puppets - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Umphrey's McGee and the Marcus King Band - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]


Friday, 16 February 2018 [link to this day]

• Chengdu's traditional folk music - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Chris Cassaday - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Cigarette, Bong Wish, and Slow Love - Black Cat (Backstage)
• Drag-On, Saigon, Tate Kobang, Deetranada, Comp, Ace Cannons, and Why Lie Band - Baltimore SoundStage (Frozen Harbor Music Festival)
• Edjacated Phools of Good Nature - Gypsy Sally's
• Emmanuel Pahud (flute) & Alessio Bax (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Eric Roberson - Birchmere
Frozen Harbor Music Festival: George Clinton & Parliament Funkadelic, Bumpin Uglies, the Grilled Lincolns, Never Ending Fall, Joint Operation - Rams Head Live! (Baltimore)
• Handsome Hound & Friends - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Kiss & Ride - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Marion Meadows - Blues Alley (Two shows)
• Mark O'Connor featuring the O'Connor Band - the Hamilton
• Morbosidad, Blaspherian, Extermination Angel, Lustrum, and A.S.M. (Antichrist Seige Machine) - Mi Mariachi de Wheaton [2715 University Blvd W, Wheaton, MD]
• NSO Pops: West Side Story in Concert - Kennedy Center (Concert Hall)
• Pat Martino Trio - AMP
• Piramid Scheme, Snax, and Brightan Black - Comet Ping Pong
• the Ron Holloway Band - the Hamilton (Midnight sow - Tedeschi Trucks Band Afterparty )
• Rubix Kube (80s tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Seamus Egan Project - Wolf Trap (the Barns)
• Tedeschi Trucks Band - Warner Theatre
• Tyler Farr and Sam Grow - Fillmore Silver Spring
• Valentine's Day Soul Jam: the Stylistics, the Emotions, the Delfonics, Blue Magic, the Manhattans - DAR Constitution Hall
• Vim & Vigor (CD release), Justin Trawick & the Common Good, and Oh He Dead - Rock & Roll Hotel
• Wandering Lies, Accidents, and Better Homes - Jammin' Java
• Wax Motif - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Weavings by Janel Leppin featuring the Messthetics, Janel & Anthony, Blacks Myths, Antonia, G.L. Jaguar, Praxis, Maddie Cantrell, Hand Grenade Job, Kim Sator, Low Ways Quartet, Clara Smith, Katie Alice Greer & Janel Leppin, and more - Black Cat (Mainstage)
• White Ford Bronco (90s tribute) - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• ZZ Ward, Black Pistol Fire, and Billy Raffoul - 9:30 Club


Saturday, 17 February 2018 [link to this day]

American Rhapsody: the Gershwin Songbook - Wolf Trap (the Barns)
• Arlo Guthrie - Re:Generation Tour 2018 featuring Arlo, Abe Guthrie, Sarah Lee Guthrie, Terry Al La Berry, and more - Birchmere
• the Association - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 5 PM & 8 PM)
• AXIS, Yashira, Insane Power, and Será - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• BSO: Pictures at an Exhibition - Strathmore (Music Center)
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
Frozen Harbor Music Festival: Jimmie's Chicken Shack (25th anniversary) with Laughing Colors, Rhett Repko, Kit & the Chardonnay Boys, Paradise Creek, Rusty Blue, Plevyak - Rams Head Live! (Baltimore)
• Homeshake - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Early show - 7 PM)
• I Against Eye, Sangre Inédita, and Sickdeer plus a screening of the movie Night Of The Creeps - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Joseph & the Beasts, Manners Manners, Santa Librada, and DJ Pancakes - Metro Gallery (Baltimore)
• Joyner Lucas, Dizzy Wright, Marlon Craft, Eli, and Reezy - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (The 508 Still Movin' Tour - Late show - 10:30 PM)
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Juxt, Milo in the Doldrums, and Boayt - Rock & Roll Hotel
• Keller Williams, Joey Harkum, Bond & Bentley, Loose Ties, Fake Flowers Real Dirt, and Ebb & Nova - Baltimore SoundStage (Frozen Harbor Music Festival)
• Marion Meadows - Blues Alley (Two shows)
• Mystic Bowie's Talking Dreads (single relases party) and Eat Yr Meat [Pink Floyd Tribute] - Gypsy Sally's
• National Men's Chorus presents A Concert of Opera and Musical Theater - Kennedy Center (Terrace Theater)
• NSO Pops: West Side Story in Concert - Kennedy Center (Concert Hall)
• Phillip Phillips - Fillmore Silver Spring (the Magnetic Tour)
• Sarah Borges & the Broken Singles - Jammin' Java
• Sichuan Opera - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Southern Accents (Tom Petty & the Heartbreakers tribute) - State Theatre
• Stacked Like Pancakes - Ottobar (Baltimore)
• Starcrawler - DC9
• STRFKR and Reptaliens - 9:30 Club
• Tedeschi Trucks Band - Warner Theatre - sold out
• Tyrese, Joe, SWV, Dru Hill, and Next - Patriot Center / EagleBank Arena (the Valentine's Love Jam)
• the Wailers and Signal Fire - the Hamilton
• Woodgrove - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Wylder - U St Music Hall (Early show - 7 PM)


Sunday, 18 February 2018 [link to this day]

• Alsarah & the Nubatones - the Hamilton
• Arlo Guthrie - Re:Generation Tour 2018 featuring Arlo, Abe Guthrie, Sarah Lee Guthrie, Terry Al La Berry, and more - Birchmere
• the Atlas Moth, Royal Thunder, and Mirrors for Psychic Warfare - DC9
• the Bernstein Story - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Devil Master, Zorn, Dagger Moon, and Video Pricks - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Ganja White Night, Dirt Monkey, and Subtronics - 9:30 Club
• Griffin House - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Honey Radar, Margins, Homosuperior, Birth Defects, and host Henry Owings performing Micro Impressions Vol 1 and other hits - Metro Gallery (Baltimore)
• Integriti Reeves - Blues Alley (Two shows)
• Intervals, Jason Richardson, Nick Johnston, and Night Verses - Baltimore SoundStage (The Way Forward Tour)
• John Oates - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Louisa Hall (Barista Boyfriend CD release) - Jammin' Java
• Magic Giant and the Brevet - U St Music Hall (Early show - 7:30 PM)
• the Mid-Atlantic Collegiate Jazz Orchestra - Kennedy Center (Millennium Stage)
• NSO Family Concert: Let's Remix the Classix! - Kennedy Center (Concert Hall: 2 PM &am; 4 PM)
• Pan American Symphony Orchestra presents Fusion of the Americas: Jazz Meets Tango with Chaise Lounge - Kennedy Center (Terrace Theater - 4 PM)
• Pod Save the People - Lincoln Theatre
• Snarky Puppy and Alina Engibaryan - Fillmore Silver Spring
• Star Path and Northwoods - Galaxy Hut
Two Feet and Absofacto - Rock & Roll Hotel - sold out POSTPONED


Monday, 19 February 2018 [link to this day]

• David Cook - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Geoff Gallante - Blues Alley (Two shows)
• Higher Brothers - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
Make Time for Love: love songs by Victor Simonson - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Margins, Homosuperior, Birth Defects, & special host Henry Owings performing “Micro Impressions Vol. 1” and other “hits” - DC9
• Music Celebrations International presents The Capital Orchestra Festival - Kennedy Center (Concert Hall - 2 PM)
• SOS Band - Birchmere
• Starryville and Cosmic Romp - Galaxy Hut
• X Ambassadors and Now Now - 9:30 Club - sold out


Tuesday, 20 February 2018 [link to this day]

• the Association - Birchmere
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• ellen cherry - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Flor and Handsome Ghost - DC9 (co.yh North American Tour) - sold out
• George Burton Quintet with Tim Warfield, Jason Palmer, Pablo Menares, Wayne Smith Jr. - Blues Alley (Two shows)
• Jefferson Starship - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Phoebe Bridgers and Soccer Mommy - Rock & Roll Hotel - sold out
• Reaches, Prearie Sol, and Cool People - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Silverstein, Tonight Alive, Broadside, and Picturesque - Baltimore SoundStage
• Simon Doom and Beverly - Black Cat (Backstage)
• STRFKR and Reptaliens - Rams Head Live! (Baltimore)
• Young Concert Artists presents; Xavier Foley, double bass - Kennedy Center (Terrace Theater)


Wednesday, 21 February 2018 [link to this day]

• Duke Robillard Band - Blues Alley (Two shows)
• I Set My Friends on Fire, Kissing Candice, Awaken I Am, and At This Point - Ottobar (Baltimore)
• K. Michelle Celebrity Birthday Concert - Fillmore Silver Spring
• Larry Campbell & Teresa Willilams - the Hamilton
• Marc Broussard - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Martin Sexton - Wolf Trap (the Barns)
• Mistuko Uchida - Strathmore (Music Center)
• Molotov - Howard Theatre (20th Anniversary of their first record Donde Jugaran Los Ninos)
• the Oh Hellos and Lowland Hum - 9:30 Club
• Penguin and Anna Connolly - DC9
• RAM - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Reed Mathis and Electric Beethoven - Gypsy Sally's
• Robert Stevenson (of A Silent Film) - Rams Head On Stage (Annapolis) (All Good Things Tour)
• RoC’s Grateful Dub 2018 Tour: Roots of Creation with Kash'd Out and the Elovators - Jammin' Java
• Yndi Halda and Staghorn - Metro Gallery (Baltimore)


Thursday, 22 February 2018 [link to this day]

• 1964: the Tribute - Wolf Trap (the Barns)
• Alms, Cemetery Piss, and Pearl - Metro Gallery (Baltimore) (Ian Brown Memorial)
• Ashley Bathgate (cello) - Strathmore (Mansion)
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Doug Smith & Raj Belani (AMP Comedy Zone Night) - AMP
• Dry Reef, Coral Benders, and Pet Cheetah - DC9
• Duke Ellington School of the Arts - Kennedy Center (Millennium Stage)
• DVSN - Fillmore Silver Spring - sold out
• Full of Hell, Prisoner, Neolithic, and R-Complex - Ottobar (Baltimore)
• Fuzzqueen, Sam Cooper & the Sleepwalkers, and Social Station - Black Cat (Backstage)
• Idan Raichel - Strathmore (Music Center)
• Jeffrey Osborne - Birchmere
• Justin Moore: Hell on a Highway Tour - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Kim Waters - Blues Alley (Two shows)
• Lane 8 and Enamour - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Lee DeWyze - Jammin' Java
• Mac Ayres, Braxton Cook, and Psalm - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Presented by Fête Records)
• the National Reserve and Jonah Tolchin - Gypsy Sally's
• National Symphony Orchestra (Marek Janowski, conductor) with Stefan Jackiw (violin): Weber's Overture from Euryanthe, Bruch's Violin Concerto No. 1, Brahms's Symphony No. 1 - Kennedy Center (Concert Hall)
• No Zodiac, Strengthen What Remains, Iron Price, Dahmed, and Cancer Priest - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Odetta Hartman with Jack Inslee - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 6 PM)
• Parsonfield - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Patrick Mustain - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Swampcandy - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Zmed Brothers (Everly Brothers tribute) - the Hamilton


Friday, 23 February 2018 [link to this day]

• 1964: the Tribute - Wolf Trap (the Barns)
• Adrian Marcel, Kora the Artist, Donte Kentrell, and Handles - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (GMFU Tour)
• Ananyaa Giridher - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Bad Krohma, the Tremault Band, and Not At Liberty - Velvet Lounge
• BSO Off the Cuff: Rite of Spring - Strathmore (Music Center)
• Danielle Nicole - Jammin' Java
• David Cook and Ryan Tennis - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Dear Creek, Dogwood Tales, Uptown Boys Choir, and Saw Black - Rock & Roll Hotel
• Eli Young Band, Delta Rae, and Melodime - Baltimore SoundStage
• Emauel Ax, Leonidas Kavakos, & Yo-Yo Ma - Kennedy Center (Concert Hall)
• Eugene Tyler Band - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Gabriel Sanchez Presents the Prince Experience - Fillmore Silver Spring
• God Save the Queen (Queen tribute) - Warner Theatre
• Holly Montgomery Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• I Am Frederick Douglass - Lincoln Theatre
• Jeffrey Osborne - Birchmere
• Katt Williams - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Kim Waters - Blues Alley (Two shows)
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Maceo Parker - the Hamilton
• Matt Talley (EP release), Locus Sound (EP release), Thunder Club, Flying Jacob, and TM Lockemy - Metro Gallery (Baltimore)
• McRad, Killer of Sheep, Creep Crusades, the Screws, and LNT - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• the Mercy Alliance and Bad Hair Day - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Michael Glabicki & Dirk Miller (Rusted Root) - AMP
• National Symphony Orchestra (Marek Janowski, conductor) with Stefan Jackiw (violin): Weber's Overture from Euryanthe, Bruch's Violin Concerto No. 1, Brahms's Symphony No. 1 - Kennedy Center (Concert Hall - 11:30 AM)
• Nick Moss Band - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Omnislash, Genosha, Darkening Skies, Division, and Nasty Intent - Addy's Lounge At Best Western Battlefield Inn [10820 Balls Ford Rd, Manassas, VA]
• Prettiest Eyes, the Shandies, and Head Hurts - Comet Ping Pong
• Railroad Earth and Roosevelt Collier - 9:30 Club
• Rookshot (EP Release), At Face Value (EP release), One Life To Lead, Follow Your Bliss, and Stuck In Reverse - Rams Head Live! (Baltimore)
• Steal Your Peaches recreates Dead Allmans Mashup from RFK 6.9.73 - Gypsy Sally's
• Surf Harp record release with Operator Music Band, Zula, Chiffon, and Jacober - Wind-Up Space (Baltimore)
• Tim Barry, Josh Small, and Roger Harvey - Ottobar (Baltimore)


Saturday, 24 February 2018 [link to this day]

• 40 Dollar Fine - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Andy Borowitz - Lincoln Theatre (Two shows - 6 PM a7mp; 9:30 PM)
• Ardamus: Loved, Hated, & Underrated (the Live Sessions) with Mundy and Mr Daywalker - DC9
• Awolnation, Nothing But Thieves, and Irontom - Fillmore Silver Spring (Here Come the Runts Tour) - sold out
• Black Masala and the Scotch Bonnets - Ottobar (Baltimore)
• Branch Manager, the Split Seconds, True Body, and Kromonauts - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Christoph Prégardien (tenor) & Julius Drake (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• the Concert Choir of Georgetown University: world premiere of the cantata Simon Bore the Cross - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Eddie B. - Warner Theatre - sold out
• Electric Grandmother, Swoll, and Spirit Plots - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Flynt Flossy, Turquoise Jeep, Oxymorrons, and Professor Toon - Rock & Roll Hotel
• Googoosh - DAR Constitution Hall
• Hamony Sweepsakes A Cappella Festival: Mid-Atlantic Regional: King's Post, HALO, Polarity, the District, Top of the Seventh, Up All Night, and hosts Lustre (2017 Mid-Atlantic Champs) - Birchmere
• the James Hunter Six and Three Man Soul Machine - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] - sold out
• Jordan Rakei and Dounia - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 10 PM)
• Keiko Matsui - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Kim Waters - Blues Alley (Two shows)
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Mako - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Marcus Johnson - AMP
• Method Man and Redman - Howard Theatre
• National Philharmonic: Gershwin's Porgy & Bess - Strathmore (Music Center)
• National Symphony Orchestra (Marek Janowski, conductor) with Stefan Jackiw (violin): Weber's Overture from Euryanthe, Bruch's Violin Concerto No. 1, Brahms's Symphony No. 1 - Kennedy Center (Concert Hall)
• NRBQ - the Hamilton
• Parsonfield and Brian Dunne - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Pianos Become the Teeth - Metro Gallery (Baltimore)
• Portugal. The Man and Twin Peaks - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• the Prince Experience - Baltimore SoundStage
• PubliQuartet: Freedom and Faith - 6th & I
• Quix - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Rachael Yamagata: Songs, Stories, Solo Tour - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Railroad Earth and Roosevelt Collier - 9:30 Club
• Shenandoah Run - Jammin' Java
• the Sweet NoLA's Po' Boys and Hank & Pattie Duo - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Thomas Lehn & Marcus Schmickler and Leprechaun Catering - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]


Sunday, 25 February 2018 [link to this day]

• BSO: Rite of Spring - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Cher - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Dove Lady, Spooky Cool, and Black Lodge + Em.G. - Black Cat (Backstage)
• Gabrielle Aplin and John Splithoff - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
Heterodyne, Xiphoid-Process, and Rob Neubauer - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD] Rescheduled to 4/6/18
• John Nolan and Mercy Union - DC9
• Keiko Matsui - Birchmere
• Kim Waters - Blues Alley (Two shows)
• More Laughs: the Annual Big Fred Birthday Comedy Show - Baltimore SoundStage
• Oleta Adams - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Rachael Yamagata, Tracy Bonham, and Jordan Sokel - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the Rajas of Rhythm and Dougie - Galaxy Hut
• Relay For Life of Beltway Presents: Relay-Palooza - Jammin' Java
• Rhett Miller (Old 97s) & Evan Felker (Turnpike Troubadours): An Acoustic Song Swap - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
• Travis Greene - Howard Theatre
• Tyler the Creator, Vince Staples, and Taco - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• the United Voices of Metropolitan AME Church: To Serve This Present Age - Kennedy Center (Millennium Stage)


Monday, 26 February 2018 [link to this day]

• 100 Years of Estonian Music featuring vocalist Mr. Mart Sander - Kennedy Center (Millennium Stage)
Ana Tijoux presents Roja y Negro: Canciones de Amor y Desamour - Birchmere Rescheduled to 7/11/18
• How To Be a Pinball Wizard - Black Cat (Backstage)
• Rhye and Boulevards - 9:30 Club - sold out
• Spotlights and Caustic Casanova - DC9
• Taylor Bennett, Kami, and Bianca Shaw - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Restoration of an American Idol Tour)
• Tierney Sutton Band - Blues Alley (Two shows)
• Uriah Heep - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Vérité, Roses & Revolutions, and Pale Spring - Metro Gallery (Baltimore)
• Whiskey Pull, the GLEs, and J. Bengoy - Galaxy Hut


Tuesday, 27 February 2018 [link to this day]

• Aubrey Logan - Blues Alley (Two shows)
• Body Pressure, Homosuperior, Jail Solidarity, and No Funeral - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Frightened Rabbit and Wintersleep - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Graham Nash - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Lights, Chase Atlantic, and DCF - 9:30 Club
• the Musical Box performs The Black Show version of "Selling England by the Pound" - Birchmere
• Panini Girlfriend, Coy Pond, and A Note Two Self - DC9
• Robbie Fulks - Jammin' Java
• Vieux Farka Touré and Time is Fire - Rock & Roll Hotel
• Washington Performing Arts Gospel Choir - Kennedy Center (Millennium Stage)


Wednesday, 28 February 2018 [link to this day]

• ADULT. and Hide - Metro Gallery (Baltimore)
• AlanMichael and PatriceLIVE - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Cherish the Ladies - Wolf Trap (the Barns)
• Diet Cig, Great Grandpa, and the Spook School - Rock & Roll Hotel
• Frightened Rabbit and Wintersleep - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Graham Nash - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Jenny & the Mexicats, Loi Loi, and Rockactivo from the Latin Rock Invasion - DC9
• Kendra Foster - Blues Alley (Two shows)
• Quinn XCII and Chelsea Cutler - 9:30 Club - sold out
• Samsara, Devil in the Details, the Mostly Dead, Lord, and Treble Lifter - Falls Church VFW 9274 [7118 Shreve Road, Falls Church, VA]
Seaway - Ottobar (Baltimore) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Sister Ex and Meatbot - Ottobar (Baltimore)
• Styx - Strathmore (Music Center)
• Uasuf Gueye (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Women's Voices Theater Festival: 2018 Young Women's Voices Monologue Competition - Kennedy Center (Millennium Stage)


Thursday, 1 March 2018 [link to this day]

• Anthrax, Killswitch Engage, and Havok - Rams Head Live! (Baltimore)
• Asylum, Nightfall, and Secular Media - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Bad Gyal and Mathias - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Buster Williams Quartet featuring Lenny White with George Colligan & Bruce Williams - Blues Alley (Two shows)
• Cherish the Ladies - Wolf Trap (the Barns)
• Denzel Curry and IDK - Fillmore Silver Spring (Mad Man Tour)
• Dikeman/Stadhouders/Piazza/Shead and Heart of the Ghost - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Ed Schrader's Music Beat, Wume, and Smoke Bellow - Metro Gallery (Baltimore)
• Eli Lev, Marielle Kraft, The Brothers Yares (Ami Yares) and Aaron Shneyer of Yalla Humans, with support from Alex Barnett and Laura Love (Perez) - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• the Expendables, Through the Roots, Pacific Dub, and Amplified - Baltimore SoundStage
• Futuristic: What More Could You Ask For? with Ishdarr, Scribecash, and Saab - Black Cat (Mainstage)
• Graham Nash - Birchmere
• Kelela - 9:30 Club
• Kolars and Escondido - DC9
• National Symphony Orchestra (Donald Runnicles, conductor): Mahler/Cooke's Symphony No. 10 - Kennedy Center (Concert Hall)
• Oscar Peñas (jazz guitar) - Strathmore (Mansion)
• Stage Killaz: Dave Rob: Live with Sound of the City and special guest appearances from Cane, Mona Disa, Dre Black, Joi Carter, DICE, Songdreamer, Paradise - Velvet Lounge
• Trevor Hall - Rams Head On Stage (Annapolis) (A Night in the Village Tour)
• Tyler Childers and Kelsey Waldon - Rock & Roll Hotel - sold out


Friday, 2 March 2018 [link to this day]

• 112, Carl Thomas, Biz Markie, Alex Jay - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Washington Wizards Post-Game Concert Series - R&B Night)
• 40 Dollar Fine - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• American Nightmare, Pissed Jeans, Protester, and Cloak/Dagger - Baltimore SoundStage
• The Band Battle - Finals! - Chris Timbers Music, Elizabeth II, Finding Bob, Gryzzle, Loxias, Red Chief's Ransom - Jammin' Java
• Buster Williams Quartet featuring Lenny White with George Colligan & Bruce Williams - Blues Alley (Two shows)
• Conan, the Ditch & the Delta, and Dagger Moon - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• The Effects, Natural Velvet, and Park Snakes (Tape Release) - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Eric Johnson with original band members Tommy Taylor & Kyle Brock plus special guest Arielle - Fillmore Silver Spring (Ah Via Musicom Tour)
• Eve Essex, Kayla Guthrie, Praxis Cat, and Sarah Hughes & Nate Scheible - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Galactic and Butcher Brown - 9:30 Club
• KC Jazz Club: Jason Moran & the Bandwagon featuring poets Elizabeth Alexander & Yusef Komunyakaa - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• The Literals Drone Ensemble -- Häxan: Witchcraft Through the Ages Live Score - Right Proper - Brookland [920 Girard St NE, WDC]
• Marc-André Hamelin (piano) - Wolf Trap (the Barns)
• Matt Kazam: Back to the Jokes - State Theatre
• the Mighty Pines and Mountain Ride - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Missio and Welshly Arms - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Mowgli's and Mainland - Rock & Roll Hotel - sold out
• National Symphony Orchestra (Donald Runnicles, conductor): Mahler/Cooke's Symphony No. 10 - Kennedy Center (Concert Hall)
• Pressing Strings and Skribe - Metro Gallery (Baltimore)
• Rachelle Ferrell - Birchmere
• So Fetch (2000s tribute band) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Tomason (record release), Sea Lilies (record release), Flying Faders, and Yanni II - Wind-Up Space (Baltimore)
• White Ford Bronco (90s tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Wolf! featuring Scott Metzger - Gypsy Sally's


Saturday, 3 March 2018 [link to this day]

• 1000Mods, Telekinetic Yeti, and Alms - Black Cat (Mainstage)
• Beatriz Ferreyra and Twig Harper - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Bedlam Brass, the Mondawmen, and J Pope & the HearNow - Wind-Up Space (Baltimore)
• Ben Tufts & Friends present a tribute to the Police - Gypsy Sally's
• Buster Williams Quartet featuring Lenny White with Stefon Harris - Blues Alley (Two shows)
• Crooks & Crows, Burt the Dirt, and Moose Jaw Bluegrass - Rock & Roll Hotel
• Dermot Kennedy - Baltimore SoundStage - sold out
• Ed Schrader's Music Beat - Comet Ping Pong
• Galactic and Aztec Sun - 9:30 Club
• High Waisted, Cold Fronts, Cinema Hearts, and Mundy Spears - DC9
• Holly - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Jeanne Robertson - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Jim Gaffigan - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD] (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• Joywave, Sasha Sloan, and Kopps - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Justin Jones - the Hamilton
• KC Jazz Club: Mingus Big Band - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Kid Rock - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Greatest Show on Earth Tour 2018)
Lean On Me: José James Celebrates Bill Withers - Kennedy Center (Eisenhower Theater)
• Little Big Town, Kacey Musgraves, and Midland - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Midvale (album release), the New Reign, Saturnine, Novarium, and Spermassaurus Rex - Metro Gallery (Baltimore)
• Moein - Warner Theatre
• National Symphony Orchestra (Donald Runnicles, conductor): Mahler/Cooke's Symphony No. 10 - Kennedy Center (Concert Hall)
• No Second Troy and Tommy Gann - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Nora Jane Struthers - Jammin' Java
• Rachelle Ferrell - Birchmere
• Robert Klein - Rams Head On Stage (Annapolis) (Rescheduled from 1/27/18)
• Rodriguez and Victory Boyd - 6th & I - sold out
• Superflydisco (70s disco funk) - State Theatre
• TED x Bethesda 2018 - AMP (1 PM Show)
• Wallows and Field Medic - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Sunday, 4 March 2018 [link to this day]

• Aaron Watson, Jack Ingram, and Ryan Beaver - Baltimore SoundStage
• Alice Cooper - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Annapolis Symphony Orchestra - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Arlie and Weston Smith - DC9
• Beatriz Ferreyra, Luke Stewart, Jeff Carey - Hole in the Sky [2110 5th St NE, WDC]
• BRNDA, Poppies, and Julian - Black Cat (Backstage)
• Buster Williams Quartet featuring Lenny White with Stefon Harris - Blues Alley (Two shows)
• the Caribbean - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Hometown Sounds)
• Dwele - Birchmere
• Hippie Sabotage, Melvv, and Olivia Noelle - 9:30 Club
• Jeezy and Tee Grizzley - Fillmore Silver Spring (the Cold Summer Tour)
• Jim Gaffigan - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD] (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Jules Hale, Amanda Glasser, and Renata Zeiguer - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Lil Xan and $teven Cannon - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Marble Berry Seeds, Frankly Lost, BabeRage, and Jean Serene - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• NSO Music for Young Audiences: Two Divas and a Bear - Kennedy Center (Family Theater - 1:30 PM & 4 PM)
• Suzy Bogguss - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Vista Kicks and Rent Party - Metro Gallery (Baltimore)
• Whale Feral, Amorphous Amalgam, and Dan n' Friends - Velvet Lounge
• the Wind + the Wave, Jesse Ruben, and Rachel Price - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Monday, 5 March 2018 [link to this day]

• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Brett Dennen and Dean Lewis - Baltimore SoundStage
• Caleb Flood, Ian McColm, and Nevin Knight - Galaxy Hut
• David Archuleta - Birchmere
• Ella Vos and Freya Ridings - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Hippie Sabotage, Melvv, and Olivia Noelle - Rams Head Live! (Baltimore)
• Injury Reserve - DC9
• LP, Noah Kahan, and Kat Cunning - 9:30 Club - sold out
• Mannywellz - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Mariachi Flor de Toloache - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Meklit - Blues Alley (Two shows)
• Report Suspicious Activity, Two Inch Astronaut, and Anna Connolly - Black Cat (Backstage)
• Tab Benoit - Rams Head On Stage (Annapolis)


Tuesday, 6 March 2018 [link to this day]

• Crumb, Nappy Nappa, and Dove Lady - Comet Ping Pong
• Eric Johnson with original band members Tommy Taylor & Kyle Brock plus special guest Arielle - Rams Head Live! (Baltimore)
• Frigs and the Rememberables - Black Cat (Backstage)
• Jim Belushi & the Board of Comedy - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Michael Schenker Fest and A Sound of Thunder - Fillmore Silver Spring
• Municipal Waste, Exodus, and Red Death - Rock & Roll Hotel (Mr. Pickles Thrashtacular)
• My Dad Wrote a Porno - Warner Theatre
• Orchestral Manoeuvres in the Dark and Ggoolldd - 9:30 Club
• the Philadelphia Orchestra - Strathmore (Music Center)
• Phillip "Doc" Martin - Blues Alley (Two shows)
• Public Access T.V. and Honduras - DC9
• Shopping, French Vanilla, and Ultra Beauty - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Sweet Honey in the Rock - Birchmere
• Taylor Mac: A 24-Decade History of Popular Music (abridged) - Kennedy Center (Eisenhower Theater)
• Völur, 1476, and Jerome Deppe & Co. - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• We Banjo 3 - the Hamilton


Wednesday, 7 March 2018 [link to this day]

• the Chieftains - Strathmore (Music Center)
• Cornelius and Ava Luna - 9:30 Club
• Dixie Dregs: Complete Original Lineup with Steve Morse, Rod Morgenstein, Allen Sloan, Andy West, and Steve Davidowski - Lincoln Theatre
• Enter the Haggis and Pigeon Kings - Wolf Trap (the Barns)
• Jenna & Barbara Bush: Sisters First Tour - Warner Theatre
• Jim Belushi & the Board of Comedy - the Hamilton
• JJ Grey & Mofro and Hollis Brown - Rams Head Live! (Baltimore)
• Lola Marsh and Lavendar - Rock & Roll Hotel
• Muckers, Slim Jimmies, and Sunshine Hysteria - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Nada Surf: Celebrating the 15th anniversary of Let Go - Black Cat (Mainstage)
• Pat Green - Birchmere
• Sabaton, Kreator, and Cyhra - Fillmore Silver Spring
• Vundabar, Ratboys, and Thunder Dreamer - DC9
• the Zephyr Bones (Barcelona) - Metro Gallery (Baltimore)
• Zo! + Carmen Rodgers - Blues Alley (Two shows)


Thursday, 8 March 2018 [link to this day]

• Adrianne Lenker (of Big Thief) and Nick Hakim - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
Bearcubs - DC9 CANCELLED
• Ben Wendel Seasons Band - Blues Alley (Two shows)
• Deal Casino, DRMCTHR, and Haunt Club - DC9
• Dean Napolitano & Corey Hunter (AMP ComedY Zone Night) - AMP
• Edwin McCain - Birchmere
• Epic Beard Men (Sage Francis & B. Dolan) , Height Keech, and Seez Mics - Metro Gallery (Baltimore)
• Jim Belushi & the Board of Comedy - the Hamilton
• Jonathan Wilson and Laraaji - Rock & Roll Hotel
• Moniker and Newscaster - Velvet Lounge
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor): John Adams's The Gospel According to the Other Mary - Kennedy Center (Concert Hall)
• Rachel Ann Morgan - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Wade Bowen (album release show) - Gypsy Sally's
• the Zephyr Bones and Warm Sun - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]


Friday, 9 March 2018 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Alex Cameron and Molly Burch - Rock & Roll Hotel
• the Bad Plus: "Never Stop II" - Reid Anderson, Orrin Evans, & David King - Blues Alley (Two shows)
• Bumpin' Uglies, Dub City Renegades, and Joint Operation - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Bye Bitch: A Celebration of DC Icon Dean Adams featuring the Echoes (reunion), Glenmont Popes, Justin Jones - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Chopteeth - AMP
• Deer Tick and Solomon Georgio - Baltimore SoundStage
• Distant Creatures, Yeah Cool, and Miss Understand Me - Velvet Lounge
• DIY Junkestra: Instrument-Making Workshop - Kennedy Center (Atrium)
• DMV 90s Block Party: Guy, Teddy Riley, Ginuwine, Jagged Edge, 112, Next - DAR Constitution Hall
• El Gran Combo de Puerto Rico - Howard Theatre
• Four Bitchin' Babes - Rams Head On Stage (Annapolis)
• John Eaton - Indiana On Our Minds: the Music of Cole Porter & Hoagy Carmichael - Wolf Trap (the Barns)
• Laura & Linda Benanti: The Story Goes On - Kennedy Center (Terrace Gallery)
• Lord, One Slack Mind, and Sentius - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Misil Stereo - Soda Stereo Tributo - State Theatre
• Newmyer Flyer Presents Laurel Canyon: Golden Songs of Los Angeles 1966-73 - Birchmere
• Parthenon Huxley & Friends - Jammin' Java
• Philip Glass's 20 Etudes: a 5-pianist collaboration with Philip Glass, Jason Moran, Aaron Diehl, Devonté Hynes, and Jenny Lin - Kennedy Center (Concert Hall)
• Randy Rainbow Live - Warner Theatre
• Run Come See, Lauren Calve (EP release), Peyote Pilgrim, and Hardworker - Black Cat (Mainstage)
• So Percussion - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Stanton Warriors - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Super City, :3lon, and Raw Silk - Metro Gallery (Baltimore)
• U-God (of Wu-Tang Clan) - Black Cat (Backstage)


Saturday, 10 March 2018 [link to this day]

• Attacker, Rat Infested, and Torvus - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the Bad Plus: "Never Stop II" - Reid Anderson, Orrin Evans, & David King - Blues Alley (Two shows)
• Beth Ditto and Ssion - 9:30 Club
• Crooked Colours - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Crys Matthews (full band) and Echo Bloom - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• David Fung (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• Dropkick Murphys, Agnostic Front, and Bim Skala Bim - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Emo Night Brooklyn - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 10 PM)
• Ezra Furman and Anna Burch - Rock & Roll Hotel
• Fade To Black (Metallica tribute) and Bastards of Reality (Black Sabbath tribute) - Metro Gallery (Baltimore)
• the Four Bitchin' Babes - Birchmere
• Hollywood Nights (Bob Seeger tribute) - State Theatre
• Irish Tenors - National Theatre [1321 Pennsylvania Ave NW, WDC]
• Judith Hamann, Julia Reidy, The Witches - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Junkyard Band presents: The Man, The Myth, the DC Legend: HBD! Buggs - Fillmore Silver Spring
• KC Jazz Club: Myra Melford with Snowy Egret - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• the Low Anthem and Mega Bog - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Mac Sabbath, Galactic Empire, and Master Sword - Black Cat (Mainstage)
• Michael Tash & Band Influence Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Mother2Mother & My Sister's Place: Empowering Lives Through Music - Jammin' Java
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor): John Adams's The Gospel According to the Other Mary - Kennedy Center (Concert Hall)
• Romeo Santos - Patriot Center / EagleBank Arena (Golden Tour)
• Roomful of Blues - the Hamilton
• Saturday Family Jazz Sessions - AMP (11 AM Show)
• Senses Fail, Reggie & the Full Effect, Have Mercy, and Household - Baltimore SoundStage
• the Slang, Kenny Wesley, Lost Stars, Humbalaya, Sub-radio, and Staunton - Velvet Lounge
• Sons of the Radio, Dark Moon Apache, NOE, Cursor, and Winter Wolf - Mason Inn [2408 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Tiffany Addish: #SheReady - Warner Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM) - sold out
• Toubab Krewe - Gypsy Sally's
• Tusk (Fleetwood Mac tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)


Sunday, 11 March 2018 [link to this day]

• the Bad Plus: "Never Stop II" - Reid Anderson, Orrin Evans, & David King - Blues Alley (Two shows)
• Bond & Bentley, Gestures & Sounds, and Joey Harkum - Velvet Lounge
• Curley Taylor & Zydeco Trouble (with a zydeco dance lesson from "Dancing by the Bayou") - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Dylan Meyer, ,Matt Brown, TJ Ferguson, Wendy Wroblewski, and Kevin Skiffington - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Hilarity! A Comedy Show)
• FuzzQueen and Candy Ambulance - Galaxy Hut
• High Up, Whispertown, and Jake Bellows - Black Cat (Backstage)
• J Boog, Jesse Royal, and Etana - 9:30 Club
• Justin Roberts & the Not Ready for Naptime Players - AMP
• Mason Bates's KC Jukebox: California Mystics - Kennedy Center (Atrium)
• Patricia Racette - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• PNB Rock and Lil Baby - Baltimore SoundStage
• Ricardo Montaner - Patriot Center / EagleBank Arena (Ida y Vuelta Tour)
• Shostakovich and the Black Monk: A Russian Fantasy - Wolf Trap (the Barns)
• Unity (311 tribute) and Sir Alden & Suburban Snoop - Jammin' Java
• Washington Area Theatre Community Honors (WATCH) Awards Show - Birchmere
• the Zombies - Rams Head On Stage (Annapolis)


Monday, 12 March 2018 [link to this day]

• "S" by Circa - Strathmore (Music Center)
• Agar Agar - DC9
• Alicia Olatuja - Blues Alley (Two shows)
• Amy Shark - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Aseethe, Vile Creature, Curse, and No/Mas - Ottobar (Baltimore)
• Dark Funeral, Septicflesh, and Thy Antichrist - Baltimore SoundStage
• Ill Uma Naughty (with Candice Mills) and Electric Mustachio - Galaxy Hut
• K.Flay and Yungblud - 9:30 Club
• Peter & Jeremy: Peter Asher (of Peter & Gordon) and Jeremy Clyde (of Chad & Jeremy) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Stone Eye, the Druids, Showpony, and Floodlore - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Three Days Grace - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD]


Tuesday, 13 March 2018 [link to this day]

• A Day To Remember and Papa Roach - UMBC [Baltimore, MD] (Event Center)
• Dwayne Adell Trio - Blues Alley (Two shows)
• FY5 and the High & Wides - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• I'm With Her (Sara Watkins, Sarah Jarosz, and Aoife O'Donovan) and Andrew Combs - 9:30 Club
• Julia Wolfe's Anthracite Fields - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Justin Nozuka, Good Old War, and River Matthews - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Ladysmith Black Mambazo - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Little Tybee and the Reign of Kindo - Jammin' Java
• Nightwish - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Outlier, Vices to Veils, and Charged Minds - Falls Church VFW 9274 [7118 Shreve Road, Falls Church, VA]
• Skinny Lister and Will Varley - Rock & Roll Hotel
• the Zombies and Ed Rogers - Birchmere


Wednesday, 14 March 2018 [link to this day]

• Aslin Beer Dinner with live music by Two Ton Twig - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Dave Mason - the Very Best of Dave Mason - with opener Gretchen Rhodes - Birchmere
• Drew Kid (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Head for the Hills and the Ampersand String Band - State Theatre
• Pedrito Martinez Group - Blues Alley (Two shows)
• Sherman Ewing and John Jo Jo Herman - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Zombies - Rams Head On Stage (Annapolis)


Thursday, 15 March 2018 [link to this day]

• the 9 Songwriter Series - Rock & Roll Hotel
• Bianca Del Rio - Lincoln Theatre
• BSO: Schubert the Great - Strathmore (Music Center)
• Cleric, Seven)Suns, and Dark Water Transit - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Hot Club of San Francisco - Strathmore (Mansion)
• Iron Chic, At Face Value, American Television, and Cowabunga Piza Time - Metro Gallery (Baltimore)
• Kevin Eubanks - Blues Alley (Two shows)
• King Leisure and the Wingers - DC9
• Lee Ann Womack - Rams Head On Stage (Annapolis) (All the Trouble Tour)
• Mason Bates's Mercury Soul - 9:30 Club
• MGMT - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Morgan Wallen and Ray Fulcher - Fillmore Silver Spring
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with Yefim Bronfman (pianist): Brahms's Hungarian Dances Noa. 1, 17, 10, 20, and 21; Kodály's Dances of Galánta; Dvorak's Slavonic Dances, Op. 46, Nos. 2 and 3; R. Strauss's Salomé's Dance - Kennedy Center (Concert Hall)
• OG Lullabies, Winzday Love, Twin Jude, and Aquatic Gardener - Black Cat (Backstage)
• Random Rab and Plantrae - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Shane Smith & the Saints and Flatland Cavalry - Gypsy Sally's
• Tab Benoit's Whiskey Bayou Records Revue featuring Jeff McCarty & Eric Johanson - Birchmere
• Us & Us Only, Nina Gala, and Mess - Ottobar (Baltimore)
• Widespread Panic - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Young Concert Artists presents: Anthony Trionfo (flute) - Kennedy Center (Terrace Theater)


Friday, 16 March 2018 [link to this day]

• Ancalagon, Mother Moon, Genevieve, and Fourth Dimension - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Anders Osborne (solo) and Ryan Montbleau - the Hamilton
• Barry Flanagan of HAPA with special guest Eric Gilliom - Wolf Trap (the Barns)
• Black Lung, Sierra, and Caustic Casanova - Oliver Brewing Company [4216 Shannon Dr, Baltimore, MD]
• Blake Shelton - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Country Music Freaks Tour)
• the Blow - Metro Gallery (Baltimore)
• Buzzard Dust, Walk the Plank, Sloth Herder, and Brainpan - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Egrets, Tild, and Panini Girlfriend - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Forces, Buddhagraph Spaceship, the Kind Thieves, and Mettabbana - Rock & Roll Hotel
Fxck SXSW: A Local Showcase featuring Des Demonas, Quattracenta, Passing Phases - Black Cat (Mainstage)
• Hyetension, Silver, and Neurotic - Velvet Lounge
In the Beginning dance party: Wild Style dance party featuring Grand Wizard Theodore & Grandmaster Caz - Kennedy Center (Atrium - 9 PM)
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kevin Eubanks - Blues Alley (Two shows)
• Kristin Hersh and Grant Lee Phillips - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Mat Kearney, Andrew Belle, and Filous - Fillmore Silver Spring (Crazytalk Tour)
• Matador! Soul Sounds with Muscle Tough - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the National Parks - AMP
• Nils Frahm - 9:30 Club
• Niyaz: The Fourth Light Project - an Immersive Multimedia Experience - Strathmore (Music Center)
• the No Sleep Podcast - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
• the Oak Ridge Boys - Birchmere (Shine the Light Tour)
• Philip Glass's Koyaanisqatsi: Film & Music with the Philip Glass Ensemble - Kennedy Center (Concert Hall)
• Pop Evil, Black Map, and Palaye Royale - Baltimore SoundStage (Music over Words Tour)
• Sardonic Witchery, Vesterian, Rites to Sedition, Visceral Violation, Xeukatre, and Blasphemous - Mi Mariachi de Wheaton [2715 University Blvd W, Wheaton, MD]
• Ute Lemper's Paris Days, Berlin Nights - Kennedy Center (Eisenhower Theater)
• White Ford Bronco - Gypsy Sally's
• Widespread Panic - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
Wild Style 35th Annniversary Film Screening - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Wu Man & the Huayin Shadow Puppet Band - Lisner Auditorium


Saturday, 17 March 2018 [link to this day]

• the Bayside Tigers (90s Tribute) - State Theatre
• the Beat Hotel - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Captivators, the Fuss, and Stratus Fear - Rock & Roll Hotel
• Cris Jacobs - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Floozies and Anomalie - 9:30 Club (Late show - 10:30 PM)
• G-Eazy, Trippie Redd, Phora, and Anthony Russo - DAR Constitution Hall (the Beautiful & Damned Tour)
• Gay Men's Chorus of Washington: Make America Gay Again - Lincoln Theatre (Two shows - 3 PM & 7 PM)
• Hayley Fahey - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Hunna & Coasts - U St Music Hall (Early show - 6 PM)
• Jon Batiste (solo) - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Kevin Eubanks - Blues Alley (Two shows)
• Kurt Deemer Band, Canceled Stamps, Divining Rod, and the Jennifers - Ottobar (Baltimore)
• the Legwarmers (80s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Manhattans featuring Gerald Alston - Birchmere
• the Mantras and Squaring the Circle - Metro Gallery (Baltimore)
• National Philharmonic: Spirited Brahms - Strathmore (Music Center)
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with Yefim Bronfman (pianist): Brahms's Hungarian Dances Noa. 1, 17, 10, 20, and 21; Kodály's Dances of Galánta; Dvorak's Slavonic Dances, Op. 46, Nos. 2 and 3; R. Strauss's Salomé's Dance - Kennedy Center (Concert Hall)
• Nemesis, Midnite Hellion, Decap Attak, Exemptus, Humungus, Ashes of Mankind, Deathcrown, and Omnislash - Sparta Inn [6400 N Point Rd, Sparrows Point, MD]
• Return to Emerald City: Ultra Naté's Birthday Bash: Black Stereo Faith, Ultra Naté, Lisa Moody, Quentin Harris, DJ Spen, Mookie Brock - Baltimore SoundStage
• Santa Librada (album release), Gateway to Hell, and Holy Fingers - Wind-Up Space (Baltimore)
• White Ford Bronco - Gypsy Sally's
• Widespread Panic - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Willy Porter & Carmen Nickerson - Jammin' Java
• Zion I and Lespecial - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Sunday, 18 March 2018 [link to this day]

• the Casket Lottery and Mess - DC9
• Caz Gardiner and the Glimpses - Galaxy Hut
• the High Kings - Birchmere
• Judas Priest, Saxon, and Black Star Riders - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] (Firepower 2018)
• Justin Timberlake - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (the Man of the Woods Tour)
• Kem - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Kevin Eubanks - Blues Alley (Two shows)
• Little Tybee, the Reign of Kindo, and Del Florida - Ottobar (Baltimore)
• Luke Pell - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Malcolm London - Black Cat (Backstage)
• Moose Blood and Lydia - 9:30 Club
• National Philharmonic: Spirited Brahms - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with Yefim Bronfman (pianist): Brahms's Hungarian Dances Noa. 1, 17, 10, 20, and 21; Kodály's Dances of Galánta; Dvorak's Slavonic Dances, Op. 46, Nos. 2 and 3; R. Strauss's Salomé's Dance - Kennedy Center (Concert Hall)
• Omar Sosa & Seckou Keita - AMP
• Sara Niemietz & W.G Snuffy Walden - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• SPHINXtravaganza Debut Artists - Wolf Trap (the Barns)
The Colorado: A Documentary Film & Live Music Experience - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Willy Porter - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Wolf Herder, Basilisk, Treazon, Cursor, and Sunshine Hysteria - Falls Church VFW 9274 [7118 Shreve Road, Falls Church, VA]


Monday, 19 March 2018 [link to this day]

• Avery*Sunshine - Birchmere
• Ceremony (East Coast) and the Regulars - Galaxy Hut
• Coast Modern - 9:30 Club
• Eric Byrd Trio (CD release party) - Blues Alley (Two shows)
• Iced Earth, Sanctuary, Kill Ritual, and Mindmaze - Baltimore SoundStage (the Incorruptible World Tour)
• In the Vane of . . . Stevie Wonder: Annapolis artists playing tributes & Wonder-inspired originals - Rams Head On Stage (Annapolis)


Tuesday, 20 March 2018 [link to this day]

• Billie Eilish and Reo Cragun - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Brown Angel, Tombtoker, Wayward, and Hangers - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Earthless, Kikagaku Moyo, and Jjuujjuu - Rock & Roll Hotel
• Itzhak Perlman (violin) &am; Martha Argerich (piano) - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Last Bandoleros and Skribe - Wolf Trap (the Barns)
• Marc Broussard - Birchmere
• Robin Trower - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD]
• Smooth Criminal: A Murder Mystery Musical Tribute featuring 98 Rock's Justin Schlegel - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Soft Kill and Choir Boy - DC9
• Theo Hoffman (baritone) with Bradley Moore (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Tosha Hill - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Wild Child and the Wild Reeds - 9:30 Club
• Yamantaka // Sonic Titan's Dirt: North American Tour 2018 - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Wednesday, 21 March 2018 [link to this day]

• Altan - Wolf Trap (the Barns)
• Betty Who, Pretty Sister, and Spencer Ludwig - 9:30 Club (Two shows - 6 PM & 10 PM)
• Born Ruffians and Fleece - DC9
• Bugg (members of Sheer Mag) and the Rememberables - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• the Fabulous Thunderbirds featuring Kim Wilson - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Fortas Chamber Music Concerts: Takács Quartet - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Golden Gate Wingmen - the Hamilton
• Red Sun Rising and Imbued - Baltimore SoundStage
• Robin Trower - Birchmere
• Snail Mail, Shame, and Romantic States - Ottobar (Baltimore)
• Soft Kill and Choir Boy - Metro Gallery (Baltimore)
• Son Lux, Sinkane, Hanna Benn, and - Black Cat (Mainstage)
• Stephen Jay & Jim "Kimo" West ("Weird Al"'s right-hand men) - AMP
• the Wedding Present and Terry de Castro - Rock & Roll Hotel
• Young Gleesh and Beau Young Prince - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Thursday, 22 March 2018 [link to this day]

• Agent Orange, the Atom Age, Walk the Plank, and the Alements - Rock & Roll Hotel
• Big K.R.I.T. and Ty Dolla $ign - Fillmore Silver Spring
• Boris Berezovsky (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Brandy - Howard Theatre
• Bugg, Wildhoney, Post Pink, and Ultra Beauty - Wind-Up Space (Baltimore)
• Dan Auerbach & the Easy Eye Sound Revue featuring Robert Finley & Shannon Shaw, with Shannon & the Clams - 9:30 Club - sold out
• Elohim - Baltimore SoundStage
• Forever Came Calling, In Her Own Words, Hold Close, Something More, and Chris Swartz - Metro Gallery (Baltimore)
• Gerald Albright - Blues Alley (Two shows)
• Haters Roast - the Shady Tour 2018 - Warner Theatre
• Hot Blooded (Foreigner tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Jerry Tripsters - Gypsy Sally's
• Ken Wenzel - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kevin McCaffrey & Robert Dean (AMP Comedy Zone Night) - AMP
• Lightning Bolt and Glockabelle - DC9
• Marty O'Reilly & the Old Soul Orchestra - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Musicians on Call - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with the Washington Chorus: Verdi's Requiem - Kennedy Center (Concert Hall)
• Neil Hilborn - Jammin' Java (the Future Tour)
• No Vacation, Hot Flash Heat Wave, and Surf Rock is Dead - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Porches, Girl Ray, and Palberta - Black Cat (Mainstage)
• the Second City: Look Both Ways Before Talking - Wolf Trap (the Barns)
• Squirrel Nut Zippers - Birchmere


Friday, 23 March 2018 [link to this day]

• Anna McClellan, Navy Gangs, Friendship, and Julian - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Anthony Dante and Olivia Millerschin - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Capital Comedy Festival: Sommore, George Wallace, Tommy Davidson, George Wilborn, Don DC Curry - DAR Constitution Hall
• Courtney Marie Andrews and Matt Dorrien - Black Cat (Backstage)
• Dead Meadow, Dallas Acid, Mad Alchemy Liquid Lights, and Kohoutek - Black Cat (Mainstage)
• Fillmore Flashback: 80s vs 90s Dance Party featuring Biz Markie - Fillmore Silver Spring
• Gerald Albright - Blues Alley (Two shows)
• Governess and Antonia - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 6 PM)
• The Joey Alexander Trio with Jamison Ross - Strathmore (Music Center)
• Kevin Hart - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Irresponsible Tour)
• Knuckle Puck, Boston Manor, Free Throw, Hot Mulligan, and Jetty Bones - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Lee Ann Womack and Sarah Allison Turner - Birchmere
• Lightning Bolt, Glockabelle, James Twig Harper, and Book of Morrin - Ottobar (Baltimore)
• Lucius (acoustic) and Ethan Gruska (solo) - Lincoln Theatre - sold out
• Malokarpatan (Slovakia) and Negative Plane - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Maluma - Patriot Center / EagleBank Arena (F.A.M.E. USA Tour)
• Maneka, Bleary Eyed, Tosser, and DJ Franzia - 9:30 Club
• Marlon Williams and Tiny Ruins - Rock & Roll Hotel (Make Way For Love Tour)
• Movements, Can't Swim, Super Whatevr, and Gleemer - Metro Gallery (Baltimore)
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with the Washington Chorus: Verdi's Requiem - Kennedy Center (Concert Hall)
• Octave Cat featuring Jesse Miller (Lotus), Eli Winderman (Dopapod), Charlie Patierno - with Space Bacon - Gypsy Sally's
• Our Last Night, I the Mighty, Don Broco, and Jule Vera - Baltimore SoundStage (Selective Hearing North America Tour 2018)
• Phil Wickham - McLean Bible Church [8925 Leesburg Pike, Vienna, VA] (Presented by Jammin Java)
• Pill & Gauche - Comet Ping Pong
• Red Baraat Festival of Colors (Night One) - the Hamilton
• the Revelers (cajun/zydeco dance lesson from "Dancing by the Bayou") - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Second City: Look Both Ways Before Talking - Wolf Trap (the Barns)
• Shannon & the Clams - Wind-Up Space (Baltimore)
• Skerryvore - AMP
• the Speakers of the House - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
Stay Amped: A Concert to End Gun Violence: Fall Out Boy, G-Eazy, Bebe Rexha, Lizzo, Cam, Alex G, Miles McKenna - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• the Strypes - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Theo Katzman and Bridget Kearney (of Lake Street Dive) - DC9 - sold out
• Valerie June - Rams Head On Stage (Annapolis)


Saturday, 24 March 2018 [link to this day]

• BSO: Rachmaninoff's Transcendent Fantasy - Strathmore (Music Center)
• Demi Lovato and DJ Khaled - Capital One Arena (formerly Verizon Center)
• Fruition and Daniel Edward Rodriquez (of Elephant Revival) - Gypsy Sally's
• Gang of Youths and Common Holly - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Genevieve, Dark Waters End, Pathogenic, Consumed With Hatred, Constituents, and Emerge a Tyrant - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Gerald Albright - Blues Alley (Two shows)
• Glen Hansard - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Godspeed You! Black Emperor and KGD - 9:30 Club
• Grits & Biscuits - Fillmore Silver Spring - sold out
• Hunny, Made Violent, Talk In Tongues, and Field Trip - DC9
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• KC Jazz Club: Akua Allrich - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7 & 9 PM)
• Keys N Krates, Promnite, and jubilee - Baltimore SoundStage (Cura Tour)
• Kyle Craft - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Lightmare, Grandchildren, Kingsley Ibeneche, and Freedom Party - Velvet Lounge
• Mark Mulch and Smithjackson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
the Marmozets - U St Music Hall (Early show - 7 PM) CANCELLED
• Myopic, Belous, God Root, and Torture Ascendency - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Nana Grizol, Loamlands, and Saturday Night - Black Cat (Backstage)
• National Symphony Orchestra (Gianandrea Noseda, conductor) with the Washington Chorus: Verdi's Requiem - Kennedy Center (Concert Hall)
• Oneida, Celebration, Stephen Strohmier, and Icon For Hire - Ottobar (Baltimore)
• the Overachievers All-Star Show - Black Cat (Mainstage - 10 PM Late Show)
• Palm, the Spirit of the Beehive, and Wildhoney - Rock & Roll Hotel
• Post Secret: the Show - Lincoln Theatre
• Red Baraat Festival of Colors (Night Two) - the Hamilton
• Roman Rabinovich (piano) - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• Saturday Family Jazz Sessions - AMP (11 AM Show)
• the Second City: Look Both Ways Before Talking - Wolf Trap (the Barns - 2 shows - 7 PM & 10 PM)
• Time Machine: Back to the USA! - Lisner Auditorium
• Todd Barry: 30th Anniversary Crowd Work - Black Cat (Mainstage - 8 PM Show)
• Tom Rush accompanied by Matt Nakoa - Birchmere


Sunday, 25 March 2018 [link to this day]

• the Fabulous Thunderbirds - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Film Screening: The Outhouse - The Film 1985-1997 - Black Cat (Backstage)
• Gerald Albright - Blues Alley (Two shows)
• Gost and Computer Magic - Metro Gallery (Baltimore)
• Heterodyne and Joy on Fire - Galaxy Hut
• Kelly Lee Owens and Carmen Villain - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the Kennedy Center Chamber Players - Kennedy Center (Terrace Theater - 2 PM)
• Lo Moon and Kraus - DC9
• of Montreal and Mega Bog - 9:30 Club
• Riders in the Sky - Birchmere (40th Anniversary)
• the Second City: Look Both Ways Before Talking - Wolf Trap (the Barns)
• Timeflies, Bryce Vine, and Baby Raptors - Baltimore SoundStage
• Vinyl Theatre and Vesperteen - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Walk Off the Earth and Darenots - Fillmore Silver Spring - sold out
• Wolfgang Voigt presents GAS - 6th & I


Monday, 26 March 2018 [link to this day]

• Akiko Yano - Blues Alley (Japanese Jazz Series presented by Embassy of Japan)
• Bike Thiefs, Flower Bomb, and Reyna Valencia - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Hollie Cook and Jenna Camille - U St Music Hall (Early show - 6 PM)
• James McMurtry & John Moreland - Birchmere
• Mega Ran, None Like Joshua, Sammus, Rare Candy (video game tribute), Wreck the System, and Ardamus - Ottobar (Baltimore)
• New Politics, Dreamers, and the Wrecks - Fillmore Silver Spring
• Pierce Pettis and Jennifer Ferguson Smith - Jammin' Java
• Suicide Magnets, Dark Cloud, and Machell André - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]


Tuesday, 27 March 2018 [link to this day]

• Al Jardine: A Postcard From California From the Very First Song with a Founding Member of the Beach Boys - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Albert Hammond Jr. and the Marias - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Cloak, Mother Moon, and Earthworm Von Doom - Metro Gallery (Baltimore)
• Dean Ween Group - Black Cat (Mainstage)
• EmiSunshine & the Rain - Jammin' Java
• Eri Yamamoto - Blues Alley (Japanese Jazz Series presented by Embassy of Japan)
• Filthy, Nightmare Difficulty, and Sword Prom - Holy Frijoles [908 W 36th St, Baltimore, MD]
• Mike + the Mechanics - Birchmere
• Mock Identity, Royal Brat, and Park Snakes - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Norma Jean, Gideon, Toothgrinder, Greyhaven, and Birthright - Ottobar (Baltimore)
• Patsy's Rats, Glue Factory, and Faunas - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Rob Bell and Peter Rollins - Lincoln Theatre
• S. Carey and Gordi - DC9
Taake, King Dude, and Cloak - Baltimore SoundStage CANCELLED
• Turnover, Mannequin Pussy, and Summer Salt - 9:30 Club


Wednesday, 28 March 2018 [link to this day]

• Air Supply - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Born Cross-Eyed (Grateful Dead tribute) and Beggars Tomb - Gypsy Sally's
• the Buttertones and Brothers Creeper - Black Cat (Backstage)
• Digitalism - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Drew Kid (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Flower, Pink Film, and Brainpan - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Frances Luke Accord and Eli Pafumi - Jammin' Java
Hanni El Khatib and the Buttertones - Black Cat (Mainstage) CANCELLED
• ILYaimy - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• In Tall Buildings and the Effects - DC9
• Jared & the Mill - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Johanna Warren - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Langhorne Slim and Skyway Man - Birchmere (the Lost at Last Tour)
• Lil Skies - Fillmore Silver Spring (Life of a Dark Rose Tour) - sold out
• Miek + the Mechanics - Rams Head On Stage (Annapolis) (the "Let Me Fly" Tour 2017)
• Sanguine Eagle, Radiator Greys, Sickdeer, and Circulo - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the Screams, Morning Dew, Dedyuth, and Triple Backflip Committee - Ottobar (Baltimore)
• Watain, Destroyer 666, and Tomb - Baltimore SoundStage
• Yoko Miwa - Blues Alley (Japanese Jazz Series presented by Embassy of Japan)
• Yotam Ben-Or - Twins Jazz (Two shows)


Thursday, 29 March 2018 [link to this day]

• Casey Abrams and Osama Malik - Jammin' Java
• the Contortionist, Silent Planet, Skyharbor, and Strawberry Girls - Baltimore SoundStage
• Cris Williamson, Barbara Higbie, Teresa Trull: The Reunion Tour - Birchmere
• Daddy Issues - Metro Gallery (Baltimore)
• Den-Mate, Oh Rose, and Witch Coast - Comet Ping Pong
• Diego El Cigala - Strathmore (Music Center)
• Flower, Syringe, Regional Justice Center, and Mallwalker - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Michael Scoglio Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Necrot, Skullsh!tter, Coffin Dust, and Perpetuated - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Psychic Subcreatures (last show), Bacchae, and Glue Factory - Black Cat (Backstage)
• Puff Pieces, Heatmap, and BRNDA (tape release) - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Remy Ma - Fillmore Silver Spring
• the Soul Rebels featuring GZA & Talib Kweli, with opener Footwerk - 9:30 Club
• Steve Moakler and Corey Kent White - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Born Ready Tour)
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)


Friday, 30 March 2018 [link to this day]

• Anthony Walker & Friends - AMP
• Australia's Thunder From Down Under - Baltimore SoundStage
• the Bayside Tigers (90s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Black Lillies - the Hamilton
• Blair Crimmins & the Hookers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• A Brilliant Lie, Deadbeat Holiday, Saintsin, and Somniatis - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Chase Willett & Friends and Marc Delgado - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Da Kid Emm, Teemonee, Tron & DVD, B-Rain, Chase Ultra, Young Tom, and Mere Mazin - Ottobar (Baltimore)
• Ellis Paul and Eli Lev - Jammin' Java
• Eternal Summers - Comet Ping Pong
• the Fab Four (Beatles tribute) - Warner Theatre
• Gina Turner and Lemz - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Jah Works, Death By Bong, and DJ Selah - Metro Gallery (Baltimore)
• Jimmy Buffett & the Coral Reefer Band - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Kendall Street Company, Feelfree, and Bencoolen - Gypsy Sally's
• Lucy Rose and Charlie Cunningham - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Marshall Crenshaw & the Bottle Rockets - Birchmere
• Oh He Dead, Reed Appleseed, and Aurean (after-show DJ set) - DC9
• Peter White - Blues Alley (Two shows)
• Pigeons Playing Ping Pong and the Fritz - 9:30 Club
• Queue and Tioga - Black Cat (Backstage)
• Ricky Ford Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• San Fermin and Peter Oren - Wolf Trap (the Barns)
• Slippery When Wet (Bon Jovi tribute) - State Theatre
• Steel Panther: Sunset Strip Live with Dingleberry Dynasty - Fillmore Silver Spring
• Suicide Girls: Blackheart Burlesque - Howard Theatre
• Vim & Vigor - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Visceral Violation, Recently Vacated Graves, Torres Infernum, Dialtheist, and Blunt Horse - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Yazan, Bottled Up, Bal Boheme, and Babbling April - The Paperhaus [121 Rittenhouse St NW, WDC]


Saturday, 31 March 2018 [link to this day]

• Australia's Thunder From Down Under - Baltimore SoundStage
• Brent Cobb & Them and Savannah Conley - DC9 (Ain't A Road Too Long US Tour 2018)
• Cleve Francis - Birchmere
• Curtis Harding and Un Blonde - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Dark Star Orchestra - Rams Head Live! (Baltimore)
• Darlingside and Twain - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Dashboard Confessional, Beach Slang, and Kississippi - Fillmore Silver Spring
• David Kitchen Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• DC3 and David Massey Trio - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Deep Sugar DC with Ultra Naté and Lisa Moody - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• East of Eli - Metro Gallery (Baltimore)
• the English Beat - Wolf Trap (the Barns)
• Envenomist, Tag Cloud, Nate Scheible, and Ordet - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Hot Tuna - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Lionize, Tomato Dodgers, You Bred Raptors?, and XK Scenario - Rock & Roll Hotel
• Mark Erelli (MIXTAPE Record Release Show) and Luke Mitchem - Jammin' Java
Million Dollar Quartet - Strathmore (Music Center)
• the Obsessives, the Superweaks, Fire is Motion, and Maybe Later - Comet Ping Pong
• Peter White - Blues Alley (Two shows)
• Pigeons Playing Ping Pong and Consider the Source - 9:30 Club
• Revelator Hill and Karen Jonas - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Reverend Peyton's Big Damn Band, Haint Blue, and Hollywood Blanks - Ottobar (Baltimore)
• Ricky Ford Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Rogue Wave: 10th Anniversary of Asleep at Heaven's Gate - with Dear Boy - Black Cat (Mainstage)
• Sun Dogs (Rush tribute featuring Mark Schenker from Kix) - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Sweet Crude - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• What Your Man Won't Do - Lincoln Theatre
• Yellow Dubmarine - Gypsy Sally's
• ZOSO (Led Zeppelin tribute) - State Theatre


Sunday, 1 April 2018 [link to this day]

• Derek Evry, Gemini Love, and Daamsel - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Fujiya & Miyagi and Annie Hart - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Give, Iron Cages, One Step Closer, Initiate, and Anxious - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Laurel Halo and Beautiful Swimmers - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the New World - Twins Jazz (Two shows)
• Nexul and Caveman Cult - Mi Mariachi de Wheaton [2715 University Blvd W, Wheaton, MD]
• Peter White - Blues Alley (Two shows)
• Suicidegirls: Blackheart Burlesque - Baltimore SoundStage


Monday, 2 April 2018 [link to this day]

• Andrew White Quartet - Blues Alley (Two shows)
• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Billy Cobham's 'Crosswinds Project' featuring Billy Cobham (drums), Ernie Watts (sax), Martin Scales (guitar), Tim Landers (bass), Scott Tibbs (keys) - Birchmere
• Cigarettes After Sex - 9:30 Club
• James Bay - Lincoln Theatre - sold out
• Janine - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Japanese Breakfast and Emily Reo - Ottobar (Baltimore)
• Kohinoorgasm, Spelling, and Asha Santee - Black Cat (Backstage)
• MeWithoutYou and Museum Mouth - DC9
• Nobunny, Homosuperior, and Mallwalker (members of Wildhoney and Wet Brain) - Metro Gallery (Baltimore)
• Primitive Man, Spectral Voice, Ilsa, and Genocide Pact - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]


Tuesday, 3 April 2018 [link to this day]

• Dark Star Orchestra (acoustic) - the Hamilton
• Gordon Sterling Presents: the Gypsy Sally's Jam - Gypsy Sally's
• Hil St Soul - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Jacksepticeye: How Did We Get Here - Lincoln Theatre - sold out
• Jen Hartswick & Nick Cassarino - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Mirah and Secret Drum Band - DC9
• Pamela and Her Sons, Protect-U, and Radiator Greys - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Steve Earle & the Dukes: 30th Anniversary of Coperhead Road performing the album in its entirety - with theMastersons - Birchmere
• Superchunk and Swearin' - Black Cat (Mainstage)
• Superorganism - Rock & Roll Hotel


Wednesday, 4 April 2018 [link to this day]

• Ana Moura - Wolf Trap (the Barns)
• Cifika and Fee Lion - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
David Lindley - Jammin' Java POSTPONED
• Dom Flemons Duo - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Hil St. Soul - Blues Alley (Two shows)
• John Raymond & Real Feels (CD Release) - Twins Jazz (Two shows)
• the Night Game and the Band Camino - DC9
• Ought, Cold Specks, and Katie von Schleicher - Black Cat (Mainstage)
• Richard Thompson (solo acoustic) with Joan Shelley - Birchmere
• Ripe, Los Elk, and the Fuss - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Screaming Females, Thou, and HIRS - Rock & Roll Hotel
• Supreme Commander, Gunpowder Gray, and Night Streets - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Trae Sheehan - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Victor Wooten Trio - Rams Head On Stage (Annapolis)
• The Wonder Years (acoustic) - Sound Garden [1616 Thames St, Baltimore, MD]
• Yo La Tengo - 9:30 Club


Thursday, 5 April 2018 [link to this day]

• Between the Buried & Me, the Dear Hunter, and Leprous - Fillmore Silver Spring
• Brooksie Wells - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Candlebox Acoustic Duo featuring Kevin Martin & Brian Quinn - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Charmaine Michelle - Twins Jazz (Two shows)
• Chinese Man - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Dirkschneider, Elm Street, A Sound of Thunder, and Cyber Strike - Baltimore SoundStage
• Eli Lev Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Forlorn Strangers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Katie Von Schleicher and Wae - Ottobar (Baltimore)
• Khruangbin and the Mattson 2 - Black Cat (Mainstage) - sold out
Liz Longley and the Harmaleighs - Jammin' Java Postponed to 6/24/18
• Mary-eL Band, Nah., Fractal Cat, and FuzzQueen - DC9
• Monty Alexander: Harlem-Kingston Express - Blues Alley (Two shows)
• the Motet and Soule Monde - 9:30 Club
• Ravyn Lenae, Victory, and Luke Titus - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Robyn Hitchcock - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Ronnie Milsap - Birchmere
• Stuff You Should Know Live - Lincoln Theatre
• Turnstile, Red Death, Dress Code, Unified Right, Bacchae, and Razorbumps - All Souls Church Unitarian [1500 Harvard St, WDC] (Damaged City Fest Pre-Fest)
• Withered, Wake, and Embalming Process - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Yes Darling and Dan Lipton Trio - Gypsy Sally's


Friday, 6 April 2018 [link to this day]

Cradle of Filth, Jinjer, and Uncured - Baltimore SoundStage (Cryptoriana World Tour)
• Anderson East and Devon Gillfilian - 9:30 Club - sold out
• Bleachers and Foreign Air - Power Plant Live [34 Market Place, Baltimore, MD]
Blossom Bash: Third Eye Blind, Bush, Lovely the Band - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Broken Social Scene and Belle Game - Rams Head Live! (Baltimore) (the Hug of Thunder Tour)
• Crazy Ex-Girlfriend Live starring Rachel Bloom - Lincoln Theatre - sold out
• Cub Sport - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
Damaged City Fest After-Show: the Flex, Diztort, Skourge, Enforced - Black Cat (Backstage)
Damaged City Fest: Radioactivity, Blazing Eye, Brown Sugar, Blood Pressure, Wildhoney, Firewalker, Nosebleed, Rashomon - Black Cat (Mainstage)
• DJ Boomba, Hezekiah Wtalker, Charles Butler - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Washington Wizards Post-Game Concert Series - Gospel Night)
• the Duskwhales, Milo in the Doldrums, Dr. Robinson's Fiasco, FuzzQueen, Birds for Eyes, and Kid Brother - Jammin' Java (We <3 U Chris Baker: A Charity Show)
• Erin Harpe & the Delta Swingers - AMP
• Field Report and Campdogzz - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Funky Dawgz Brass Band and Dan 'n' Friends (ft. Dan Steele) - Gypsy Sally's
• Goddeon Gallows, Pale Spring, Al Rogers Jr., eu-IV, and Berko Lover - Wind-Up Space (Baltimore)
• Grace Vonderkuhn, Governess, and Collider - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Heterodyne, Xiphoid-Process, and Rob Neubauer - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD] (Rescheduled from 2/25/18)
• Hoodrich, Pablo Juan, Lightshow, Fat Trel, and Rico Nasty - Fillmore Silver Spring (DMV Springfest)
• Jay Byrd and Dan Segall - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Kenny Rittenhouse - Twins Jazz (Two shows)
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Luca Lush, Seba Yuri, and Nazariff - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Marty Stuart & His Fabulous Superlatives - Birchmere (The Way Out West Tour)
• Michael Tash & Band Influence Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Monty Alexander: Harlem-Kingston Express - Blues Alley (Two shows)
• Pocket Bells, Your Solar, Soul Cannon, and Thunder Club - Metro Gallery (Baltimore)
• Ranky Tanky - Strathmore (Mansion)
• the Subdudes - Rams Head On Stage (Annapolis)
• SWOLL, Natural Velvet, Toxic Moxie, and Loi Loi - Comet Ping Pong
• Trace Mountains, Palette, and Kyle Guffey - DC9
• Willie Nile - the Hamilton


Saturday, 7 April 2018 [link to this day]

• Aaron Diehl Trio - 6th & I
• All Black Extravaganza featuring Monica, BJ the Chicago Kid, the Chuck Brown Band - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• a BandHouse Gigs Tribute to Leon Russell - Wolf Trap (the Barns)
• BSO: Symphonic Dances - Strathmore (Music Center)
• Claptone and Will Eastman - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Colter Wall and Jade Bird - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Community Center, Snailmate, Lowlight, and Outcalls - Metro Gallery (Baltimore)
• Cuchulain Kelly, Brian Farrow, and Chris Peters - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Current Joys - Ottobar (Baltimore)
Damaged City Fest After-Show: Lotion, D.O.C., Witchtrial, Blacksage, Neolithic - Black Cat (Backstage)
Damaged City Fest: Limp Wrist, Arms Race, Rixie, Exotica, No Time, Aggression Pact, Odd Man Out, Free, Guilt Parade, Illusion, Substance, BiB, Conmen, Drool, Open Your Eyes - Black Cat (Mainstage)
• David Wilcox and Carrie Newcomer - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
• EDEN and Vérité - 9:30 Club - sold out
• Fortunate Youth, Ballyhoo!, and Tatanka - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Jason Frye and Rivers & Rhodes - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Karl Stoll & the Danger Zone - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kenny Rittenhouse - Twins Jazz (Two shows)
• L.A. Salami and Cat Clyde - DC9
• the Lawrence Arms, Red City Radio, and Sincere Engineer - Baltimore SoundStage
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Marty Stuart & His Fabulous Superlatives - Birchmere (The Way Out West Tour)
• Monty Alexander: Harlem-Kingston Express - Blues Alley (Two shows)
• Patti LaBelle - Warner Theatre
• Saturday Family Jazz Sessions - AMP (11 AM Show)
• Skeletal Family, Unmaker, Stars & the Sea, and Unknown Nobodies - Wind-Up Space (Baltimore)
• Skydog (Allman Brothers tribute band) and Squaring the Circle - Gypsy Sally's
• Sorority Noise, Remo Drive, and Jelani Sei - Rock & Roll Hotel
• the Subdudes - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Weather Station and Daniel Daniel - Jammin' Java
• Why Don't We - Fillmore Silver Spring (the Invitation Tour) - sold out


Sunday, 8 April 2018 [link to this day]

• 3Teeth, HO9909, and Street Sects - Baltimore SoundStage
• Billy Price Band featuring Johnny Rawls: Soul Blues Summit Tour - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• the Boston Pops: Esplanade Orchestra - Strathmore (Music Center - 2 PM & 7 PM)
• Byzantine, Iris Divine, Tzimani, and Mangog - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD] (3 PM Matinee)
• Cameron Crozman (cello) - debut artist - Wolf Trap (the Barns)
• Cry Cry Cry (Lucy Kaplansky, Richard Shindell, and Dar Williams) - 6th & I
Damaged City Fest Art Show: Nandas, Pobreza Mental, Haircut, Blue Streak - Hole in the Sky [2110 5th St NE, WDC]
Damaged City Fest: Warthog, Primal Rite, Blank Spell, Twisted Thing, CDR - Black Cat (Backstage)
• David Wilcox & Carrie Newcomer - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Dwight "Black Cat" Carrier & the Zydeco Ro Doggs (dance lesson from Dancing By the Bayou) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• EU ft. Sugar Bear and Black Masala - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Justin Lees - Twins Jazz (Two shows)
• Lorde, Run the Jewels, and Mitski - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• Machine Drift, Ordered Pairs, and Skybison - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Monty Alexander: Harlem-Kingston Express - Blues Alley (Two shows)
• Mountain Heart and Grand Ole' Ditch - Gypsy Sally's
• Rainbow Kitten Surprise and Caamp - 9:30 Club - sold out
• Run River North - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Sam Bush and Danny Burns - Birchmere
• Waker and Augustus James - DC9


Monday, 9 April 2018 [link to this day]

• the Black Angels and Black Lips - 9:30 Club
• Current Swell and the Fuss - Jammin' Java
• Dave Davies (of the Kinks) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Dave Kline Band - Blues Alley (Two shows)
• the Lonely Biscuits - DC9
• Pinkish Black, Dark Water Transit, and Blacksage - Metro Gallery (Baltimore)
• Pocket Vinyl and Heather Evans - Galaxy Hut


Tuesday, 10 April 2018 [link to this day]

• 5 Seconds of Summer - Fillmore Silver Spring
• Andy Grammer and James TW - 9:30 Club
• Christopher Cross - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Gordon Sterling Presents: the Gypsy Sally's Jam - Gypsy Sally's
• Lionel Loueke Trio - Blues Alley (Two shows)
• Martin Taylor - Jammin' Java
• Maxo Kream and Cuz Lightyear - Baltimore SoundStage
• Mock Identity, GRID, and Literals - Bossa (Downstairs)
• Shelton+Berg, Olivegren+Tolbert+Mazarakis, and Jones+Freeman - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Skizzy Mars and Oliver Tree - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Yesferatu, Weston Smith, and Mr. Daywalker - DC9


Wednesday, 11 April 2018 [link to this day]

• Amoramora and the Cassaday Concoction - Gypsy Sally's
• Antigone Rising - Jammin' Java
• Band of Friends: a Celebration of Rory Gallagher featuring Davy Knowles, Gerry McAvoy, and Ted McKenna - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Caz Gardiner Trio - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Chaise Lounge - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Chao Tian (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Christian Sands - Blues Alley (Two shows)
• Christopher Cross and Christie Lenee - Birchmere
• Del Florida, My French Roommate, and Kit Whitacre & the Chardonnay Boys - Black Cat (Backstage)
• Della Mae and Only Lonesome - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Franz Ferdinand - 9:30 Club - sold out
• Joe Vetter Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• John Weise, Aram Shelton & Harald Berg Duo, and UV Haze - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Kate Amrine, Bonnie Lander perform Scelsi - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Kings Kaleidoscope and Propaganda - Rock & Roll Hotel
• Max Raabe & Palast Orchester - Lincoln Theatre
• Maxo Kream, Cuz Lightyear, and Wifigawd - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Negative Gemini & George Clanton, Amy Reid, and Giddeon Gallows - Metro Gallery (Baltimore)
• Pale Waves and Inheaven - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Partner - DC9


Thursday, 12 April 2018 [link to this day]

• Bit Brigade, Rare Candy, Double Ferrari, and Garbage Masher - Metro Gallery (Baltimore)
• BSO: Vegas Nights with Frankie Moreno - Strathmore (Music Center)
• A Celebration fo Rory Gallagher featuring Davy Knowles, Gerry McAvoy, Ted McKenna - Band of Friends - Birchmere
• Everyone Orchestra (conducted by Matt Butler) featuring Jackie Greene, Jeremy Salken (Big Gigantic), Chris Houser (the Werks), Taylor Shell (Turkuaz), Josh Schwartz (Turkuaz), Eli Winderman (Dopapod), with opener Definition of One - Gypsy Sally's
• Fortunate Youth, Ballyhoo!, and Tatanka - Rams Head Live! (Baltimore)
• Frenship and Yoke Lore - Rock & Roll Hotel (Good Morning, Goodbye Tour)
• George Clanton and Negative Gemini - Black Cat (Backstage)
• the Hillbenders present The Who's Tommy: A Bluegrass Opry - the Hamilton
• Jazz Band Master Class - Twins Jazz (7:30 PM Show only)
• Justin Trawick & the Common Good - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Keller Williams - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Kenny Garrett Quintet - Blues Alley (Two shows)
• Kim Richey (trio show) - Jammin' Java
• Michael Brown (piano) - Strathmore (Mansion)
• NuKid, Julius Jetson, and Riza - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Pat McGee Band (Shine Album and More) and Chris Trapper - Wolf Trap (the Barns)
• Patrick Mustain - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Preening, Mallwalker, and Knife Wife - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Ray Devito & Dylan Vattelana - AMP
• Thirdstory and Grace Weber - 9:30 Club
• Young Galaxy and Sounds of Ceres - DC9


Friday, 13 April 2018 [link to this day]

• Austin Basham and Hollow Coves - DC9
• the Bumperyachts Trio and Meredith Rounsley - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Camp Crystal Lake featuring Backwoods Payback, Teamster, Flesh Mother - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• the Dramatics featuring L.J. Reynolds - Birchmere
• the GW Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• Hawkbill, Dirtbag, Dutchguts, and Brainpan - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Infinite Pizza, Manners Manners, BRAT, and Midnight in Rome - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Janiva Magness - Jammin' Java
• Josey Rebelle and Control Freq - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Keller Williams - the Hamilton
• Kenny Garrett Quintet - Blues Alley (Two shows)
• Love Canon - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Messthetics (album release), Sarah Hughes, and Kid Claws - Black Cat (Backstage)
the Neighborhood Barbershop Live! - DAR Constitution Hall CANCELLED
• Opiuo and Subdocta - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Pat McGee Band (Shine Album and More) and Chris Trapper - Wolf Trap (the Barns)
• Perpetual Groove and CBDB - 9:30 Club
• Pimps of Joytime - Gypsy Sally's
• Queens of Noise (the Runaways tribute), Amazing Bill, Taller Tales, the Stereophonic Heartbreak, the GoAround, and Vinnie Paolizzi - Metro Gallery (Baltimore)
• the Speakers of the House - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Titus Andronicus and Rick Maguire from Pile - Rock & Roll Hotel
• Tommy Castro & the Painkillers - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Werks - Baltimore SoundStage
• Wolf Alice and the Big Pink - Rams Head Live! (Baltimore)
• YFN Lucci & Q Da Fool - Fillmore Silver Spring


Saturday, 14 April 2018 [link to this day]

• The 2018 Aca-Challenge, hosted by Deke Sharon: the Workshop, Connect, Word of Mouth, JMU the Bluestones, GW Vibes, UMD DaCadence - 6th & I
• Almost Queen (Queen tribute) - State Theatre
• Amanda Lynne Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Bat, Loud Night, Rat Infested, and Nuclear Tomb - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the Coolots, the Phryg, and Tubafresh - Velvet Lounge
• David Benoit & Marc Antoine - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Don McLean - Birchmere
Emancipation Day concert: Brandy, Angie Stone, Big Daddy Kane, Allure, Ayre Rayde, Rare Essence, and more - Freedom Plaza [13th St + Pennsylvania Ave, WDC]
• the Gay Men's Chorus of Washington, DC: Small Ensembles Extravaganza - Wolf Trap (the Barns - 4 PM & 8 PM)
• the GW Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• Hide, Blacksage, Drone Theory, Nocere, and DJ Blasphemous Rumors - Metro Gallery (Baltimore)
• Imperial Triumphant, Sickdeer, Inhumation, and Genevieve - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• John Weise, Drew Daniel, and Lexie Mountain - Red Room at Normal's Books & Records [425 E. 31st St, Baltimore, MD]
• Justin Howl and Anna Rose & Andrea Nardello (the Revolution is Love Tour) - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Kenny Garrett Quintet - Blues Alley (Two shows)
• Let It Be: A Celebration of the Music of the Beatles - National Theatre [1321 Pennsylvania Ave NW, WDC] - sold out
• Lucy Dacus with And The Kids - Rock & Roll Hotel
• Maya Jane Coles and Juana - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Meeko Brando, Brickwall Monty, and I Against Eye - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• National Philharmonic: School for Lovers - Strathmore (Music Center)
• the Neighborhood Barbershop Live! - DAR Constitution Hall (Two shows - 3 PM & 8 PM)
• New Horses and Kate Rhudy - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Point Blank, Charged Minds, the Screws, and Black on Black Crimes - the Passenger [1021 7th St NW, WDC]
• Red Molly and Marc Douglas Berardo - the Hamilton
• Sabaton - Fillmore Silver Spring (Care For Me Tour)
• Super Doppler and Big Mama Shakes - Gypsy Sally's
• They Might Be Giants - 9:30 Club - sold out
• Time Is Fire, Headroom, and Raw Silk - Comet Ping Pong
• Tommy Castro & the Painkillers and Stompin Ground Tour - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Tyrone Wells and Gabe Dixon Band - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (7 PM Early Show)
• Wandering Lies and DJ Oz - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (10 PM Late Show - Maddie-Palooza)


Sunday, 15 April 2018 [link to this day]

• The "Motown" Dynamic Superiors CD Release Party - Shoe Shoe Shine - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Anna & Elizabeth - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Caitlyn Smith - Rock & Roll Hotel
• Charlotte Cardin, Niia, and Aliocha - Black Cat (Backstage) - sold out
• Engelbert Humperdinck - Warner Theatre
• Footwerk and Jackie Venson - Metro Gallery (Baltimore)
• Gold Dime, Andrew Bernstein, Hot Head, Gut Fauna, and DJ Twofeet - the True Vine [3544 Hickory Ave, Baltimore, MD]
• Here Come the Mummies - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Hurray for the Riff Raff, Waxahatchee, and Bedouine - 9:30 Club
• Jeff Cosgrove Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Kenny Garrett Quintet - Blues Alley (Two shows)
• Layne, Selfish Things, and Cutts - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Low Red Moon and Hunted Hare - Galaxy Hut
• the Magic Beans and Psylo Joe - Gypsy Sally's
• Maks, Val, & Peta - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Mister Goblin, Aerial View, Have a Good Season, and Tosser - Above the Bayou [2521 Pennsylvania Ave NW #3, WDC]
• Phase Arcade and Light Beams - Live Beneath the Wye [51 West St, Annapolis, MD]
• SGGL (Spiedel, Goodrich, Goggin, & Lille) & the Sherpas - Birchmere
• the Stone Eye, Thoughts, Names, and Right Stuff - Velvet Lounge
• Sweet Yonder with Elisa Zhai Autry: Chinese Bluegrass Fusion - Jammin' Java
• U.S. Girls - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Monday, 16 April 2018 [link to this day]

• Dumbfoundead - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (the Yikes! Tour)
• Incognito with special guest Maysa - Birchmere
• Judah & the Lion, Colony House, and Tall Heights - 9:30 Club - sold out
• Nap Eyes, She Devils, and Paul Cherry - DC9
• P!nk - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Beautiful Trauma World Tour)
• Poly Action and Woodgrove - Galaxy Hut
• Prison Rodeo and DJ Hickory Dave - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Richie Kotzen - Rams Head On Stage (Annapolis)
• U.S.A.F. Airmen of Note - Blues Alley (Two shows)
• the West Wing Weekly (Live) - Lincoln Theatre - sold out


Tuesday, 17 April 2018 [link to this day]

• Alan Doyle - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Baby Grill, FuzzQueen, and Chaand Soorij - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA] (Benefit for the Coalition to Stop Gun Violence)
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• David Foster - Warner Theatre (HITMAN Tour)
• Dumbfoundead - Baltimore SoundStage (the Yikes! Tour)
• Eric B. & Rakim with Yo-Yo - Fillmore Silver Spring (the Technique Tour)
• Ghost Light ft. Holly Bowling + Tom Hamilton with Threesound - Gypsy Sally's
• Incognito with special guest Maysa - Birchmere
• Judah & the Lion, Colony House, and Tall Heights - 9:30 Club
• the One O'Clock Lab Band (U of North Texas Big Band) - director Alan Baylock - Blues Alley (Two shows)
• P!nk - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Beautiful Trauma World Tour)
the Puppini Sisters - Birchmere CANCELLED
• RLYR, Fotocrime, and the Holy Circle - DC9
• Soraia and Olivia Mancini & the Mates - Jammin' Java


Wednesday, 18 April 2018 [link to this day]

• the Brother Brothers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• BSQ - Twins Jazz (Two shows)
• Incognito with special guest Maysa - Birchmere
• Janiva Magness - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Jeff Rosenstock, Martha, and Bad Moves - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Kamelot, Delain, and Battle Beast - Fillmore Silver Spring
• Kevin Daniel, Ginny Hill Project, Kellyn Marie Goler, and Captain Krunch - Velvet Lounge
• Mama's Black Sheep and Christine Havrilla & Gypsy Fuzz - Jammin' Java (Sirens of Spring Tour 6)
• Matt Tarka - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Penguin Prison, Mating Ritual, and DJ Alex DB - Black Cat (Mainstage)
• Punchline and the Stolen - Ottobar (Baltimore)
• Rick Astley - Lincoln Theatre
• Russian Circles and King Woman - Rock & Roll Hotel
• RZA: Live from the 36th Chamber of Shaolin - Warner Theatre
• Sofi Tukker - 9:30 Club
• Soulfly, Nile, Bridge To Divide, Seventh Seal, and Fire in Elysium - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Suffers - Wolf Trap (the Barns)
• Sufi Music around the World - Bossa (Downstairs)
• Thank You Scientist and Sam Cooper & the Sleepwalkers - DC9
• Weaves and Stef Chura - Metro Gallery (Baltimore)


Thursday, 19 April 2018 [link to this day]

• the 19th Street Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• AJR and Hundred Handed - Fillmore Silver Spring (the Click Tour) - sold out
• Average White Band - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Banners and Ellevator - Jammin' Java
• the Big Lebowski Show - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
Clean Bandit and Nina Nesbitt - 9:30 Club CANCELLED
• Fisher and Shawn Q - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Fred Hersch Trio - AMP
• the Garden, Tijuana Panthers, and Cowgirl Clue - DC9
• IAMX - Rock & Roll Hotel
• Invisibilia Live with Story District - Lincoln Theatre
• John McCutcheon - Wolf Trap (the Barns)
• Juice Bruns, Jett Bailey, Solesky, Famos Amos, and Faraji Jacobs - Ottobar (Baltimore)
• Kronos Quartet - Lisner Auditorium
• La Marvela and Kiko Villamizar - Bossa (Downstairs)
• Los Lobos and Dean Rosenthal (duo) - Birchmere
• Marielle Kraft - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• McCoy Tyner Quartet featuring Sherman Irby (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Pinkwench, Blush Face, and Lush Pockets - Wind-Up Space (Baltimore)
• PJ Masks LIVE! Time To Be a Hero - Warner Theatre
• Polar Bear Summer, Civic Duty, and Duck & Cover - Velvet Lounge
• Rhiannon Giddens and Amethyst Kiah - Baltimore SoundStage
• Son Little and Howard - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Steep Canyon Rangers - the Hamilton
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)
• WWE Presents NXT Live - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Zabelka/Diamond/Fekete, Low Ways Trio, and a screening of Samuel Beckett's FILM with a live score by Tim Carless - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]


Friday, 20 April 2018 [link to this day]

• the 420 Jam Band Revue with Surprise Attack, Bunny Man Bridge, Albino Rhino, and Derd Berner - Jammin' Java
• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• the Average White Band - Birchmere
• Badfish (Sublime tribute), Bumpin Uglies, and Edjacated Phools - Rams Head Live! (Baltimore)
• Black Star, Dead Prez, Mad Squablz, and Jay Berd - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Buckethead - Baltimore SoundStage
• Call Me By Your Name: An Evening With André Aciman - Lisner Auditorium
• the Delarcos, Torino Death Ride, and Ain't No Mountain High Enough - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Joey Bada$$ and Boogie Buddy - Fillmore Silver Spring (the Amerikkana Tour)
• John Lloyd Young - AMP (Feinstein's Cabaret at AMP)
• Johnny & the Headhunters - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Kevin Morby and Hand Habits - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Lapalux & Daedelus and Huxley Anne - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Last Revel and the Novel Ideas - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Los Lobos - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Lotus and Staycation - 9:30 Club
• Marie/Lepanto and Psalmships - DC9
• Massimiliano Pagliara & Rebolledo and D'Adhemar - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• McCoy Tyner Quartet featuring Sherman Irby (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Michael Thomas Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• Mink's Miracle Medicine and Dan Lipton Trio - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Mock Identity, Panini Girlfriend, and Weird Babies - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church (Benefit for Mikva Challenge DC)
• Moe. - Lincoln Theatre
• Pritam Live In Concert - DAR Constitution Hall
• Scrap Arts Music - Strathmore (Music Center)
• Sweetwater 420 Celebration featuring Better Off Dead and Swamp Donkey Newgrass - Gypsy Sally's
• Syringe, Scalpel, Nightfall, and WarXGames - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Trouble Funk, Loud Boyz, Dagger Moon, and Weed Is Weed - Rock & Roll Hotel (Capitol Hemp 10th Year Anniversary Celebration)
• VoicePlay - the Hamilton
• Wild Ones and Weston Smith - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]


Saturday, 21 April 2018 [link to this day]

• the Average White Band - Birchmere
• Baths, No Joy, and Sasami Ashworth - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Be'la Dona - AMP
• Black Alley Band - Metro Gallery (Baltimore)
• Buckethead - State Theatre
• Bully, War on Women (record release), and Shellshag - Ottobar (Baltimore)
• the Decemberists and Tennis - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Digitour: Arctic Lights - Jammin' Java (4 PM Show)
• Fast Eddie & the Slowpokes - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Hank Wood & the Hammerheads, Guilt Parade, and An Invitation - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Hayley Orrantia (Erica Goldberg on the ABC comedy The Goldbergs) - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Lotus - 9:30 Club
• Metalachi and Atomic Mosquitos - Rock & Roll Hotel (DC Brau's 7-Year Anniversary Party)
• Michael Thomas Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• Motel Radio and Quiet Hollers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Nighthawks - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Occultist, Consumed with Hatred, Urban Crater, and Blacksmith Tomahawk - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Platinum Comedy Tour: Mike Epps, Earthquake, Deray Davis, Rickey Smiley, & Tony Rock - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Ravi Coltrane Quartet - Blues Alley (Two shows)
• Rodenticide and Flesh Narc - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Sam Morrow - DC9
• Saturday Family Jazz Sessions - AMP (11 AM Show)
Shellfest: Earthworm Von Doom, the Druids, A Sound of Thunder - U of Maryland - Nyumburu Cultural Center[College Park, MD]
• St. James & the Apostles, Witch Hazel, Beelzefuzz, and Chelsea Graveyard - Wind-Up Space (Baltimore)
• Sweetwater 420 Celebration featuring 420 Funk Mob and the Clock Beads - Gypsy Sally's
• Tesseract, Plini, and Asteroid - Baltimore SoundStage
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)
• Ukulele Orchestra of Great Britain - Strathmore (Music Center)
• the Wild Kratts Live - DAR Constitution Hall (1 PM Show)


Sunday, 22 April 2018 [link to this day]

• Air Play - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Alan Doyle and Fortunate Ones - the Hamilton
• Alex the Red Parez & the Hell Rojos and the Lost Fox - Galaxy Hut
• Circa Survive, Foxing, and Hail the Sun - Rams Head Live! (Baltimore) (the Amulet Tour)
• Conjunto Bruja & Kiko Villamizar - Wind-Up Space (Baltimore) (2 PM Show)
• Cuarteto Bomba: Latin Jazz - Bossa (Downstairs)
• DC Swing!'s Groovin, Soulin', and Swingin' - Jammin' Java (2 PM Show)
• Delta Rae - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Fatai - Jammin' Java (Blank Canvas Tour 2018)
• Hawktail (formerly known as Haas Kowert Tice) (featuring members of Punch Brothers, David Rawlings, Crooked Still, Prairie Home Companion) - Rams Head On Stage (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• John Corigliano 8.0 - Wolf Trap (the Barns)
• Journeyman (Eric Clapton tribute) - AMP
• Kenny Lattimore - Birchmere
• Mr. Daywalker, Great Time, Bid Adieu, and Adde - Black Cat (Backstage)
• Paul Bailey - Twins Jazz (Two shows)
• Ravi Coltrane Quartet - Blues Alley (Two shows)
• Reginald Ballard AKA Bruh-Man with Mickey Cucchiella and Howard G - Baltimore SoundStage
• the Skull, Foghound, and Lifetime Sh!tlist - Metro Gallery (Baltimore)
• Sure Sure and Frass Green - DC9
• Todd Wright, Laura Tsaggaris, and Kathryn Rheault - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• The Weepies: Hideaway 10-year anniversary tour and Curtis Eller's American Circus - 9:30 Club


Monday, 23 April 2018 [link to this day]

• Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso UFO - Metro Gallery (Baltimore)
• the Beginner's Mynd and Mellow Diamond - Galaxy Hut
• Brian Culbertson - Birchmere (Colors of Love Tour)
• Dead Rider, Deakin, and Smile Lines - Ottobar (Baltimore)
• Insolence, the Generics, and the Posers - Jammin' Java
• Joao Fenix - Blues Alley (Two shows)
• Les Frappés and Yum-Yuckers - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Major Murphy and Mystery Friends - DC9
• Ministry and Chelsea Wolfe - Rams Head Live! (Baltimore)
• Roy Wood$ - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Say Less Tour)
• Stars and Dan Mangan - 9:30 Club
• Yung Gravy - U St Music Hall (Early show - 8 PM)


Tuesday, 24 April 2018 [link to this day]

• Brian Culbertson - Birchmere (Colors of Love Tour)
• Brit Floyd (Pink Floyd tribute) - Eclipse World Tour 2018 - Warner Theatre
• Broken Dead, Neck Breather, and Shot Tower - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• the Darkness and Diarrhea Planet - Rams Head Live! (Baltimore) (Tour de Prance)
• Foehammer, Stay Asleep, Tomb Warden, and Needle - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• JusticeAid featuring Cecile mcLorin Salvant, Paula Cole, Dom Flemons, Marshall Crenshaw, & Kandace Springs - the Hamilton - sold out
• Knower and Edit Bunker - Gypsy Sally's
• Lazy K covers Basehead; with Thaylobleu - Black Cat (Backstage)
• Lindi Ortega and Hugh Masterson - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Nina Nesbitt - DC9
• Preoccupations and Freak Heat Waves - Rock & Roll Hotel
• Smokepurpp, Comethazine, and Larry June - Fillmore Silver Spring
• Steven Wilson and Paul Draper - 9:30 Club
• We Banjo 3 - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Wreckless Eric and the Paranoid Style - Jammin' Java


Wednesday, 25 April 2018 [link to this day]

• Ana Popovic - Wolf Trap (the Barns)
• Brian Culbertson - Birchmere (Colors of Love Tour)
• the Cadillac Three and Sam Grow - 9:30 Club
• Chao Tian (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Chris Timbers - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• District of Raga: Indian Classical Music Monthly Jam featuring Soma Sarkar - Bossa (Downstairs)
• Durand Jones & the Indications, Aztec Sun, and Super City - Ottobar (Baltimore)
• Eli Lev & the Fortunes Found, Broke Royals, and Mighty Brother - Rock & Roll Hotel
• Great Peacock - Jammin' Java
• Half Waif, Hovvdy, and Orion Sun - DC9
• Hayley Orrantia and Brennley Brown - the Hamilton
• the Heavy Pets and Magnolia Blue - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Hellwitch, Myopic, and Ritualistic - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Lindi Ortega and Hugh Masterson - Rams Head On Stage (Annapolis)
• MitiS, Party Nails, and PRXZM - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Philippe Lemm Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Rico Nasty, Abby Jasmine, Cellis, and Phizzals - Baltimore SoundStage
• Roy Wood$ - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Say Less Tour) - sold out
• Stop Light Observations - Metro Gallery (Baltimore)
• We Banjo 3 - AMP
• Yonatan Gat (immersive album prerelease show) and Paperhaus - Black Cat (Backstage)


Thursday, 26 April 2018 [link to this day]

• Andrew McMahon in the Wilderness & Friends: an acoustic evening featuring Allen Stone, Zac Clark, and Bob Oxblood (of Jack's Mannequin) - 9:30 Club - sold out
• Bat Fangs - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 6 PM)
• Beck and Kimbra - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Boat Burning (EP Release), Chris Forsyth, and East Ghost - DC9
• Boy Named Banjo and Ghost of Paul Revere - Gypsy Sally's
• Brent & Co - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Chuck Brown Band - Kennedy Center (Millennium Stage - presented by Hometown Sounds)
• Dan St. Germain, Jim Meyer, Umar Khan, and Josh Kuderna - Ottobar (Baltimore) (Upstairs)
• David Massey - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Drew Beckman & the Boundary Boys, Friends of Friends, and Anthony Dante - Velvet Lounge
• George Ezra and Noah Kahan - Lincoln Theatre
• Hawthorne Heights, Hotel Books, Sienna Skies, and Heavy Things - Rock & Roll Hotel
• Iron Butterfly - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Juli Wood - Twins Jazz (Two shows)
• Just Call Me God starring John Malkovich - Strathmore (Music Center)
• Kill Lincoln, Eastern Standard Time, and Walk the Plank - Black Cat (Backstage)
• Knower (full band) and Deli Girls - Metro Gallery (Baltimore)
• Land of Talk - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Leighann Lord & Randolph Terrance - AMP
• Mati (NYC), Iron Cages, Rashomon, and Ear - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Nicole Atkins and Indianola - Baltimore SoundStage
• Rafael Pondé Trio - Bossa (Downstairs)
• Rami Kleinstein - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Roberto Fonseca - the Hamilton
• Sarah Shook & the Disarmers and Zephaniah Ohora - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Sierra Hull - Wolf Trap (the Barns)
• Sirens of South Austin: Bettysoo, Grace Pettis, Rebecca Loebe - Jammin' Java
• Southern Avenue - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Todrick Hall American - Fillmore Silver Spring
• Tom Papa - Birchmere
• Wreckless Eric, Olivia & the Mates, and Plrls - Ottobar (Baltimore)


Friday, 27 April 2018 [link to this day]

• 31st Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns)
• 40 Dollar Fine - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• the Afghan Whigs, Built to Spill, and Ed Harcourt - Rams Head Live! (Baltimore)
• Alan Jackson and Randy Houser - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Honky Tonk Highway Tour)
• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• Anthony Nelson - Twins Jazz (Two shows)
• Beck and Torres - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• BSO Off the Cuff: Tchaikovsky with Balanchine - Strathmore (Music Center)
• Calexico and Ryley Walker - Lincoln Theatre
• Field Day and Love Love - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge - 8 PM Show)
• Humbalaya, the Voyage, and Carter Stevens Trio - Velvet Lounge
• John Pizzarelli: Sinatra & Jobim - Blues Alley (Two shows)
• the Judy Chops (record release) and the Watt Brothers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Katt Williams - DAR Constitution Hall
• Kick (INXS tribute) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Maximum Penalty, Bracewar, End It, Nosebleed, and Wolvesblood - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Najee - Birchmere
• No BS! Brass Band and Kenneka Cook Band - Gypsy Sally's
• option4 - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Pessimist, Bound By The Grave, Bestial Evil, Ashes Of Mankind, Hericide, Sapremia, and The Human Race Is Filth - Sparta Inn [6400 N Point Rd, Sparrows Point, MD]
• the Pietasters, Kill Lincoln, and the Forwards - Ottobar (Baltimore)
• Rend Collective Good News Tour - McLean Bible Church [8925 Leesburg Pike, Vienna, VA] (Presented by Jammin Java)
• the Residents - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Robin Spielberg (piano) - Strathmore (Mansion)
• Rock Euphora, Rom, and Queue - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Ryan Hemsworth - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Sleepwalkers and Camp Howard - DC9
• Sub-Radio (Headfirst EP Release Show), Fives, and Throwing Plates - Jammin' Java
• Todrick Hall American - Baltimore SoundStage
• Twin Shadow and Yuno - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Unknown Mortal Orchestra and Makeness - 9:30 Club
• White Ford Bronco - Rock & Roll Hotel
• White House Correspondents Jam After Party featuring Steve Liesman and the Mooncussers - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge - 10:30 PM Show)


Saturday, 28 April 2018 [link to this day]

• 31st Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns)
• AfroFest 2018 - Howard Theatre
• Anthony Nelson - Twins Jazz (Two shows)
• B.B., Simpson, G.U.M.P., and Baby Grill - Black Cat (Backstage)
• Brian Fallon & the Howling Weather and Caitlin Rose - 9:30 Club - sold out
• Cut Chemist - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 11 PM)
• Dweezil Zappa - the Hamilton
• Emo Night Brooklyn - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Eric Brace, Peter Cooper, and Thomm Jutz Trio - Jammin' Java (Early show - 6:30 PM)
• Funk Academy: 11th Annual Hip Hop Showcase - Lisner Auditorium
• the Great Heights Band (rad-pop. release), Yo No Say, Eternal Boy, One Life to Lead, and Heart for Hire - Metro Gallery (Baltimore)
• Holly Montgomery Band - the Hamilton (10:30 PM Free Loft Late Night Music)
• Janis Ian - Birchmere
• Jarrod Lawson - AMP
• Jeremy Loops and Ethan Tucker - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• John Pizzarelli: Sinatra & Jobim - Blues Alley (Two shows)
• Katt Williams - DAR Constitution Hall
• Ladies Night Out ft. Nene Leaks, Loni Love, Sherri Shepherd, and more - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Lauren Ruth Ward, Slugs, and Sweepstakes - Ottobar (Baltimore)
• Loi Loi, Mundy, Nihiloceros, and Time Is Fire - Rock & Roll Hotel
• Men and #MeToo: Breaking the Silence - A Conversation with Dr. Jackson Katz and Liz Plank - Warner Theatre
• National Philharmonic: Northern Lights - Strathmore (Music Center)
• Nick & Luke and Mark Delgado (from Wounded Knee) - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Novarium, Winter's Wake, Isenmor, and Seventh Autumn - Raw Ink Tattoo Studio [18630 Woodfield Rd, Gaithersburg, MD]
• Old Crow Medicine Show - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• the Riverbreaks and Suspect Class - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Robyn Hitchcock & His L.A. Squires - Lincoln Theatre
• Singleling: A Live Podcast of Love & Funny Dating Stories - Black Cat (Mainstage)
• Stop Light Observations and Rare Creatures - Gypsy Sally's
• the Stranger (Billy Joel tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)
• What So Not, Michael Christmas, James Earl, Gurf, and Saint Dub - Baltimore SoundStage
• White Ford Bronco (90s tribute) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (#CancerIsABish Benefit Concert)
• the Wildflowers (Tom Petty tribute) - Fillmore Silver Spring
• Will Eastman (open to close) - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)


Sunday, 29 April 2018 [link to this day]

• 10 Years, Stone Horses, and the Revived - Rams Head Live! (Baltimore)
• BSO: Tchaikovsky with Balanchine - Strathmore (Music Center - 3 PM)
• Echosmith, the Score, and Jena Rose - 9:30 Club (Rescheduled from 11/20/17)
• Havana D' Primera & El Chacal - Howard Theatre
• Herb Alpert & Lani Hall - Birchmere
• John Pizzarelli: Sinatra & Jobim - Blues Alley (Two shows)
• Jon Stickley Trio and Adrian + Meredith - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Jozef Nadj - Twins Jazz (Two shows)
• Judy Collins - Rams Head On Stage (Annapolis) (Two shows - 4:30 PM All-Ages Show and 7:30 PM 21+ Show))
• Minus the Bear and the Coathangers - Black Cat (Mainstage)
• Nancy and Beth featuring Megan Mullally and Stephanie Hunt - 6th & I
• Paint Fumes and Foul Swoops - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Samurai Pizza Cats, Bravenoise, and the Originators - Bossa (Downstairs)
• Slaughter Beach, Dog, and Kississippi - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• the Soft Moon and Boy Harsher - DC9
• Stacked Like Pancakes, Jonathan Plevyak, Rhett Repko, and Mark Mikina - Ottobar (Baltimore)
• Suzanne Vega performing Solitude Standing & 99.9F in full - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• the Underground Experience - Baltimore SoundStage (4 PM Show)
• Zud, Tomb, and Snakefest - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]


Monday, 30 April 2018 [link to this day]

• Concussion and Video Pricks - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• James Comey in conversation with Mike Allen - Lisner Auditorium (Presented by Politics & Prose)
• Jon Foreman (of Switchfoot): the 25 in 24 Tour - A Movie & A Concert - Miracle Theatre [535 8th St SE, WDC]
• Joseph (trio) and Becca Mancari - Birchmere
• Kate Nash and Miya Folick - 9:30 Club (Yesterday Was Forever Tour)
• Louie Cruz Beltran - Blues Alley (Two shows)
• Modest Mouse and Mass Gothic - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Mona Speaks Mountains and Bad Robot Jones - Galaxy Hut
• Suzanne Vega performing Solitude Standing & 99.9F in full - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Texas Hippie Coalition, Kobra & the Lotus, Granny 4 Barrel, Brand of Julez, and Relentless Souls - Baltimore SoundStage


Tuesday, 1 May 2018 [link to this day]

• Carpenter Brut and Gost - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• Daisy Castro - Blues Alley (Two shows)
• Haim and Lizzo - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Manu Delago - Jammin' Java
• Piramid Scheme (debut EP release), Short Lives, and Olivia & the Mates - Black Cat (Backstage)
• Protest the Hero, Good Tiger, and Destrage - Rock & Roll Hotel (Fortress 10-Year Anniversary Tour) - sold out
• Pseudogod, Hellfire Deathcult, Ululatum Tollunt, and Antichrist Siege Machine - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Sango and Kaelin Ellis - 9:30 Club (Early show - 6 PM)


Wednesday, 2 May 2018 [link to this day]

• Billy Squier & G.E. Smith - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Coolio, Edjacated Phools, and Troll Tribe - Baltimore SoundStage
• Ganser, Faunas, Lies Kill, and Tomason - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Irene Jalenti: The Beatles Project - Blues Alley (Two shows)
• Jim Shorts, Bested, Cheshi, and Too Soon Jokes - Ottobar (Baltimore)
• Jonny Grave - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Loma and Jess Williamson - DC9
• Madeleine Peyroux - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Matt & Kim, Tokyo Police Club, and Future Feats - 9:30 Club - sold out
Mia Dyson - Rock & Roll Hotel CANCELLED
• Shining Blade (Soul Down) Sessions - Bossa (Downstairs)
• Sinai Vessel, the Obsessives, and Aerial View - Black Cat (Backstage)
• Todd Rundgren's Utopia - Warner Theatre


Thursday, 3 May 2018 [link to this day]

• Alice In Chains and Walking Papers - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Brock Zeman - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Feedel Band - Bossa (Downstairs)
• Forth Wanderers, Hoops, O (FKA Eskimeaux), and the Obsessives - Rock & Roll Hotel
• Iron & Coal - Strathmore (Music Center)
• Joshua Redman Quartet - Aaron Goldberg, Greg Hutchinson, Reuben Rogers - Blues Alley (Two shows)
• Madeleine Peyroux and Carsie Blanton - Birchmere
• Matt & Kim, Tokyo Police Club, and Future Feats - 9:30 Club - sold out
• Shawn James (solo) and John Bustine - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Stealing Oceans featuring Mutual Groove and Ben Hardesty - Jammin' Java (A ConnerStrong Foundation Benefit Show)
• Strung Like a Horse and Two Ton Twig - State Theatre
• Trixie Mattel - Lincoln Theatre (Now With Moving Parts Tour)
• Varsity (album release) and Den-Mate - Black Cat (Backstage)


Friday, 4 May 2018 [link to this day]

• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• Back to the 80s: Murder Mystery Show - AMP
• Berndsen, Stronger Sex (record release), and Raindeer - Comet Ping Pong
• Blind Melon - State Theatre
• Bob Schneider (full band) with Mobley - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Caleb Stine & the Brakemen, Skribe, and the Perennials - Metro Gallery (Baltimore)
• Dead Winter Carpenters and South Hill Banks - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• DJ Muggs & Meyhem Lauren - Howard Theatre
• Feed Me Disco with Eau Claire, Noce, Fady D - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Galactic Empire, Cowabunga Pizza Time, and Random Battles - Baltimore SoundStage
• Iron & Coal - Strathmore (Music Center)
• Joshua Redman Quartet - Aaron Goldberg, Greg Hutchinson, Reuben Rogers - Blues Alley (Two shows)
• Kitchen Dwellers - Gypsy Sally's
• Lord Huron and Midnight Sister - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
M3 Rock Festival Day 1: Kix, Tom Keifer, Y&T, Faster Pussycat, Nelson, Pretty Boy Floyd, and a special VIP performance by Frank Hannon of Tesla - Merriweather Post Pavilion
• Max Weinberg's Jukebox - Wolf Trap (the Barns)
• Mt. Joy and Future Generations - Rock & Roll Hotel - sold out
• No Age, Behavior, and Wume - DC9
• Peter & Brendan Mayer: The Long Story Short Tour - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Petty Indulgences - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Tauk, Of Tomorrow, and Deaf Scene - 9:30 Club
• the Temptations and the Four Tops - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• TFDI with Tony Lucca, Jay Nash, and Matt Duke - Jammin' Java
• Tony Martucci - Twins Jazz (Two shows)
• Touche Amore, Culture Abuse, and Razorbumps - Ottobar (Baltimore)
• the Whispers - Birchmere
• White Ford Bronco - the Hamilton
• Zoé - Fillmore Silver Spring


Saturday, 5 May 2018 [link to this day]

• Ani DiFranco and Gracie & Rachel - 9:30 Club
• Be Steadwell: Queer Love Songs release - AMP
• Berndsen, Raindeer, Darsombra, and Stronger Sex - Wind-Up Space (Baltimore)
• Boayt, Weird Babies, and Strum the Fox - Velvet Lounge
• the California Honeydrops and Charlie Hunter - the Hamilton
• Cautious Clay and April + Vista - DC9
• Chopteeth - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Cowboy Junkies - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Crutches, Neverending Mind War, and Secular Media - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC] (8 PM Show)
• Dany Laj & the Looks, Lisa Doll (solo), and Capital Offender - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC] (5 PM Show)
• Dr. Robinson's Fiasco, Irresponsible, Fullscreen, Tobin James, and the Pocket Band - Jammin' Java
• Heathered Pearls and Philip Goyette - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Holy Hum and Antonia - Black Cat (Backstage)
• Hop Along and Saintseneca - Ottobar (Baltimore)
• Joshua Redman Quartet - Aaron Goldberg, Greg Hutchinson, Reuben Rogers - Blues Alley (Two shows)
• Lightshow, Peso Da Mafia, and Black Salem - Baltimore SoundStage
• the Little Mermen - Rams Head Live! (Baltimore)
• Los Nocheros - Howard Theatre
M3 Rock Festival Day 2 (daily lineups TBA): Queensryche, Night Ranger, Ace Frehley, Sebasitan Bach, Slaughter, Stryper, LYNCH MOB, Last in Line, L.A. Guns, Loudness, Warrant, Tyketto - Merriweather Post Pavilion
• Max Amini - Lisner Auditorium
• Max Weinberg's Jukebox - Wolf Trap (the Barns)
• MC Chris and Bitforce - Metro Gallery (Baltimore)
• National Philharmonic: Beethoven's Pastoral Symphony - Strathmore (Music Center)
• Nicole Belanus - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Pale Divine, Weed Is Weed, and Faith In Jane - Raw Ink Tattoo Studio [18630 Woodfield Rd, Gaithersburg, MD]
• Parkway Drive, Stick To Your Guns, and Bad Omens - Fillmore Silver Spring
• Patty Smyth & Scandal - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Psycho Killers (Talking Heads tribute) - 35th Anniversary of Speaking In Tongues - Gypsy Sally's
• Speedy Ortiz and Soccer Mommy - Black Cat (Mainstage)
• Teddy Afro - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Tony Martucci - Twins Jazz (Two shows)
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)
• the Weeks and Becca Mancari - Rock & Roll Hotel
• Werk Ethic: 80s and 90s House and Techno with Ken Lazee and Nick Garcia - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Whispers - Birchmere


Sunday, 6 May 2018 [link to this day]

• Bahamas and Soul Brother Stef - 9:30 Club
• Bullet For My Valentine, Trivium, and Toothgrinder - Fillmore Silver Spring
• Clay Cook - Jammin' Java
• GoGo Penguin - the Hamilton
• Joshua Redman Quartet - Aaron Goldberg, Greg Hutchinson, Reuben Rogers - Blues Alley (Two shows)
• Liza Anne Presents Fine But Dying with Ian Ferguson - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
M3 Southern Rock Classic: Marshall Tucker Band, Black berry Smoke, the Outlaws, Pure Prairie League, The Georgia Satellites, Atlanta Rhythm Section, Hannah Wicklund & The Steppin Stones, 1 Nite Stand - Merriweather Post Pavilion
• Marcus Miller - Birchmere
• Mashriq Maghrib Music Jam Session with Huda Asfour - Bossa (Late show - Downstairs)
• Natalia Lafourcade and Augusto Bracho - Warner Theatre
• Nathan Gunn featuring pianist Julie Gunn - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Nonpoint, Butcher Babies, and Sumo Cyco - Baltimore SoundStage
• Pavlo In Concert - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Rolling Blackouts Coastal Fever and Dot Dash - DC9
• Ruben Moreno (zydeco dance lesson from Dancing by the Bayou) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] (3 PM Show)
• Tom Jones - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Tom Misch and Gabriel Garzón Montano - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Virginia Creep and Short Lives - Mobius Records [10409 Main St, Suite D, Fairfax, VA] (5 PM In-Store)
• Whoredom Rife, Voarm, Veiled, Worthless, and Erlkonig - Wheaton Lounge [11300 Georgia Ave, Silver Spring, MD]
• Zakir Hussain & Dave Holland - Lisner Auditorium
• Zen Warship - Bossa (Early show - Downstairs)


Monday, 7 May 2018 [link to this day]

• Bowie State University Jazz Ensemble - Blues Alley (Two shows)
• Kygo and Blackbear - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Luicidal, Infernal Diatribe, End It, and Bruised Ego - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Panda Bear and Geologist - 9:30 Club
• the Sherlocks and Broke Royals - DC9
• the Sword and the Shelter People - Baltimore SoundStage
• This Wilderness and Collapsing - Galaxy Hut
• Unwed Sailor and Early Day Miners - Jammin' Java


Tuesday, 8 May 2018 [link to this day]

• Alvvays and Frankie Rose - 9:30 Club - sold out
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• Graham Parker with James Maddock - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Jaden Smith - Baltimore SoundStage (Vision Tour) - sold out
• Kat Edmonson - Blues Alley (Two shows)
• Kygo and Blackbear - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• the Mother Hips - Jammin' Java
• the New Mastersounds - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Power Trip, Sheer Mag, Fury, and Red Death - Black Cat (Mainstage)
• Underoath, Dance Gavin Dance, Veil of Maya, and Limbs - Rams Head Live! (Baltimore)


Wednesday, 9 May 2018 [link to this day]

• Broncho and Valen - DC9
• Cecily (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Cody Johnson Band and Jobe Fortner - Fillmore Silver Spring
• Fu Manchu and Mos Generator - Rock & Roll Hotel
• Greta Van Fleet - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Josh Rouse - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Kaleta & Super Yamba Band - Bossa (Early show - Downstairs)
• Kat Edmonson - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Leftover Salmon - Baltimore SoundStage
• Marian Hill and Michl - 9:30 Club
• Melvins and All Souls - Ottobar (Baltimore)
• Nik Bartsch's Ronin - Blues Alley (Two shows)
• Orchester Prazevica's Gypsy Soul Party - Bossa (Downstairs)
• Peter Case and Paul Luc - Jammin' Java
• Radiotopia Live - Lincoln Theatre
• Robben Ford - the Hamilton
• Them Evils - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• This Will Destory You (performing S/T and Young Mountain in their entirety), Cru Solo (Chris Taylor of Pg.99/Pygmy Lush), and Alex Roldan - Black Cat (Mainstage)


Thursday, 10 May 2018 [link to this day]

• the Accidentals - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Arturo Sandoval (10x Grammy Winning Latin Jazz Legend) - Blues Alley (Two shows)
• BSO: Raiders of the Lost Ark - Strathmore (Music Center)
• Calyx & Teebee, Break, and Subversions b2b Encryption - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• CAM - Jammin' Java (Late show - 9:30 PM) - sold out
• Demilich, Blood Incantation, Artificial Brain, Scorched, and Cemetery Piss - Metro Gallery (Baltimore)
• Dwarves, Nick Oliveri-Death Electric, and Hot Blood - Rock & Roll Hotel
• Geographer and So Much Light - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Jeff Tucker - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• John Papa Gros - Gypsy Sally's
• Juicy Scoop Podcast with Heathe McDonald - Live Recording - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Lobster Theremin 5-Year Anniversary Tour with Asquith, Route 8, nthng - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Los Gaiteros de SanGuashington - Bossa (Downstairs)
• Luke Winslow-King and Jack Gregori (season 8 of The Voice) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Matthew Logan Vasquez (acoustic trio), T. Hardy Morris, and Ricky Lewis - DC9
• Monte Luna - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• NRBQ - Ottobar (Baltimore)
• Under the Streetlamp - Birchmere
• UrbanArias - AMP
• Yesferato (release show), Phone Sex, and Lovejet - Black Cat (Backstage)


Friday, 11 May 2018 [link to this day]

• 2nd Annual Desperados / Wax Museum Reunion featuring NRBQ, Northstar Band with Ratso & Johnny Castle, and Charlottesville All-Stars with Mark Wenner - Birchmere
• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• Arturo Sandoval (10x Grammy Winning Latin Jazz Legend) - Blues Alley (Two shows)
• Bernie Marsden: formerly of Whitesnake with Only Road Band featuring Eric Scott & Carl Filipiak - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Bumper Jacksons and Elena & Los Fulanos - the Hamilton
• Carbon Leaf and Scott Mulvahill - Baltimore SoundStage
• the Chase Brothers Present a Family Affair: A Tribute to Sly & the Family Stone featuring Felix Pastorius (the Mut'et), Natalie Cressman (Trey Anastasio Band), Sammi Garrett (Turkuaz), Jamar Woods (the Fritz), Patrick Rainey (the Bridge), Mark Ingraham (DJ Williams' Projekt) - Gypsy Sally's
• Earthen Sea & Relaxer with Aaron Leitko - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Heather McDonald (stand-up) - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Hinds - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Jessie Ware - Lincoln Theatre
• Megative and Jonny Gofigure - Black Cat (Backstage)
• Olden Yolk and Bottled Up - DC9
• Practically Einstein and the Silent Critics - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Project Kali and Juliet Loyd - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Rob Lowe: Stories I Only Tell My Friends: LIVE! - Strathmore (Music Center)
• Runaway Gin (Phish tribute) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Sloan - Rock & Roll Hotel
• Swimming with Bears, the Cuckoos, and Faceless Ones - Wind-Up Space (Baltimore)
• Tim Whalen - Twins Jazz (Two shows)
• Tomorrow's Bad Seeds, Sun-Dried Vibes, and Roots of a Rebellion - Jammin' Java (Illuminate Spring Tour 2018)
• Wye Oak and Palm - 9:30 Club


Saturday, 12 May 2018 [link to this day]

• An Albatross - Metro Gallery (Baltimore)
• Alice Glass and Pictureplane - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Arturo Sandoval (10x Grammy Winning Latin Jazz Legend) - Blues Alley (Two shows)
• Atlas Road Crew and Little Bird - Gypsy Sally's
• the Best of Janis Joplin & Jimi Hendrix - the Hamilton
• Billy Kenny, Roman Cleiss, and zacheser - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Boombox Cartel - Baltimore SoundStage
• the Breevet and von Grey - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Brendan James and Pete Muller - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Casual Burn, Faunas, and Knife Wife - Comet Ping Pong
• Chelsey Green & the Green Project - 6th & I
• Chill Parents, I Against Eye, Alouth, Swamp, and SamSara - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• David Byrne and Benjamin Clementine - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• Eli "Paperboy" Reed and High & Mighty Brass Band - Rock & Roll Hotel
• Frankie Cosmos, Florist, and Lala Lala - Black Cat (Mainstage)
• Funk Parade 2018: Odd Mojo, PNMA, Not.Alone - Velvet Lounge
• Funk Parade: Micah Robinson and Kromanauts - DC9
• Gary Taylor - Birchmere
• Hat Band Showcase - Black Cat (Backstage - a benefit for Girls Rock! DC)
• Homestead Collective and Charles Latham - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Michael Feinstein - Strathmore (Music Center)
• Mike Pinto and Of Good Nature - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Mornin Afta - Ottobar (Baltimore)
• The Official Funk Parade "True Funk" After Party feat. Michael "Kidd Funkadelic" Hampton & The Bad Boys of Funk "Clones of Funk" - Howard Theatre
• Sandra Bernhard: Sandemonium - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Tim Whalen - Twins Jazz (Two shows)
• Trampled By Turtles and Hiss Golden Messenger - 9:30 Club - sold out
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)


Sunday, 13 May 2018 [link to this day]

• Anvil, Shadowside, and Metalfier - Black Cat (Backstage)
• Arturo Sandoval (10x Grammy Winning Latin Jazz Legend) - Blues Alley (Two shows)
A Boogie Wit Da Hoodie - Fillmore Silver Spring POSTPONED
• Boyz II Men - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Dave Nachmanoff - Jammin' Java
• Har Mar Superstar sings Sam Cooke - Rock & Roll Hotel
• Hoods, Set Yor Anchor, Iron Price, and Wolvesblood - Asian Taste Restaurant [916 W 36th St, Baltimore, MD]
• Jorja Smith - Howard Theatre (Moved from Union Stage)
Jorja Smith and Ama Lou - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] - sold out Moved to the Howard Theatre
• Lionel Lyles Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• Magic Giant and Young Rising Sons - Ottobar (Baltimore)
• Mothers - Metro Gallery (Baltimore)
• A Note Two Self and Ryan Zimmerman - Galaxy Hut
• R&B Super Jam starring KEM, Tank, and Marsha Ambrosius - Patriot Center / EagleBank Arena
• Renaissance: A Symphonic Journey - Birchmere
• Trampled By Turtles and Hiss Golden Messenger - 9:30 Club


Monday, 14 May 2018 [link to this day]

• 34th Annual Helen Hayes Awards - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] (Presented by theatreWashington)
• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Bon Jovi - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (This House Is Not For Sale Tour)
• Edmund Burke School Jazz Ensemble - Blues Alley (9 PM Show)
• Fever Ray and Bunny Micael - 9:30 Club - sold out
• Georgetown Day School Jazz Ensemble - Blues Alley (7 PM Show)
• the Kills and Dream Wife - Lincoln Theatre
• Michael Rider, Zoe Ravenwood, and Flower Bomb - Galaxy Hut
• Miracle Drug, Fixation, and World Peace - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• PJ Morton and Brik.Liam - Fillmore Silver Spring


Tuesday, 15 May 2018 [link to this day]

• the Artisanals and Peyote Pilgram - DC9
• the Australian Bee Gees - Rams Head On Stage (Annapolis)
Big Sean, Playboi Carti, Shy Glizzy, and G4shi - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] CANCELLED
• Bunbury - Fillmore Silver Spring (Ex US Tour)
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• David Wax Museum and Lowland Hum - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Emmure, Counterparts, King 810, Varials, and Alukah - Baltimore SoundStage
• Givers - Rock & Roll Hotel
• James Brnadon Lewis: Heros are Gang Leaders - Blues Alley (Two shows)
• Kash'd Out, Tunnel Vision, and Seranation - Jammin' Java (None Escape the Law Tour)
• Mingo Fishtrap - the Hamilton
• Omni and Friend - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Penetrode, Iron Cages, and CDR - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Shakey Graves - 9:30 Club - sold out
• Tinder Live with Lane Moore - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• URU and Myelin Nation - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC] (Benefit for Sonic Circuits DC)
• Y La Bamba and Stelth Ulvaang - Black Cat (Backstage)


Wednesday, 16 May 2018 [link to this day]

• Aaron Rhines & the Groove Unit - Blues Alley (Two shows)
• Anna McClellan, Nice Breeze, Staffers, and Crab Legs - Bathtub Republic's New Location [2511 10th Street NE, WDC]
• BJ the Chicago Kid & Ro James - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• BSQ - Twins Jazz (Two shows)
• City of the Sun - Metro Gallery (Baltimore)
• Delta Rae and Sawyer - the Hamilton
• Elvana (Elvis-fronted tribute to Nirvana) and Amish in Chains - Jammin' Java
• Herb & Hanson - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Kid Koala's Vinyl Vaudeville - Floor Kids Edition with Adira Amram and the Experience and DJ Jester - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• King Tuff and Cut Worms - Rock & Roll Hotel
• Laith Al-Saadi - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Mdou Moctar, Zomes, and Insect Factory - Black Cat (Backstage)
• Miles Kennedy - Baltimore SoundStage (Year of the Tiger Tour) - sold out
• Nathaniel Rateliff & the Night Sweats and Robert Finley - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Ryan Cabrera, Joe Taylor Must Die, Rookie of the Year, and City Under Siege - Ottobar (Baltimore)
• Scott Kirby & Massacoustics - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Shakey Graves - 9:30 Club - sold out
• Shane (Iamnotshane) and MyKey - DC9
• Terrapin Flyer ft. Melvin Seals with Ron Holloway - Gypsy Sally's
• Theory of a Deadman - Fillmore Silver Spring


Thursday, 17 May 2018 [link to this day]

• Adam Ezra Group and Steve Everett - Jammin' Java
• BoDeans and Trapper Schoepp - Birchmere
• DJ Hype b2b DJ Hazard with Original Sin and Des McMahon - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Grottomania with Wiki, Tate Kobang, Soduh, Black Zheep DZ, Butch Dawson, Sounds by Coleco - Ottobar (Baltimore)
• Jazz Band Master Class & the Capital City Voices - Twins Jazz (7:30 PM Show only)
• Jonathan Davis (of Korn), Palisades, and Technophobia - Fillmore Silver Spring
• Jukebox the Ghost and the Greeting Committee - 9:30 Club
• Lawrence, Michael Blume, and Victory - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (the New Stuff Tour)
• Lewis Black - Warner Theatre (the Joke's On US Tour)
• Mad Caddies, Thirteen Towers, and Party Like It's - Black Cat (Mainstage)
• Master Sword, MindMaze, and Burning Shadows - Metro Gallery (Baltimore)
• Mo Lawda & the Humble and the Radiographers - DC9
• Nicole Henry - Blues Alley (Two shows)
• Raygunomics (members of Nag Champa) - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Ro James and BJ the Chicago Kid - Baltimore SoundStage
• Roseanne Barr - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• the Sea & Cake - Rock & Roll Hotel
• Silk Leash, Flooded, Culture Thief, and Maulrat - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Tom Simmons & Jamie Utley - AMP
• Western Centuries - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]


Friday, 18 May 2018 [link to this day]

• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• the Azar Lawrence Experience - Blues Alley (Two shows)
• Brandon "Taz" Niederauer and Taylor Davie Band - Jammin' Java
• Carsie Blanton and Devon Sproule - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Cavern, Faith in Jane, and Seasick Gladiator - Raw Ink Tattoo Studio [18630 Woodfield Rd, Gaithersburg, MD]
Christian McBride's New Jawn - Blues Alley (Two shows) Postponed to September 13-15
• Cowboy Mouth with Fred LeBlanc - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Dierks Bentley, Brothers Osborne, and LANCO - Merriweather Post Pavilion (Mountains High Tour)
• Echelon the Seeker - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC] (Luce Unplugged - 6 PM)
• Eva Allyon - Howard Theatre
• Fleet Foxes and Amen Dunes - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• George Lopez - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Governess (record release) and Cool People - Comet Ping Pong
• Handsome Hound (record release), Dupont Brass Band, and Lauren Calve - Black Cat (Mainstage)
• HR (of Bad Brains), the Upstarters, Canker Blossom, and DJ Bobby Babylon - Ottobar (Baltimore)
• Iceage and Empath - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• James Veitch - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Jimmie's Chicken Shack and Pocket Bells - State Theatre (25th Anniversary Show)
the JoGo Project - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM) Cancelled due to inclement weather
• Jungle Fever with Mista Selecta and Mane Squeeze - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Keys N Krates - Baltimore SoundStage
• Kindred the Family Soul - Birchmere
• Lewis Black - Warner Theatre (the Joke's On US Tour)
• Lincoln Durham and the Ghost Wolves - DC9
• Ménage À Garage, Bad Robot Jones, Touch the Buffalo, and a Shrewdness of Apes - Velvet Lounge
• Mainland - Metro Gallery (Baltimore)
• Makeup Girl and the Slim Jimmies - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Misterwives, flor, and Flint Eastwood - Rams Head Live! (Baltimore)
• Nav and 88Glam - 9:30 Club - sold out
• Potomac Valley Youth Orchestsra - Strathmore (Music Center)
• Radio JazzHead Project - Twins Jazz (Two shows)
• Restroy, the Compositions, and Little Howlin' Wolf - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Secret Society - AMP
• Silent Headphone Party: Beyonce versus Jay-Z - Fillmore Silver Spring
• The Weight Band featuring members of the Band, Levon Helm Band, & Rick Danko Group - the Hamilton
• Weiss and Luke Andy - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]


Saturday, 19 May 2018 [link to this day]

• the "Real" Reunion Continues: Wayne Davis, Tony Fashaw, Thommy Davis - Baltimore SoundStage
• the Azar Lawrence Experience - Blues Alley (Two shows)
• Basement, Citizen, and Souvenirs - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Bettye LaVette - the Hamilton
• Blue Water Highway and Augustus James - Jammin' Java
• Brandi Carlile and Darlingside - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• BSO: Liszt & Brahms - Strathmore (Music Center)
• Chico and Weird Babies - Comet Ping Pong
• Chris Timbers and Arty Hill - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
Christian McBride's New Jawn - Blues Alley (Two shows) Postponed to September 13-15
• Chuck Brown Band - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Cowboy Mouth with Fred LeBlanc - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Division, Fiakra, Burning Shadows, and Mikhail - Raw Ink Tattoo Studio [18630 Woodfield Rd, Gaithersburg, MD]
• Donna the Buffalo - State Theatre
• the Fratellis and Blood Red Shoes - 9:30 Club - sold out
• Jenny Don't & the Spurs (mem. Wipers, Dead Moon & Pierced Arrows), Medium Cheetah, and Snakes - Metro Gallery (Baltimore)
• Kindred the Family Soul - Birchmere
• Lewis Black - Warner Theatre (the Joke's On US Tour)
• Liam Gallagher - Lincoln Theatre
• Middleway Music: Studio Concert XVI - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Show at noon)
• Patrice Roberts & MarzVille - Howard Theatre
• Quiet Slang - Rock & Roll Hotel
• Radio JazzHead Project - Twins Jazz (Two shows)
• Remember Jones presents: 808s & Heartbreak - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Skip Castro Band - 40th Anniversary Tour - Gypsy Sally's
• SOB X RBE - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Stewbone (Grateful Dead tribute) and Jerry Tripsters (Jerry Garcia tribute) - Ottobar (Baltimore)
• A Tribute to the Music of Drake vs. Kanye - Dance Party - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)
• Wet and Inc. No World - Black Cat (Mainstage)


Sunday, 20 May 2018 [link to this day]

• Andrew W.K. and Moluba - 9:30 Club
• the Azar Lawrence Experience - Blues Alley (Two shows)
• Blue October and Flagship - Baltimore SoundStage
• Brandi Carlile and Darlingside - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Caramelos De Cianuro and Ocho de Bastos - State Theatre
Christian McBride's New Jawn - Blues Alley (Two shows) Postponed to September 13-15
• Ghost - Warner Theatre
• Homosuperior, the Moon Baby, Kuni, and Zoe Ravenwood - DC9
• Kiefer Sutherland with Rick Brantley - Birchmere
• Let There Be Rock: Offensive, Echoheart, Modern Fuzz, Doomsday Mavericks, Queen Wolf, Reign of Tragedy, Ascension Drive, Night's Edge - Ottobar (Baltimore) (4 PM Show)
• Madison Beer, Russo, and Aleem - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] - sold out
• Michael Feinberg - Twins Jazz (Two shows)
• Morgan Heritage - Gypsy Sally's
• MYCO of Strathmore: A Nod to Bernstein - Strathmore (Music Center)
• Nick Swardson - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Okkervil River and Benjamin Lazar Davis - Black Cat (Mainstage)
• Priscilla Renea - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Roger Creager Solo - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Song Garden & Friends - CD Release of Bluebird Dragonfly - Jammin' Java (2:30 PM Afternoon Show)
• Sons of Apollo and Felix Martin - Howard Theatre
• Spirit Night, Kid Claws, and Hothead - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• the Step Dads and Hye Tension - Jammin' Java (8 PM Evening Show)
• Tribute to Billy Hancock featuring the Original Tennessee Rockets with Tex Rubinowitz, Nighthawks with Joe Kogok Switchblade, the Echobillies (Dave Chappell, Bruce Swaim, John Previti, Jim Stephanson, Barry Hart) and the Rock-A-Sonics, hosted by Joe Lee & Mark Segraves - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Yacht Rock Revue - the Hamilton - sold out
• the Yachtsmen and Bold Deceivers - Galaxy Hut


Monday, 21 May 2018 [link to this day]

• Carla Dal Forno and Tess Roby - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Damien Jurado and Naomi Wachira - Rock & Roll Hotel
• Matt Costa and Elizabeth & the Catapult - Jammin' Java
• Naturally 7 - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Occult Burial, Blackrat, Loud Night, and Nuclear Tomb - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Sasha Masakowski: Art Market - Blues Alley (Two shows)
• Shaman's Harvest, Otherwise, and Rosabella - Baltimore SoundStage
• Swamp Rabbit and Crick & Blippets - Galaxy Hut
• Tune-Yards and My Brightest Diamond - 9:30 Club
• the Wldlfe, Sub-Radio, and Marielle Kraft - DC9


Tuesday, 22 May 2018 [link to this day]

• AJ Croce - Blues Alley (Two shows)
• Cheick Hamala's Griot Street - Bossa (Downstairs)
• Dead To Me, Elway, and DMFK - Black Cat (Backstage)
• Electric Heart (EP Release Show), Hungry on Monday, and the DuskWhales - Jammin' Java
• Hammerfall, Flotsam & Jetsam, and Omnislash - Baltimore SoundStage
• Lee Roy Parnell and Janine Wilson & Max Evans - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• New Found Glory, Bayside, the Movielife, and William Ryan Key - Fillmore Silver Spring


Wednesday, 23 May 2018 [link to this day]

• Bishop Briggs and Foreign Air - 9:30 Club - sold out
• Bourbon Express - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Cecily (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• the Dangerous Summer, All Get Out, A Will Away, and the Backwoods - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Eli Namay, Xenga, and Sarah Hughes' Coy Fish - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Fotocrime, the Holy Circle, Fun Never Starts, and Silent Procession - Metro Gallery (Baltimore)
• the Front Bottoms and An Horse - Baltimore SoundStage - sold out
• Front Country - AMP
• Handsome Ghost and Beta Radio - DC9
• Joe Vetter Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Miller Michael - Blues Alley (Two shows)
• Mortician, Lord Gore, Antichrist Siege Machine, Rawhead, and Genocide Pact - Ottobar (Baltimore) (Maryland Deathfest XVI Pre-Fest)
• MYCO of Strathmore: A Nod to Bernstein - Strathmore (Music Center)
• Pop-Up Magazine: A Night of Live Stories - Warner Theatre
• Raul Malo and Monica Rizzio - Birchmere
• Superfruit and Pretty Sister - U St Music Hall (Early show - 7:30 PM) - sold out


Thursday, 24 May 2018 [link to this day]

• 070 Shake - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the 9 Songwriter Series: Justin Trawick, Vim & Vigor, Guy Palumbo, Carol Anne Bosco, Daryl Davis, Ryan Johnson, Justina Johnson, Dante Pope, Elena Lacayo - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Candyrat Guitar Night featuring Luca Stricagnoli & Calum Graham - Jammin' Java
• the Cassaday Concoction, Sauce, and Higher Numbers - Rock & Roll Hotel
• David Rosales - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Deeper, BRNDA, and Frass Green - Comet Ping Pong
• the Duppies, the Fuss, and Stuck Lucky - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Ed Rush & Optical, Ken Lazee b2b Slant, Uncle Larry b2b Chris Bulla, and MC Concept - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Flatbush Zombies, Kirk Knight, and Nyck Caution - Fillmore Silver Spring (See You In Hell Tour) - sold out
• Jason Aldean, Luke Combs, Lauren Alaina, and Dee Jay Silver - Merriweather Post Pavilion
• Kali Masi and Tenwatch - Ottobar (Baltimore)
• Lazyeyes, Honeytomb, and Holy Ghost Party - Metro Gallery (Baltimore)
• Marc Cohn - Birchmere
Maryland Deathfest XVI: Coven, Today is the Day, Ufomammut, Mantar, -(16)-, Khemmis, Gateway to Hell - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland Deathfest XVI: Incantation, Broken Hope, Defeated Sanity, Mortal Decay, Gutted, Torn the F*ck Apart, Bestial Evil - Baltimore SoundStage
• Mount Kimbie and Wiki - Black Cat (Mainstage)
• A Place to Bury Strangers, Prettiest Eyes, and Buck Gooter - DC9
• Suuns and Facs - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Trio Caliente - Blues Alley (Two shows)
• the Twins Jazz Orchestra - Twins Jazz (Two shows)


Friday, 25 May 2018 [link to this day]

• Alfredo Mojica Group - Bossa (Downstairs)
• Corky Siegel's Chamber Blues - AMP
• Dub City Renegades (feat. Akshan) and Treehouse - Gypsy Sally's
• Gauche, Aquarium, and Knife Wife - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Horse Jumper of Love, Tall Friend, and Dove Lady - Comet Ping Pong
• Jake Miller and Devin Hayes - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• the Kooks, Barns Courtney, and the Academic - Lincoln Theatre (Rescheduled from 10/4/17) - sold out
Maryland Deathfest XVI: Eyehategod, Integrity, Test, Sublime Cadaveric Decomposition, Lord Gore, Gonkulator, Cognizant, Durian, Bound by the Grave - Baltimore SoundStage
Maryland Deathfest XVI: Suffocation, Bloodbath, God Dethroned, Sinister, Blood Incantation, Misery Index, Morta Skuld, Abhomine, Perdition Temple, Baptism, Petrification - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mousey Thompson's James Brown Experience: Celebrating the Godfather of Soul - Blues Alley (Two shows)
• Nicolay & the Hot At Nights - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Oshun (Bittersweet Vol. 1 record release show) and Nappynappa - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• A Place to Bury Strangers and Prettiest Eyes - Metro Gallery (Baltimore)
• Rahsaan Patterson - Birchmere
• Rising Appalachia, Be Steadwell, and Arouna Diarra - 9:30 Club
• Robert Finley - Rock & Roll Hotel
• the Sidekicks and Swim Team - Black Cat (Backstage)
• SNRG, OKO, and Atoms Apart - Jammin' Java
• Soul Cannon, :3lon, Dyyo, and Nina Gala - Ottobar (Baltimore)
• thingNY, the Witches, and Nick Natalie - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Tony Craddock Jr. & Cold Front - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Tony Martucci - Twins Jazz (Two shows)
• U Sleaze, Lemz, Keenan Orr, and Outputmessage - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
Ugly God - Fillmore Silver Spring (YKWTFGO Tour) POSTPONED
• the Walkaways and Cravin Dogs - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• The Washington Ballet: Giselle with Wolf Trap Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Wing Dam, Grace Vonderkuhn, and No Hair - Wind-Up Space (Baltimore)


Saturday, 26 May 2018 [link to this day]

• 702 - Howard Theatre
• Bae Bae K-Pop Dance Party - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Bombay Rickey - Bossa
• Dana Fuchs - the Hamilton
• Femme Flag, Coltdewulf, and Von Stearms - Comet Ping Pong
• Firecracker Jam and Annette Wasilik - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Goatwhore and Emerge a Tyrant - Angels Rockbar [10 Market Place, Baltimore, MD]
• Gymshorts and Den-Mate - Black Cat (Backstage)
• Jason Kahn, if, bwana, and Travis Johns - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Jussie Smollett and Victory Boyd - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Lissie and Van William - 9:30 Club
Live from Here with Chris Thile (formerly A Prairie Home Companion) - Wolf Trap (Filene Center)
• Lori Williams - Blues Alley (Two shows)
Maryland Deathfest XVI: Helmet, Prong, Pig Destroyer, Cripple Bastards, Gasp, Reeking Cross, Blurring, Stimulant, Plagues, Pavel Chekov, Horrible Earth, Future Terror, Blk Ops - Baltimore SoundStage
Maryland Deathfest XVI: Satyricon, Master's Hammer, Sadistic Intent, Bolzer, Zemial, the Ruins of Beverast, Dodheimsgard, the True Mortem, Inquisition, Pessimist, Phrenelith, Ritual Necromancy - Rams Head Live! (Baltimore)
• Miss Tess & the Talkbacks and Woody Woodworth & the Piners - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• On the Bus (Dead tribute) and Skaii - Gypsy Sally's
• Protoje & the Indiggnation - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (10:30 PM Late Show)
• She Wants Revenge - Rock & Roll Hotel
• Stone Driver (album release show), Black Dog Prowl, and Fellowcraft - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (6:30 PM Early Show - Rolling Thunder Benefit)
The Flop House (podcast) - 6th & I
• Tony Martucci - Twins Jazz (Two shows)
• Trashcan Sinatras - Jammin' Java
• Tumbao y Raul Morel - Bossa (Downstairs)
• Walter Beasley - Birchmere


Sunday, 27 May 2018 [link to this day]

• 10,000 Maniacs - Birchmere
• Akua Allrich & the Tribe: A Tribute to Mother - Blues Alley (Two shows)
• Black Alley - Fillmore Silver Spring (Outkast Tribute Dance Party & Concert)
• Chad Valley - Black Cat (Backstage)
• the Earth, Wind, & Fire Tribute Show - 7th Anniversary Concert - Howard Theatre
• the Gaslight Anthem, Matt Mays, and Tim Barry - 9:30 Club - sold out
• Human Country Jukebox - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] (2 PM Afternoon Show - Free)
• Laura Veirs and the Hackles - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
Maryland Deathfest XVI: Enemy Soil, Wormrot, Viscera Infest, Pulmonary Fibrosis, Violation Wound, Fluoride, Bandit, Neolithic, Pure Hiss, Destroyed in Seconds - Baltimore SoundStage
Maryland Deathfest XVI: Godflesh, My Dying Bride, Opera IX, Evoken, Arkhon Infaustus, Sinmara, Misþyrming, Thantifaxath, Darkspace, Dusk, Ascended Dead, Chthe'ilist, Suffering Hour - Rams Head Live! (Baltimore)
MASH featuring John Abraham, Alka Yagnik, Malaika Arora Khan, LV Revanth, Kubbra Sait, Bhoomi Trivedi, Sudesh, and Krushna - Patriot Center / EagleBank Arena POSTPONED to 10/27/18
• Minibeast, Permanent Makeup, and Mock Identity - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
Outlaw Music Festival: Willie Nelson & Family, Sturgill Simpson, Elvis Costello & the Imposters, and more TBA - Jiffy Lube Live
• Post Pink, Flusher, Romantic States, and Hothead - Wind-Up Space (Baltimore)
• This Is the Kit, Adam Schatz (of Landlady), and Viking Moses - DC9


Monday, 28 May 2018 [link to this day]

• the Gaslight Anthem, Matt Mays, and Tim Barry - 9:30 Club - sold out


Tuesday, 29 May 2018 [link to this day]

• Jack White - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• James Madison HS Jazz Band - Jammin' Java
• John Fogerty, ZZ Top, and Ryan Kinder - Wolf Trap (Filene Center - Blues and Bayous Tour)
• Justin Townes Earle - Birchmere
• Lauren White: Soul Revival - Blues Alley (Two shows)
• Michael Rault, Frass Green, and Krobopl - DC9
• Taj Majal Trio - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Timecop1983, Aeon Rings, and Korine - Metro Gallery (Baltimore)
• Trashcan Sinatras - Ottobar (Baltimore)


Wednesday, 30 May 2018 [link to this day]

• Burna Boy - Howard Theatre
• Don Zientara, Jackie & the Treehorns, and Nah. - DC9
• Everclear, Marcy Playground, and Local H - State Theatre (Summerland Tour 2018)
• Jack White - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC] - sold out
• Japanese Breakfast, LVL Up, and Radiator Hospital - 9:30 Club
• John Fogerty, ZZ Top, and Ryan Kinder - Wolf Trap (Filene Center - Blues and Bayous Tour)
• Maggie Rogers and Caroline Rose - Baltimore SoundStage - sold out
• National Ballet of Ukraine presents "Don Quixote" - Warner Theatre
• Paul Thorn's Mission Temple Fireworks Revival featuring the McCrary Sisters - the Hamilton
• Peter Beets Trio - Blues Alley (Two shows)
• Promedy: an Unforgettable Night of Stories, Jokes, and Bitter Memories from Prom and High School - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Red Hare (record release), Give, and Captivators - Black Cat (Backstage)
• SayWeCanFly / Braden Barrie with Bry Fairview - Jammin' Java (I'm Another You Tour)
• Taj Mahal Trio and Jamie McLean - Birchmere
• Tech N9ne and Krizz Kaliko - Fillmore Silver Spring
• Test (Brazil), Bandit, Tomb Warden, Cobra Cobra, and Negative Impressions - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Two Feet and Absofacto - Rock & Roll Hotel - sold out
• Weather Warlock - Comet Ping Pong


Thursday, 31 May 2018 [link to this day]

• Big Bad Voodoo Daddy - Birchmere
• Black Moth Super Rainbow - Black Cat (Mainstage)
• Boomscat and the Coolots - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• the Bouncing Souls and Tim Barry - Rock & Roll Hotel
• BSO: Gershwin's Piano Concerto - Strathmore (Music Center)
• Dusty Slay & Hannah Hogan - AMP
• Flight Facilities - 9:30 Club
• Justice Matters: Dr. Cornel West & NPR's Domenico Montanaro - Warner Theatre
• Kristina Koller - Twins Jazz (Two shows - Perception Tour)
• Low Ways and Nice Breeze - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Ne-Yo and Bryce Vine - Rams Head Live! (Baltimore)
• Popa Chubby - Jammin' Java
• Reverend Hylton - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Ricky Nelson Remembered: starring Matthew & Gunnar Nelson - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Roosevelt Dime and Goodnight Moonshine - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Shelter, Don't Sleep, and Mindforce - Ottobar (Baltimore)
• Snakefeast, Wailin Storms, the Wayward, and Zero Day - Metro Gallery (Baltimore)
The Art of Pleasure: Steven Blier & Wolf Trap Opera Soloists - Wolf Trap (the Barns - 2 PM)
• Trina Broussard - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Wylder & Wild Adriatic - DC9


Friday, 1 June 2018 [link to this day]

• Ancestral Duo and Leprechaun Catering - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Anthony Jeselnik: Funny Games - Warner Theatre
• Appetite for Destruction (Guns n' Roses tribute) and Deathbed Motorcade (Stone Temple Pilots tribute) - Baltimore SoundStage
• Bailjack, Faith in Jane, and the Druids - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Bonerama - the Hamilton
• Booker T. Jones and the Ron Holloway Trio - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
Capital Jazz Fest Friday: Earth Wind & Fire, Ledisi, Butterscotch - Merriweather Post Pavilion
• Chaos Chaos and Sur Back - DC9
• Classixx (DJ set) and Wll Eastman - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Dirty Projectors and Buzzy Lee - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• Emo Night Brooklyn - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 10 PM)
• Garland Jeffreys & the Coney Island Playboys - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Gina Sobel - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Hayley Kiyoko and Gavin Turek - Fillmore Silver Spring (Expectations North American Tour) - sold out
• Here Come the Mummies - Birchmere
• Intern John's "Look What You've Done" - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jean Carlos Centeno - Howard Theatre
• John Prine and Margo Price - Wolf Trap (Filene Center)
• Laurence Juber - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• Nat King Cole Tribute with Mark G. Meadows - AMP
• the OSYX, FuzzQueen, More AM Than FM, Honey Kill, and RadaR - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Pacific Dub and Shamans of Sound - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Rozwell Kid, Prince Daddy & the Hyena, and Canker Blossoms - Rock & Roll Hotel
• Sunflower Bean and the Nude Party - Metro Gallery (Baltimore)
• TDE: the Championship Tour with Kendrick Lamar, SZA, ScHoolboy Q, Jay Rock, Ab-Soul, SiR, Lance Skiiwalker, and more - Jiffy Lube Live
The Art of Pleasure: Steven Blier & Wolf Trap Opera Soloists - Wolf Trap (the Barns)
• the US Army Blues Swamp Romp - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Wolf! Feat. Scott Metzger and Sauce - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (7 PM Show - Caboose Brewing Co. Tap Takeover)


Saturday, 2 June 2018 [link to this day]

• Appetite for Destruction (Guns 'n' Roses tribute) - State Theatre
• the Bumperyachts - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
Capital Jazz Fest Saturday: Diana Krall, Boney James, Smokey Robinson, Fantasia, Rachelle Ferrell, Snarky Puppy, Keith Sweat, After 7, "Lean On Me": A Tribute to Bill Withers featuring José James, Keiko Matsui, Jeff Bradshaw & Friends, Dave Hollister, Liv Warfield & the NPG Hornz - Merriweather Post Pavilion
• Children of the Gospel - Lisner Auditorium
• Classic Albums Live presents: The White Album - Wolf Trap (Filene Center)
• Earthride, Beelzefuzz, RHIN, and Foghound - Raw Ink Tattoo Studio [18630 Woodfield Rd, Gaithersburg, MD]
• Gay Men's Chorus of Washington: Trans*America - Lincoln Theatre
• the Glitch Mob and Elohim - 9:30 Club
• Jason D. Williams & the Nighthawks - Birchmere
• Karen Jonas (record release), the Linemen, and Cary Hudson (Blue Mountain) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Louisahhh - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• National Philharmonic: 100th Anniversary of Poland's Independence - Strathmore (Music Center)
• Off the Top! (improv cabaret) - AMP
• Pond and Fascinator - Ottobar (Baltimore) (Rescheduled from 1/13/18)
• Pops Extravaganza - a night at the theater with the National Orchestral Institute Philharmonic (John Morris Russell, conductor) - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD] (Dekelboum Concert Hall)
• Post Animal, Paul Cherry, and Colin Caulfield - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Prhyme - Howard Theatre
• Primus and Mastodon - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Ruen Brothers and Odetta Hartman - Jammin' Java
• Sean McCann (of Great Big Sea) - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Self Defense Family, Sannhet, and Planning For Burial - DC9
• Sunflower Bean and the Nude Party - Rock & Roll Hotel
• The The Band Band - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• A Tribute to Radiohead featuring an All-Female Roster of Lead Singers - Black Cat (Mainstage - Planned Parenthood benefit)


Sunday, 3 June 2018 [link to this day]

• Adrian + Meredith - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] (1 PM Afternoon Show - Free)
• Atlanta Youth Wind Symphony: Coast to Coast! - Strathmore (Music Center)
• Balljack, Faith in Jane, and the Druids - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Brockhampton - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
Capital Jazz Fest SundayMerriweather Post Pavilion
• Cocoa Tea - Howard Theatre
• Cupcakke, It Livs, It Breathes, DJ Pancakes, and Kotic Couture - Baltimore SoundStage
• Frank Turner & the Sleeping Souls - Pier Six Pavilion (Baltimore) (Be More Kind World Tour 2018)
• Gay Men's Chorus of Washington: Trans*America - Lincoln Theatre (2 PM Afternoon Show)
• the Glitch Mob and Elohim - 9:30 Club
• Jake Owen, Chris Janson, and Jordan Davis - Wolf Trap (Filene Center)
• Jon Cleary - the Hamilton
Matthew Sweet - Birchmere (Tomorrow's Daughter Tour) Rescheduled to 6/13/18
• the North Country, Slow Love, and Hoochie Coochie - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Roberta Gambarini - Blues Alley (Two shows)
• Ry Cooder and his band - Birchmere
• Séan McCann (of Great Big Sea) - Jammin' Java


Monday, 4 June 2018 [link to this day]

• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Brick + Mortar and Unlikely Candidates - Metro Gallery (Baltimore)
• Emil Viklicky Trio - Blues Alley (Two shows)
• In the Vane of . . . Bob Marley: Annapolis artists playing tributes & Marley-inspired originals - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Khalid - Pier Six Pavilion (Baltimore) (the Roxy Tour)
• Mundy, Lola Tried, Pagan Reagan, and Loi Loi - DC9
• Ry Cooder and his band - Birchmere
• Touch the Buffalo and Ménage À Garage - Galaxy Hut


Tuesday, 5 June 2018 [link to this day]

• Bombadil, Queen Earth, and Fungus Lucky - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Bruno Major - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Hop Along, Bat Fangs, and Bad Moves - 9:30 Club
• Joyner Lucas and Eli - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (I'm Kind of a Big Deal Tour)
• Khalid - Pier Six Pavilion (Baltimore) (the Roxy Tour)
• Luis Miguel - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Nile Rodgers & Chic with Chaka Khan - Wolf Trap (Filene Center)
• Nipsey Hussle Victory Lap Tour - Fillmore Silver Spring
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• SayWeCanFly and Braden Barrie - Metro Gallery (Baltimore)
• Scott Helman - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Tash Sultana and Reuben Stone - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Tim McGraw & Faith Hill - Baltimore Arena (Royal Farms Arena) (Soul2SOul the World Tour 2018)


Wednesday, 6 June 2018 [link to this day]

• Alison Krauss and David Crosby & Friends - Wolf Trap (Filene Center)
• the Bentwood Rockers and Amanda Murphy & the Lost Indians - Jammin' Java (Bluegrass Bash)
• Cereal Banter, Kai Orion, and California Accent - Velvet Lounge
• Chon, Polyphia, TTNG, and Tricot - Baltimore SoundStage
• Cipha Sounds & Nitty Scott - Howard Theatre (Take It Personal 2018 Comedy Tour)
• Francis & the Lights - 9:30 Club
• Have Mercy (performin gThe Earth Pushed Back in entirety), Kississippi, Gleamer, and Super American - Ottobar (Baltimore)
• Homosuperior, Fire Heads, and Bottled Up - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Horse Feathers and Twain - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Jo Passed, Dick Stusso, and Kid Claws - DC9
• Lany and Colouring - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mala - U St Music Hall (Late show - 9 PM)
• Martin Bisi, Jason Mullinax, and Kamyar Arsani - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• the Meer, Miles Hewitt (of the Solars), and AxixA - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD]
Radkey - Metro Gallery (Baltimore) CANCELLED
• the Regrettes - Black Cat (Backstage)
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Samantha Fish - the Hamilton


Thursday, 7 June 2018 [link to this day]

• All-Star Purple Party: Prince Tribute Show feat. Junie Henderson from E.U., Greg Boyer from New Power Generation, The Graingers, and more - Howard Theatre
• Amadou & Mariam - Birchmere (Flex Stage)
• Amelie Lens - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Bill Clinton & James Patterson - Warner Theatre
• Combichrist, Wednesday 13, Night Club, Prison, Death Valley High, and Pain! - Baltimore SoundStage
DC Jazzfest Opening Ceremony: Frederic Yonnet with Maimouna Youssef and the Washington Renaissance Orchestra Octet - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Eternal Summers, Outer Spaces, and Surf Harp - Metro Gallery (Baltimore)
• Feedel Band - Bossa (Downstairs)
• Fitz & the Tantrums, X Ambassadors, and Mikky Ekko - Wolf Trap (Filene Center)
• Florida Georgia Line - Merriweather Post Pavilion
• Goose - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Jake Paul - Fillmore Silver Spring (Team 10 Tour)
• Jesse Marchant - Black Cat (Backstage)
• Kali Uchis and TT the Artist - Rams Head Live! (Baltimore)
• Kerri Powers - Jammin' Java
• Parquet Courts and Goat Girl - 9:30 Club
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• the Singer & the Songwriter - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Skating Polly, Potty Mouth, and Governess - DC9
• Too Many Zooz and Joe Hertler & the Rainbow Seekers - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Yours Are the Only Ears, Romantic States, and Julian - Comet Ping Pong


Friday, 8 June 2018 [link to this day]

• Amy Helm and the Mammals - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Barry Manilow - Wolf Trap (Filene Center)
• Brent Cowles, Drew Beckman + the Boundary Boys, and th - DC9
• BSO: Mahler Symphony No. 9 - Strathmore (Music Center)
• Chynna Rogers - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Early show - 7:30 PM)
• DC Jazz Fest 2018: Benito Gonzalez - Twins Jazz (Two shows)
• DC Jazz Fest 2018: Jaimie Branch's Fly or Die with OG Lullabies (CapitalBop Jazz Loft Series) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 10:30 PM)
• Delfeayo Marsalis Quintet and Eric Byrd Trio - the Hamilton
• Dirty Heads - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• the Flatwheels and Gina Clowes Band - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• Honey Soundsystem, Octo Octa, and Outputmessage - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Journey and Def Leppard - Jiffy Lube Live
• Kelly Willis & Chris Knight - Birchmere
• Logan Henderson - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Luzcid, Bukez Finezt, Wick-It the Instigator, Rekoil, Algo, Kloud Kollectiv, and Retch'd - Baltimore SoundStage
• Manas, Unicorns in the Snow, and Mint Hill - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Mykki Blanco - Rock & Roll Hotel
• Patricia Barber Trio - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Quinn XCII - Rams Head Live! (Baltimore)
• RapCaviar Live feat. Lil Pump, Lil Xan, and Famous Dex - Fillmore Silver Spring
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Satisfaction (Rolling Stones tribute) - State Theatre
• the Slackers - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• the Steel Woods and Brackish Water Jamboree - Jammin' Java (Presented by Chad Dukes)
• Ted Leo & the Pharmacists: Hearts of Oak and more - Black Cat (Mainstage)
• White Ford Bronco (90s tribute) - 9:30 Club


Saturday, 9 June 2018 [link to this day]

• Antica, Screaming in Silence, Cyber Strike, Echoheart, Colourshow, Vilified, Scissorfist, and Coal - Baltimore SoundStage (Summer Inferno at Soundstage)
• Barry Manilow - Wolf Trap (Filene Center)
• Belle & Sebastian and Men I Trust - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Bent Knee and Gatherers - Metro Gallery (Baltimore)
• Black Plastic, Jacuzzi Suit, and Mike Hauser - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• the Brian McKnight 4 - Warner Theatre
• BSO: Shostakovich's Hidden Themes - Strathmore (Music Center)
• Charles Ross's One Man Star Wars Trilogy - Birchmere
• Cupcakke, Nnamdi, and Ogbonnaya - Rock & Roll Hotel
• Dave Matthews Band - Jiffy Lube Live
• David Ramirez and Matthew Wright - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Bootleg Tour: Live Album Recording)
• DC Jazz Fest 2018: Benito Gonzalez - Twins Jazz (Two shows)
• Deep Sugar DC with Ultra Naté and Lisa Moody - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Dru Hill - Howard Theatre
• Future Generations and Lavender - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Gomez - Lincoln Theatre (Bring It On 20th Anniversary Tour)
• Goodfight, Frass Green, the Roof Dogs, and Spectrums - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Immortal Bird, Glacial Tomb, Erlkonig, and Et Mors - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Jesse Colin Young - Rams Head On Stage (Annapolis)
• the Kennedys (CD release party & performance: Safe Until Tomorrow) - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Kingsley Flood, Glenn Yoder & the Western States, and Humble Fire - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Legwarmers (80s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Martin Lawrence - Capital One Arena (formerly Verizon Center)
• McLean High School & Longfellow Middle School Big Band Jam - Jammin' Java (1 PM Afternoon Show)
• Mixtape Pride Party with DJs Matt Bailer, Keenan Orr, Tezrah - 9:30 Club (10 PM Late Show)
• Peach Kelli Pop, Bacchae, and No Hair - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Pharoah Sanders with William Henderson, Nat Reevss, & Jonathan Blake - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Regina Carter: Simply Ella with Elijah Jamal Balbed - the Hamilton
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Schwayze & Cisco (10th Anniversary Summer Tour) with Cam Meekins - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Smif-N-Wessun, Cormega, and DJ Remedy - Ottobar (Baltimore) (VU Skate Shop 10 Year Anniversary)
• Ted Leo & the Pharmacists: Songs from 20 Years of TL/Rx - Black Cat (Mainstage)
• the Voidz - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 10 PM) - sold out


Sunday, 10 June 2018 [link to this day]

• 3 Dog Night - Birchmere
• Andrew McMahon in the Wilderness & Friends: an acoustic evening featuring Allen Stone, Zac Clark, and Bob Oxblood (of Jack's Mannequin) - Baltimore SoundStage
• the Bad Plus - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Celeste, Infernal Coil, Genevieve, and Sickdeer - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• DC Jazz Fest 2018: Abby Schaffer Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Feufollet - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] (3 PM Show)
• From Hallelujah to Last Goodbye: an Evening with Jeff Buckley's Manager Dave Lory - Black Cat (Mainstage)
• Heather Mae, Crys Matthews, and Olivia Mancini - Black Cat (Backstage)
• Heaven and No One Sphere - Galaxy Hut
• Hot Snakes, Vundabar, and Meat Wave - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Mary Ocher, Odetta Hartman, and Dumb Water - Comet Ping Pong
• Night Riots, Courtship, and Silent Rival - U St Music Hall (Early show - 6:30 PM)
• the Pinkerton Raid and Run Come See - DC9
• Roger Daltry performs The Who's Tommy with members of The Who Band and Wolf Trap Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Roy Hargrove - Blues Alley (Two shows)
• Shamir - Rock & Roll Hotel
• Slayer, Lamb of God, Anthrax, Behemoth, and Testament - Jiffy Lube Live
• Strathmore Children's Chorus: Music of the Americas - Strathmore (Music Center - 4 PM)
• Terence Blanchard featuring the E-Collective with Mark G. Meadows - the Hamilton
• the Tree House School of Music - Fillmore Silver Spring (11 AM Morning Show)
• the Wonder Years, Tigers Jaw, Tiny Moving Parts, and Worriers - Rams Head Live! (Baltimore)


Monday, 11 June 2018 [link to this day]

• Chromeo and Pomo - 9:30 Club - sold out
• Daryl Hall & John Oates and Train - Capital One Arena (formerly Verizon Center)
Eels and That 1 Guy - Lincoln Theatre Moved to 6/12
• La Luz and Timothy Eerie - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Ola Onabule - Blues Alley (Two shows)
• Sons of an Illustrious Father and Felix Pilar - DC9
• They. - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Tia Fuller - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]


Tuesday, 12 June 2018 [link to this day]

• Allan Harris: the Genius of Eddie Jefferson with Lena Seikaly - the Hamilton
• the Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Becca Stevens and Cecily - Jammin' Java (the Beyond the Lyrics Tour)
• Chromeo and Pomo - 9:30 Club
• Cruz de Navajas, False Figure, and Social Station - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• David Sanborn - Birchmere
• Eels and That 1 Guy - Lincoln Theatre (Rescheduled from 6/11/18)
• Haux, Henry Jamison, and Rosie Carney - DC9
• Jojo: Leaks, Covers, & Mixtapes - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] - sold out
• Kraken Quartet, Sean McFarland + Matt Overbay, and Tropical Mercury - Holy Underground [2021 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Robert Mwamba Quartet with special guest Cynda Williams - Blues Alley (Two shows)
• Robert Plant & the Sensational Space Shifters, Sheryl Crow, and Seth Lakeman - Merriweather Post Pavilion
• Roger Daltry performs The Who's Tommy with members of The Who Band and Wolf Trap Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Sam Lewis and Andy Zipf (from Cowards Choir) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Snail Mail (record release) and Bonny Doon - Black Cat (Mainstage)
• Tigue, Ernesto Cárcamo Cavazos, and Jason Charney - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
Vance Joy - Pier Six Pavilion (Baltimore) CANCELLED - Now at the Anthem
• Vance Joy and Mondo Cozmo - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Wand and the Spirit of the Beehive - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 13 June 2018 [link to this day]

• 3 the Hard Way with Young Buck, Trina, and Tony Yayao - Baltimore SoundStage
• Barrere & Tackett of Little Feat - classic catalog unplugged - AMP
• Ben Harper & Charlie Musselwhite - 9:30 Club
• Boz Scaggs - Strathmore (Music Center)
• Dave Alvin & Jimmie Dale Gilmore - Rams Head On Stage (Annapolis)
• DC Jazz Fest 2018: Leo Maximal Winds - Twins Jazz (Two shows)
• Hockey Dad, Cold Fronts, and Mt. Eddy - DC9
• Homage to a Master: Keter Betts featuring Ben Williams and special guests - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Jake Hill, JordanxBell, and Atlas Greene - Metro Gallery (Baltimore)
• Josanne Francis (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Marilyn Scott & Her LA All Star Band with Jimmy Haslip, Russ Ferrante, Gary Novak - Blues Alley (Two shows)
• Matthew Sweet - Birchmere (Tomorrow's Daughter Tour)
• Monsieu Periné - Howard Theatre
• Orchester Prazevica's Gypsy Soul Party - Bossa (Downstairs)
• Parker Millsap and Jillette Johnson - Black Cat (Mainstage)
• Pianos Become the Teeth and the World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid To Die - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]


Thursday, 14 June 2018 [link to this day]

• Angelo Moore & the Brand New Step featuring Claude Coleman Jr (Ween) and Hash (Thievery Corporation) and Lola Kirke - Rock & Roll Hotel
• Ben Caplan - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Blushed, the Wingers, and Map Maker - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Cliff Cash & Chris Alan - AMP
• Colouring - DC9
• Dave Alvin & Jimmie Dale Gilmore and Dead Rock West (duo) - Birchmere
• Dave Barnes and MamaDear - the Hamilton
• Harry Connick Jr.: A New Orleans Tricentennial Celebration - Wolf Trap (Filene Center)
• KRS-ONE, Ashley Sierra, and Eva Rhymes - Baltimore SoundStage
• Lisa Fischer & Grand Baton - Blues Alley (Two shows)
• Luke Bryan, Jon Pardi, and Morgan Wallen - Merriweather Post Pavilion (What Makes You Country Tour 2018)
• the Magician - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Nacho - Fillmore Silver Spring (La Criatura Tour 2018)
• Raul Midon - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Street Dogs, Darkbuster, and Grade 2 - Ottobar (Baltimore)
• Terri Lyne Carrington: celebrating Geri Allen's Genius, Grace, and Fire - 6th & I
• Tracy Bonham & Blake Morgan - Jammin' Java
• Washed Out - Rams Head Live! (Baltimore)
• WPGC Birthday Bash featuring E.U. with Sugar Bear, Kid 'N' Play - 9:30 Club


Friday, 15 June 2018 [link to this day]

• American Aquarium and Cory Branan - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• DC Jazz Fest 2018: John Russell Lamkin III - Twins Jazz (Two shows)
• Freddie Jackson - Birchmere
• Geoff Tate's 30th Anniversary of Operation: Mindcrime with Till Death Do Us Part - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Hobo Johnson - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• I Don't Know How But They Found Me and Cherry Pools - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Early show - 7 PM)
• JD Wilkes with the Legendary Shack Shakers unplugged with Chuck Mead - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (In the Wine Garden)
• Kenny Chesney and Old Dominion - Jiffy Lube Live (the 2018 Country Megaticket)
• Kidnap and Will Eastman - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Kuinka - Gypsy Sally's
• Lisa Fischer & Grand Baton - Blues Alley (Two shows)
• Lost Frequencies - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Michael Thomas Quintet - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Middle Kids and Lola Kirke - Rock & Roll Hotel
• Mortified: Live Podcast - Black Cat (Mainstage)
• ONR., CrushnPain, and Honest Halloway - DC9
• Peking Duk - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Late show - 11:30 PM)
• Reckless Kelly and Jesse Dayton - State Theatre
• Rumours [Fleetwood Mac tribute] - Fillmore Silver Spring
• Ruthie & the Wranglers - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Sabbath Assembly, Sanhedrin, and Alms - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Snow Tha Product, Da Kid Emm, and Brain Rapp - Baltimore SoundStage
• Steve Forbert - Jammin' Java
• Who's Bad [Michael Jackson tribute] - 9:30 Club (Late show - 10 PM)


Saturday, 16 June 2018 [link to this day]

• Anthony Fantano - Jammin' Java (2 PM Afternoon Show)
• Aunty Donna - Big Boys - Lincoln Theatre
• Bad Wolves, FATN, From Ashes to New, and Diamante - Baltimore SoundStage (What's In Your Head Tour)
• Bernstein's Songfest: National Orchestral Institute Philharmonic with Wolf Trap Opera Soloists (James Judd, conductor) - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD] (Dekelboum Concert Hall)
• Cold Cave, Black Marble, and Choir Boy - Black Cat (Mainstage)
• DC Jazz Fest 2018: John Russell Lamkin III - Twins Jazz (Two shows)
DC Jazzfest At the Wharf: Leslie Odom JR, R+R=Now (Robert Glasper's new jazz supergroup) - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• the Effects, Slow Mass, and Cru (of Pygmy Lush) - Hole in the Sky [2110 5th St NE, WDC]
• Houndmouth - Rams Head Live! (Baltimore)
• Joan Armatrading - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Journey and Def Leppard - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Lewis Capaldi and Lauren Duski - DC9
• Lisa Fischer & Grand Baton - Blues Alley (Two shows)
• M. Ward - 9:30 Club
• Marie Miller and Jesse Isley - Jammin' Java (the Boardwalk Tour)
• Michael Brun, J.Perry, Paul Beaubrun, and Gardy Girault - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Pieces of a Dream - Birchmere
• Piers Faccini - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (In the Wine Garden)
• the Posies - the Hamilton
• R.I.P. with Musket Hawk, Offensive, and High Reeper - Metro Gallery (Baltimore)
• Roosevelt Collier Trio and Robert Lighthouse Trio - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Sing-A-Long Sound of Music - Wolf Trap (Filene Center)
• TracyAnne & Danny (from Camera Obscura &: CryBaby) and Lomelda - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Troy & Paula Haag - Gypsy Sally's (Free - in the Vinyl Lounge)
• the Vi-Kings - AMP
• Young Widows and Null - Rock & Roll Hotel


Sunday, 17 June 2018 [link to this day]

• Bone Thugs-N-Harmony - Fillmore Silver Spring
• Cold War Kids and the Regrettes - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Feed and the Meer - Galaxy Hut
• Houndmouth - 9:30 Club
• Joan Armatrading - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Lisa Fischer & Grand Baton - Blues Alley (Two shows)
• Lucinda Williams, Steve Earle, Dwight Yoakam, and King Leg - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD] (the LSD Tour)
• Mike & the Moonpies - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Mike Seeger Commemorative 12th Annual Old Time Banjo Festival featuring Cathy Fink & Marcy Marxer, Dom Flemons, Ken & Brad Kolodner Quartet with Rachel Eddie - Birchmere
• Near Northeast, the Hills & Rivers, and the Plate Scrapers - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Poison and Cheap Trick - Jiffy Lube Live
• Secret Agent 23 Skidoo - AMP (Kids Pajama Jam Party)
• Stephen Malkmus & the Jicks and Lithics - Black Cat (Mainstage)
• Supersuckers and Speedeater - Metro Gallery (Baltimore)
• U2 - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (the Experience + Innocence Tour 2018)
• Vance Gilbert and the Promise is Hope - Jammin' Java
• Whitechapel, the Black Dahlia Murder, Fleshgod Apocalypse, Aversions Crown, and Shadow of Intent - Baltimore SoundStage
• Yann Tierson - Lincoln Theatre (Rescheduled from 12/5/17)


Monday, 18 June 2018 [link to this day]

• Gordon Lightfoot - Birchmere
• Insomnium, Inoculum, Screaming In Silence, and Paid In Full - Fish Head Cantina [4802 Benson Ave, Halethorpe, MD]
• Joan Armatrading - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Marius Neset Quartet (saxophonist from Norway) - Blues Alley (Two shows)
• Piramid Scheme and Don Zientara - Galaxy Hut
• Robert Cray Band - Rams Head On Stage (Annapolis)
• U2 - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (the Experience + Innocence Tour 2018)


Tuesday, 19 June 2018 [link to this day]

• Geoff Tate's 30th Anniversary Operation Mindcrime with Till Death Do Us Part - Baltimore SoundStage
• Got My Own Sound - Blues Alley (Two shows)
• Haley Heynderickx - DC9
• Les Ballets Trockadero de Monte Carlo - Wolf Trap (Filene Center)
• Lucinda Williams, Steve Earle, Dwight Yoakam, and King Leg - Pier Six Pavilion (Baltimore) (LSD Tour)
• Maps & Atlases - Rock & Roll Hotel
• Red Wanting Blue with Liz Brasher - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Robert Cray Band - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Robert Earl Keen and Zane Campbell - Birchmere


Wednesday, 20 June 2018 [link to this day]

• the Adolescents and Electric Frankenstein - Black Cat (Backstage)
• Alexis Taylor and Moon Diagrams - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• ASG, Lo-Pan, and Beitthemeans - Metro Gallery (Baltimore)
• Bishop Briggs and L.I.F.T. - Rams Head Live! (Baltimore)
• Dave Detwiler & the White House Band - Blues Alley (Two shows)
• EP Jackson & the Last Well, Chris Rattie & the New Rebels, and Matt Tarka - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Joan Armatrading - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Of Feather & Bone, Tomb Mold, and Outer Heaven - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Ray Lamontagne and Neko Case - Merriweather Post Pavilion
• Rich Aucoin, Terror Pigeon, OG Lullabies, and the Electric Grandmother - DC9 (De-Press On Tour - to support Mental Health America)
• Robert Cray Band - Birchmere
• Simon Joyner and Teething Veils - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Suzanne Santo of Honeyhoney - the Hamilton


Thursday, 21 June 2018 [link to this day]

• Aborted, Psycroptic, Ingested, Disentomb, Arkaik, Venom Prison, and Signs of the Swarm - Baltimore SoundStage (Devastation of the Nation Tour)
• Chad Prather - Birchmere
• Ciaran Lavery - Jammin' Java
• DJ Seinfeld and Nick Garcia - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Drake Bell (live & unplugged) - Metro Gallery (Baltimore)
• Dustbowl Revival - the Hamilton
• English Beat - State Theatre
• Jeremy Enigk - Return of the Frog Queen Anniversary Tour - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Los Enanitos Verdes & Hombres G - Patriot Center / EagleBank Arena
• Mike Tyson: Undisputed Truth - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Mystery Friends, War Twins, and Loi Loi - Black Cat (Backstage)
• Southern Culture on the Skids - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Steven Tyler & the Loving Mary Band with the Sisterhood Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Story District's Out/Spoken - 9:30 Club
• TEN: Terri Lynne Carrington, Esperanza Spalding, Nicholas Payton - Blues Alley (Two shows)
• What Happened 2 Chocolate City - Lincoln Theatre
• White Denim and Uni - Ottobar (Baltimore)
• Yeek and Marco McKinnis - DC9


Friday, 22 June 2018 [link to this day]

• Andy C. Jenkins and Luray - DC9
• B.Traits - Ten Tigers Parlour [3813 Georgia Ave NW, WDC]
• Back To Black (Amy Winehouse tribute) - revival of the entire 2006 Grammy-award winning album Back To Black featuring Remember Jones with a 12-piece orchestra and guests - Rams Head Live! (Baltimore)
• Bruce in the USA (Bruce Springsteen tribute) - the Hamilton
• Dischordia, Butchers Dozen, and Tombtoker - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Dr. Dog, Manchester Orchestra, and (Sandy) Alex G - Wolf Trap (Filene Center - Critical Equation Tour)
• Exmag, Birocratic, and Sky Society - Baltimore SoundStage
• the Fabulous Dialtones and BlueHouseProject - Jammin' Java (Summer's Here Bash!)
• Face To Face and Counterpunch - Rock & Roll Hotel
• the Feelies - 9:30 Club
• Felix Da Housecat, Simon, and Ken Lazee - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Hendrik Meurkens Quartet - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• the Iguanas - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Judas Priestess, Eyes of the Nile (Iron Maiden tribute), and Bastards of Reality (Black Sabbath tribute) - Ottobar (Baltimore)
• Magic Sword and Ca8al - Metro Gallery (Baltimore)
• Mozart: Idomeneo - Wolf Trap (the Barns)
• Shady Bug, Surf Harp, Crushed Guts, and Spooled Up - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• TEN: Terri Lynne Carrington, Esperanza Spalding, Nicholas Payton - Blues Alley (Two shows)
Tito Nieves - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Tower of Power - Birchmere (50th Anniversary Shows)
• White Ford Bronco (90s tribute) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Two shows - 8 PM & 11 PM)


Saturday, 23 June 2018 [link to this day]

• Big Sam's Funky Nation - the Hamilton
• Billy Price - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (In the Wine Garden)
• the Daily Show Writers Stand-Up Tour: David Angelo, Matt Koff, Joseph Opio, Kat Radley - Rams Head Live! (Baltimore)
• emmet swimming and Modern Yesterday - 9:30 Club (Early show - 6 PM) - sold out
• Eric Nam and Loote - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Ghastly - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Greg Laswell - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Heavy Wire, Two inch Astronaut, Lushfarm, and Vinny Vegas - Metro Gallery (Baltimore)
• Kurt Weill's The Seven Deadly Sins: Wolf Trap Opera in partnership with Halcyon's By the People featuring dancers from Hong Kong Ballet - Dock 5 at Union Market [1309 5th St NE, WDC]
• the Legwarmers (80s tribute) - State Theatre
• Little Songs Live 2018: Implausibly Alive - Jammin' Java
• the Naked & Famous - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (A Still Heart "Stripped" Tour) - sold out
• Ocean Alley and Coral Benders - DC9
• Orchard Lounge (open to close) - U St Music Hall (Late show - 10:30 PM)
• Paramore, Foster the People, and Soccer Mommy - Merriweather Post Pavilion
• Perdition Temple, One Master, Massive Retaliation, and Archaeobeast - Wheaton Lounge [11300 Georgia Ave, Silver Spring, MD]
• Sacrificial Blood, Deathcrown, Sangre Inedita, and Pipil - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• the Sword and the Atomic Bitchwax - Rock & Roll Hotel
• Tony Bennett - Wolf Trap (Filene Center)
• Tower of Power - Birchmere (50th Anniversary Shows)
• Tuck & Patti - Blues Alley (Two shows)


Sunday, 24 June 2018 [link to this day]

• Angel Vivaldi and Hyvmine - Ottobar (Baltimore) (Melodic Decadence Tour)
• Bad Bad Hats and Kid Brother - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Blackbird Blackbird - Songbyrd Music House & Record Café [2477-2475 18th St NW, WDC]
• Cancer Can Rock - Jammin' Java (1 PM Afternoon Show)
• Charlie Wilson and Sheila E. - Wolf Trap (Filene Center)
• David Blaine - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Dessa and Monakr - Rock & Roll Hotel
• the Diplomats (Dipset), Cam'ron, Jim Jones, Juelz Santana, and Freekey Zekey - Rams Head Live! (Baltimore)
• Eva Noblezada - AMP (Feinstein's Cabaret at AMP)
• Harry Styles and Kacey Musgraves - Capital One Arena (formerly Verizon Center)
• Herbie Hancock - Strathmore (Music Center)
• Jonathan Butler - Birchmere
• Kurt Weill's The Seven Deadly Sins: Wolf Trap Opera in partnership with Halcyon's By the People featuring dancers from Hong Kong Ballet - Dock 5 at Union Market [1309 5th St NE, WDC] (2 PM Matinee)
• Liz Longley and the Harmaleighs - Jammin' Java (Rescheduled from 4/5/18)
• Mozart: Idomeneo - Wolf Trap (the Barns - 3 PM Show)
• Pagan Reagan, Dutch Tulips, Sugar John, and Honey - DC9
• Rare Essence and Small Upsetters - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Steve Miller Band and Peter Frampton - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Tower of Power: 50th Anniversary Tour - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Tuck & Patti - Blues Alley (Two shows)
• Twin Jude and James Wolf - Galaxy Hut


Monday, 25 June 2018 [link to this day]

• the Beanstalk Library and Bal Boheme - Galaxy Hut
• Eric Bellinger - Baltimore SoundStage
• Serpentwithfeet and Lee Mo - DC9
• Story District's Mixtape - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Tower of Power: 50th Anniversary Tour - Rams Head On Stage (Annapolis)


Tuesday, 26 June 2018 [link to this day]

• Beginner's Mynd and Ezra Mae & the Gypsy Moon - Black Cat (Backstage)
• Butler (The Home album release show), Maggie Miles, and Kin Ilk - Jammin' Java
• Jeb Bishop, Dan Ruccia + Jeremiah Cymerman + Bobb Drake, and Jguy Laughlin - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Jesse McCartney and Nina Nesbitt - Fillmore Silver Spring (Better With You Tour)
• the JoGo Project - Blues Alley (Two shows)
• Katie Von Schleicher and Julian - DC9
• Lera Lynn: Plays Well with Others with special guests John Paul White & Peter Bradley Adams - Birchmere
Motown the Musical - Wolf Trap (Filene Center)
• Rest Repose, Drewsif, and the Home Team - Metro Gallery (Baltimore)
• Sheck Wes and Valee - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Mosh Tour)
• Steve Miller Band and Peter Frampton - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Thirty Seconds to Mars - Jiffy Lube Live
• the Toasters, the Players Band, the Scotch Bonnets, and the Soularites - Ottobar (Baltimore)
• We Are Scientists and the Candescents - Rock & Roll Hotel


Wednesday, 27 June 2018 [link to this day]

• Jason Bieler (of Saigon Kick) and Justin Trawick - Jammin' Java
• Josanne Francis (artist in residence) - Strathmore (Mansion)
• Kristin Chenoweth - Strathmore (Music Center)
Motown the Musical - Wolf Trap (Filene Center)
• Mozart: Idomeneo - Wolf Trap (the Barns)
• Pouya - Fillmore Silver Spring (the Five Five Tour)
• Sergio Mendes - Rams Head On Stage (Annapolis)
• Super Doppler, Ceramic Animal, and Del Florida - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Thomas Middleditch (Silicon Valley) and Ben Schwartz (Parks and Recreation, House of Lies) - 6th & I (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• Tiffany Lloyd - Blues Alley (Two shows)
• TV Girl and Infinity Crush - Black Cat (Backstage)
• Yob and Bell Witch - Metro Gallery (Baltimore)


Thursday, 28 June 2018 [link to this day]

• Algiers and Des Demonas - Black Cat (Backstage)
• ASG, Lo-Pan, and Beitthemeans - DC9
• Bob Baldwin - Blues Alley (Two shows)
• Canned Heat - AMP
• the Emo Band: Live Band & Pop Punk Karaoke Party - Ottobar (Baltimore)
• Ike Reilly and the North Country - Jammin' Java
• Michael Che - Warner Theatre
• Mike Love and Thunderstorm Artis - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
Motown the Musical - Wolf Trap (Filene Center)
• Sergio Mendes - Birchmere
• TV Girl, Infinity Crush, and AxixA - Metro Gallery (Baltimore)
• Vocal Colors: Wolf Trap Opera at the Phillips Collection - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW]
• Why Don't We - Rams Head Live! (Baltimore)


Friday, 29 June 2018 [link to this day]

• AJ Ghent - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (In the Wine Garden)
• Ancient River, Bottled Up, and Coral Benders - Velvet Lounge
• Anthony Green, Good Old War, and Found Wild - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Avalon 10 Year Anniversary Tour)
• the Big O and Dukes Show Presents the Roast of Beau LeBlanc - Jammin' Java
• Blac Rabbit - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Bodega and Staffers - DC9
• Bruce Hornsby & the Noisemakers and the Wood Brothers - Wolf Trap (Filene Center)
• the Calling and Pocket Bells - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Carol Riddick - Blues Alley (Two shows)
• Chuck Redd's All-Star Tribute to Charlie Byrd - AMP
• Derider, Joy Postell, Sweepstakes, and Pale Spring - Wind-Up Space (Baltimore)
• Foreigner, Whitesnake, and Jason Bonham's Led Zeppelin Evening - Jiffy Lube Live (Juke Box Heroes Tour)
• Joshua Bayer Jazz - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Lyfe Jennings - Birchmere
• Manners Manners, Ménage À Garage, and Tomason - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Old 97's - 9:30 Club
• Pretenders and All Mighty Senators - Fillmore Silver Spring - sold out
• Sarah McLachlan - Strathmore (Music Center)
• War on Women, Hirs, and Occultist - Rock & Roll Hotel
• Wolfgang Gartner, Janko, Mebba World Peace, and Rhyatt - Baltimore SoundStage


Saturday, 30 June 2018 [link to this day]

• Blac Rabbit and Jeff Draco - Metro Gallery (Baltimore)
• Dimitri From Paris - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• DTLR 3rd Annual Summer Fest: Backyard Band - Fillmore Silver Spring
• GNAW, Multicult, Radiator Greys, and Birth Defects - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Invocation Spells, Outline, and Evil Terror - El Caracol Café [609 Sligo Ave, Silver Spring, MD]
• Jack Broadbent - Jammin' Java
• Kip Moore - Power Plant Live [34 Market Place, Baltimore, MD]
• Kyle Guffey - Jammin' Java (1 PM Afternoon Show)
• Lyfe Jennings - Birchmere
• Madisen Ward & the Mama Bear and Daniel Daniel - DC9
• Mark Whitfield Band featuring Sy Smith (vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Masters of the Telecaster featuring Jim Weider, G.E. Smith, & Tom Principato - tribute to Roy Buchanan - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Mozart: Idomeneo - Wolf Trap (the Barns - 3 PM Show)
• Nellie McKay (Sister Orchid record release) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Paperhaus, Park Snakes, Bacchae, and DJ Hipsterwoods (Trashpass) - Rock & Roll Hotel
• Pylon Reenactment Society and Knife Wife - Comet Ping Pong
• Rascal Flatts, Dan + Shay, and Carly Pearce - Jiffy Lube Live (the 2018 Country Megaticket - WMZQ Fest)
• the Scotch Bonnets, the Transmitters, and Dot Dash - the Dew Drop Inn DC [2801 8th St NE, WDC]
• Seth Glier and Marielle Kraft - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• the Split Seconds (record release), Canker Blossom, and Boardroom Heroes - Black Cat (Backstage)
• Start Making Sense (Talking Heads tribute) - the Hamilton
• Turnpike Troubadours and Charley Crockett - 9:30 Club - sold out
• Tusk (Fleetwood Mac tribute) - State Theatre
• Wicked Sycamore, Kate Dressed Up, and Lake Anna - Velvet Lounge


Sunday, 1 July 2018 [link to this day]

• Bellows - DC9
• Day 26 - Baltimore SoundStage
• Hal Ketchum - Birchmere
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #19 - Prelims Night 1: A Note Two Self, the Sunsettlers, the Saviors, Java Sparrow, Cathy B & the Broadcasters, Formofexpression, Stone Mob - Jammin' Java
• Malleus, Evil Terror, Total Maniac, and Nuclear Tomb - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Mark Whitfield Band featuring Sy Smith (vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Poptone featuring members of Bauhaus, Love & Rockets, Tone on Tail with Automatic & Steven Faith - Fillmore Silver Spring
• Reba McEntire - Wolf Trap (Filene Center)
• Rebelution - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• the Tins, Twin Jude, and Lisa Said - Black Cat (Backstage)


Monday, 2 July 2018 [link to this day]

• Antonia, Pearl Crush, and OG Lullabies - Black Cat (Backstage)
• Barenaked Ladies, Better Than Ezra, and KT Tunstall - Wolf Trap (Filene Center - Last Summer on Earth Tour)
• A Boogie Wit Da Hoodie - Fillmore Silver Spring
• Hotel Neon, Welch & Oshima, and Low Red Moon - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Imagine Dragons and Grace VanderWaal - Jiffy Lube Live (Evolve Tour)
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #19 - Prelims Night 2: Blue Home, the Bumperyachts, Hungry On Monday, Taciturn, Soundheist - Jammin' Java
• Lotion Princess and Time Is Fire - Fort Reno
• Michael Bowie; Never Die - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 3 July 2018 [link to this day]

• the Dynamic Duo: Ms. Kim & Scooby - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Eric Felten Jazz Orchestra: The Big Band Sound of WWII - Blues Alley (Two shows)
• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #19 - Prelims Night 3: Space Koi, Petty Indulgences, 29 & Georgia, Liam B. Smith, Epitrope - Jammin' Java
• Los Cafres - Sigo Caminando 2018 USA Tour - Fillmore Silver Spring
• Maxi Priest - Howard Theatre
• Rare Essence with EU featuring Sugar Bear - the Hamilton
• Sam Smith - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (The Thrill Of It All Tour)


Thursday, 5 July 2018 [link to this day]

• Jammin Java's Mid-Atlantic Band Battle #19 - Prelims Night 4: Christopher Marsh, Every King & Commoner, Taciturn, Schreiner, Jean Serene, Better Homes - Jammin' Java
• Mock Identity (record release), Puff Pieces, Faunas, and Born Dad - Black Cat (Backstage)
• No Plans, Victor Archie, and Don Zientara - Fort Reno
• Ohio Players - Birchmere
• Rebelution - Pier Six Pavilion (Baltimore) (Free Rein Summer Tour 2018)
• Scour, Strong Intention, Gloom, Cemetery Piss, and Ampallang Infection - Baltimore SoundStage
• Sylver Logan Sharp with The Groovement - Blues Alley (Two shows)


Friday, 6 July 2018 [link to this day]

• Black Masala - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Bwana & Nick Monaco - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Deceased, the Day of the Beast, Inhumation, Bestial Evil, and Rat Infested - Ottobar (Baltimore)
• Distant Creatures, Grayling, Fox Hollow, and Babbling April - DC9
• Foo Fighters and the Struts - Merriweather Post Pavilion (Concrete and Gold Tour '18) - sold out
• Frank McComb - Blues Alley (Two shows)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban in Concert: National Symphony Orchestra (Steven Reineke, conductor) - Wolf Trap (Filene Center)
• Mike Farris & the Fortunate Few and Braddock Station Garrison - Jammin' Java
• Reminisce Live! - 9:30 Club
• Renegade: The Reuinon - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Shy Glizzy - Fillmore Silver Spring
• Soakie, Gauche, Juice, Honey, and Onewayness/Tag Cloud Duo Set - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]
• Southern Accents (Tom Petty & the Heartbreakers tribute) - State Theatre
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Birchmere
• Zach & Kristin and Olga - Velvet Lounge


Saturday, 7 July 2018 [link to this day]

• Airospace, Benny Okoto, Newman, Louis Luv, and Joe Capone - Velvet Lounge
• Buckcherry and P.O.D. - Pier Six Pavilion (Baltimore) (Loudwire's Gen X Summer)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban in Concert: National Symphony Orchestra (Steven Reineke, conductor) - Wolf Trap (Filene Center)
• Honey (EP Release Show), Tomboy, and Buruce James - DC9
• Infinite Pizza, Tight Fright, Canker Blossom, and Heat Death - Wind-Up Space (Baltimore)
• Joe Grushecky & the House Rockers: Record Release Show & "Bruce Off Broadway": a Ukulele Tribute to the Boss with Jim Boggia - Jammin' Java
• Jonny Grave (album release) and Lauren Calve - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Last Train Home, Karl Straub Combo, and Kevin Royal Johnson - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Vintage DC / Roots Rock Songs to Drink Whiskey To)
• Lynyrd Skynyrd, .38 Special, Foghat, and Atlanta Rhythm Section - Jiffy Lube Live (Last of the Street Survivors Farewell Tour)
• Maysa - Birchmere
• Miki Howard - Blues Alley (Two shows)
• Pink Mass, Vaulted, Skull Crack, Brainpan, and Ampallang Infection - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Pretty Please, Gloop, Graver, and See Sick - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Sail On [Beach Boys tribute] - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Slaves BC, Pathogenesis, Sloth Herder, and Erlkonig - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Snakes, Raindeer, and Strawberry Sleepover - Metro Gallery (Baltimore)
• Soul Crackers - the Hamilton
• Star Spangled Banger featuring Q Da Fool & Lightshow - Fillmore Silver Spring
• Steve Hofstetter - 9:30 Club
• Winzday Love, Blaqestone, Kesari, and Alireza - Black Cat (Backstage)


Sunday, 8 July 2018 [link to this day]

• Appalachian Terror Unit and Zorn - Slash Run [201 Upshur St NW, WDC]
• Aztec Two-Step featuring Rex Fowler & Friends performing Classic Duos: Songs of Simon & Garfunkel, Everly Brothers, and their own ATS classics - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Cheryl Wheeler & Jonathan Edwards - Birchmere
• Grex (album release) and Chester Hawkins - Galaxy Hut
• Ludovico Einaudi: Essential Einaudi - Wolf Trap (Filene Center)
• Miki Howard - Blues Alley (Two shows)
• Ms Lauryn Hill, A$AP Rocky, and Jo Mersa Marley - Jiffy Lube Live (Celebrating the Miseducation fo Lauryn Hill)
• Stand Up, Speak Out: A Music & Spoken Word Showcase for Everytown for Gun Safety - Jammin' Java (1 PM Afternoon Show)
• Tish Hinojosa - Jammin' Java
• Twanger Sisters, Louise Page, and Lizzy Grief - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]


Monday, 9 July 2018 [link to this day]

• Alms (album release), Luggage, and Rogue Conjurer - Metro Gallery (Baltimore)
• the Bachelor Boys - Jammin' Java
• Barenaked Ladies - Pier Six Pavilion (Baltimore) (Last Summer On Earth Tour)
• Cool Baby, We Capillaries, and King Soul - Fort Reno
• Frog Eyes and Hello Blue Roses - DC9
• Kee Avil, Insect Factory, and Margaret Rorison - RhizomeDC [6950 Maple St NW, WDC]


Tuesday, 10 July 2018 [link to this day]

• Artificial Brain, Voidspawn, Aeviterne, and Perpetuated - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
Dwayne Gretzky - DC9 CANCELLED
• Gryzzle, Ahab & Sir Alden, and Vane Awdis - Jammin' Java
• Indigo Girls - Wolf Trap (Filene Center)
• Memphis Gold featuring Ms Zeno the Mojo Queen - Blues Alley (Two shows)
• Os Mutantes and Warm Sun - Black Cat (Backstage)
• Steely Dan and the Doobie Brothers - Jiffy Lube Live
• Taylor Swift - FedEx Field [1600 FedEx Way, Landover, MD 20785] (Reputation Stadium Tour)


Wednesday, 11 July 2018 [link to this day]

• Ana Tijoux presents Roja y Negro: Canciones de Amor y Desamour - Birchmere (Rescheduled from 2/26/18)
• the Body, Big|Brave, and Lingua Ignota - Black Cat (Backstage)
• Butch Walker, Todd Wright, Tommy Gann, and Ashcraft & Gerel - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024] (Cancer Can Rock Benefit Concert)
• Dent May and Shannon Lay - Jammin' Java
• Freddie McGregor - Howard Theatre (Go Freddie Go True To My Roots 2018 Summer Tour)
• Howlin Rain and Mountain Movers - DC9
• Levi Stephens - Blues Alley (Two shows)
• Making Movies - Strathmore (Live from the Lawn)
• Mavradoxa, Elagabalus, Blunt Horse, and Fourth Dominion - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Purrer, A Deer A Horse, Haybaby, and Pagan Reagan - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Silk Leash, Fratmouth, and Gloop - Velvet Lounge
• Taylor Swift - FedEx Field [1600 FedEx Way, Landover, MD 20785] (Reputation Stadium Tour)
• Tedeschi Trucks Band, Drive-By Truckers, and the Marcus King Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Wilder Maker, Us & Us Only, and Albert Bagman - Metro Gallery (Baltimore)


Thursday, 12 July 2018 [link to this day]

• Boayt (album release), Elizabeth II, and the Fed - Black Cat (Backstage)
• Bombino and Sahel - the Hamilton
• Britney Spears - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Chris Brown, H.E.R., and Rich the Kid - Jiffy Lube Live (Heartbreak on a Full Moon Tour)
• FY5 - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Hatsune Miku Expo 2018 - The Anthem [901 Wharf Street SW, Washington, DC]
• Jay Nog & Mike Keegan - AMP (AMP Comedy Night)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• Jorge Drexler - State Theatre
• Kelsey Waldon - DC9
• Quiet Slang and Abi Reimold - Rock & Roll Hotel
• Rayland Baxter and Okey Dokey - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• RitaRita, Wild Love, and Blake Ruby - Jammin' Java
• Sego, Kit & the Chardonnay Boys, and Faceless Ones - Metro Gallery (Baltimore)
• Slightly Stoopid, Figure, and Pepper - Wolf Trap (Filene Center - School's Out For Summer 2018)
• Taciturn, Born Dad, and Messthetics - Fort Reno
• Yarn - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]


Friday, 13 July 2018 [link to this day]

• After the Broken (EP Release), Stone Horses, Rise Among Rivals, Tubefreeks, and Apollo's Prophecy - Baltimore SoundStage
• Bangladeafy, Snakefeast, Thought Eater, and Modern Fuzz - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• Britney Spears - the Theater at MGM National Harbor [7100 Oxon Hill Rd, Oxon Hill, MD]
• Donnell Rawlings - Birchmere
• the Funky Dawgz Brass Band - National Gallery of Art Sculpture Garden [DC] (Jazz in the Garden at 5 PM)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• Juanes - Wolf Trap (Filene Center)
• Let Me Break You Up: an Anti-Dating Game Show hosted by Carly Ann Filbin - Black Cat (Backstage - two shows - 8:30 PM & 10:30 PM)
• Milo in the Doldrums (EP Release), the Duskwhales, Flowerbomb, and Kid Brother - Jammin' Java
• the Pietasters - Villain & Saint [7141 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Styx, Joan Jett & The Blackhearts, and Tesla - Jiffy Lube Live
• Whiskey Pull, the Orange Tuxedo, and Karen Culi - Velvet Lounge


Saturday, 14 July 2018 [link to this day]

• Alex Guthrie and Amy Andrews - Jammin' Java (Early show - 6 PM)
• Anthony David - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002]
• Beethoven's Ninth: National Symphony Orchestra (Bramwell Tovey, conductor) - Wolf Trap (Filene Center)
• Bill Maher - DAR Constitution Hall
• Bound by the Grave, Midnite Hellion, Blasphemous, No Mas, and Brooootal Head - TheDepot Baltimore [1728 N Charles St, Baltimore, MD]
• Carbon Leaf - the Hamilton
• Chicken & Mumbo Sauce - Fillmore Silver Spring
• the Circus Life Podcast 5th Anniversary Concert: the Bumper Jacksons, Justin Trawick & the Common Good, Louisa Hall, and more - 9:30 Club
• Dear Creek, Wild Manes, and Emily Henry - DC9
• Dirt Eater (CD Release Show), Torino Death Ride, and ANMHE - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Ellis Dyson & the Shambles - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024] (1 PM Afternoon Show - Free)
• Hellpie, Bestial Evil, Alluvion, the Osedax, Slaugh, Genosha, Machines of Living Death (M.O.L.D.), and Drowning Ares - Tin Cannon Brewing Company [7679 Limestone Dr Ste 130, Gainesville, VA] (Metalheads Against Domstic Violence / Child Abuse / Human Trafficking)
• Jason Aldean, Luke Combs, and Lauren Alaina - Jiffy Lube Live (the 2018 Country Megaticket)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• Katie Herzig - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
Levert, the Rude Boys, Madz Johnson, Tee Sylk Harris, and Delasha - Baltimore SoundStage (Just Coolin' - R&B Throwback Summe Jam) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Light Beams, Blizzard Babies, Luggage, and Giant Peach - Comet Ping Pong
• Lil Boosie, Boopac and Friends - Baltimore Arena (Royal Farms Arena)
• Marilyn Maye - AMP (Feinstein's Cabaret at AMP)
• Melanie Fiona - Birchmere
• Revelator Hill and Erin Lunsford (from Erin & the Wildfire) - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Sugarland, Brandy Clark, and Clare Bowen - Merriweather Post Pavilion (Still the Same Tour)
• Thunder Club (EP Release Show), Taller Tales, Applefeast, and Outside Smoke - Metro Gallery (Baltimore)
• Tyler Pplazio (Memories EP release) and the Great Heights Band - Jammin' Java (Late show - 9:30 PM)
• White Ford Bronco - Rock & Roll Hotel
• Wussy and Paranoid Style - Black Cat (Backstage)


Sunday, 15 July 2018 [link to this day]

• Badflower - DC9
• Cicada Rhythm - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Coheed & Cambria and Taking Back Sunday - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• the Get Up Kids, Racquet Club, and Ageist - 9:30 Club
• Gounod: Roméo et Juliette - Wolf Trap (the Barns - 3 PM)
• Halsey and Jessie Reyez - Wolf Trap (Filene Center)
• Jammin Java Songwriters Circle: A Tribute to the Songs of the Eagles - Jammin' Java
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• La Santa Cecilia - State Theatre
• Michael Henderson - Birchmere
• Outer Spaces, Goon, and Bacchae - Comet Ping Pong
• Polar Bear Summer, Toyomansi, Dezorah, and a Shrewdness of Apes - Velvet Lounge
• Shania Twain - Capital One Arena (formerly Verizon Center) (Now Tour)
• Sleeping with Sirens, the Rocket Summer, and Kulick - 6th & I (Chill Out Summer Acoustic Tour)
• Sounds Like Summer: Feltsideout, Red Bullett, Calsius, Follow Your Bliss, Bedroom Floor, Somniatis, the Bro-Mantics, 12 O'Clock Shadows, Doomsday Mavericks, So Badly, Adjust the Sails - Baltimore SoundStage
• Syleena Johnson - City Winery DC [1350 Okie St NE, Washington, DC 20002] (The Rebirth of Soul Tour)
• Wild Moccasins, Fitness, and Bleach Bones - Black Cat (Backstage)


Monday, 16 July 2018 [link to this day]

• Cut Worms and Shy Boys - DC9
• Fairfax Swing Jazz Ensemble - Blues Alley (Two shows)
• Honey, Tired All the Time, and Sara Curtin - Fort Reno
• the Magic Numbers and Neighbor Lady - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Mobley and NUEX - Jammin' Java
• Mortuary Drape, Volahn, and Devil Master - Atlas Brew Works [2052 West Virginia Ave NE #102, WDC]
• Watersdeep, Caterpillars, and Triple Backflip Committee - Velvet Lounge


Tuesday, 17 July 2018 [link to this day]

• Ethan Schaefer (CD release show) and Riley Timmer - Jammin' Java
• Future Country, Ca8al, Fratmouth, Tremendous Athlete, and Shawn Shakya - Wind-Up Space (Baltimore)
• Gounod: Roméo et Juliette - Wolf Trap (the Barns)
• Jay Williams Project - Blues Alley (Two shows)
• JD McPherson - Ottobar (Baltimore)
• Jonny Lang - State Theatre
• Little Junior and Middle Kid - Black Cat (Backstage)
• Mess, Giant Peach, Spooled Up, and Pinkwench - Joe Squared [33 West North Ave, Baltimore, MD]
• the Social Animals and Augustus James - DC9
• Straight No Chaser - Wolf Trap (Filene Center)


Wednesday, 18 July 2018 [link to this day]

• Boy George & Culture Club, the B-52s, and Thompson Twins' Tom Bailey - Wolf Trap (Filene Center)
• the Donkeys and Sean Barna - Comet Ping Pong
• Duane Eubanks Quintet - Blues Alley (Two shows)
• Eric Scott, Mutlu, and Kiran Kairab - Jammin' Java
• Glass Animals - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Jake Clemons (direct from Bruce Springsteen & the E Street Band Tour) - Union Stage [740 Water Street SW, Washington, DC 20024]
• Lena Seikaly - Strathmore (Live from the Lawn)
• Michael McDermott and Jesse Terry - Pearl Street Warehouse [33 Pearl Street SW, Washington, DC 20024]
• Pearl Charles, Fascinator, and the Dawn Drapes - Black Cat (Backstage)
Petal, Camp Cope, and Sidney Gish - DC9 MOVED TO ROCK & ROLL HOTEL
• Petal, Camp Core, and Sidney Gish - Rock & Roll Hotel (Moved from DC9)
• Ringworm, Black Fast, Cemetery Piss, and Ampallang Infection - Metro Gallery (Baltimore)
• Second Letter, Spirit Plots, and the Beanstalk Library - DC9
Summer Slaughter Tour 2018: Veil of Maya, ERRA, the Agony Scene, Allegeon, Soreption, Entheos, Terror Universal - Baltimore SoundStage