show list DC
show listrecommendedvenuesarchiveaboutlinksdaily blog

ShowListDC.com is a comprehensive DC/Northern VA/Baltimore concert listing web site with a daily blog that rounds up local music articles and reviews.

Any questions or additional show listings can be sent to showlistdc@gmail.com. Bands and venues, please add that address to your mailing lists.

       


Thursday, 24 April 2014 [link to this day]

• Acid Mothers Temple and Perhaps - DC9
• Ambassadors of Morning, Simone & the Spectrum, DJ Sun Ray, and DJ Alkimist - Velvet Lounge (Fundraiser for Cool Earth)
• Brad Mehldau Trio - 6th & I - sold out
• Chuck Ragan & the Camaraderie, White Buffalo, and Jonny Two Bags - Black Cat (Mainstage)
• Conservatory Project: students from San Francisco Conservatory of Music - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
the Doc Marshalls - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC] NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• Drymill Road - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Earl Klugh (band) - Birchmere
• EMA and Downtown Boys - Rock & Roll Hotel
• Factory Floor, Protect-U (live), and Steven Faith - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Four Bitchin' Babes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Four Freshmen - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Frankie Cosmos, Aaron Maine, Spoonboy, Foozle, and Two Inch Astronaut - CD Cellar [2607 Wilson Blvd, Arlington, VA]
• Galantis (Christian Karlsson of Miike Snow and Linus Eklöw aka Syle of Eye) - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Ikebe Shakedown - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• John McCutcheon - Wolf Trap (the Barns)
• Made To Break with Ken Vandermark, Tim Daisy, Devin Hoff, and Christof Kurzmann - Jammin' Java
• Man Forever (Kid Millions), Fred Lonberg-Holm, and Anthony Pirog - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Musiq Soulchild - Howard Theatre
• National Symphony Orchestra (Osmo Vänskä, conductor) with Martin Fröst (clarinet): Sibelius's Symphony No. 3, Aho's Clarinet Concerto, and Mendelssohn's Symphony No. 4 "Italian" - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Polish Ambassador, Liminus, Saqi, Wildlight, and Ayla Nereo - Rams Head Live! (Baltimore)
• Ravagers, Games, and Slow Jerks - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• the Real Geniuses - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Riff Raff - Fillmore Silver Spring
• Sarah Donner, Angela Sheik, Nikky Talley - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Shannon Gunn & the Bullets - Twins Jazz (Two shows)
Slaughterhouse - Howard Theatre CANCELLED
• the Split Squad: Clem Burke (Blondie), Eddie Munoz (the Plimsouls), Keith Streng (the Fleshtones), Josh Kantor (the Baseball Project) - IOTA Club & Café
• Spottiswoode & His Enemies with Laura Tsaggaris and Django Haskins of the Old Ceremony - the Hamilton
• Throwdown Syndicate (single release party) and In Your Memory - Vita Lounge / Mood Lounge [1318 9th St NW, WDC]
• Vayda, Rod Hamilton, and Louis Weeks - Ottobar (Baltimore)
• Wreck Loose, CafĂ© LaMotta, Jack Nicholson, and Argonaughts - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Yellowjackets (jazz fusion) - Blues Alley (Two shows)


Friday, 25 April 2014 [link to this day]

• Alabama Shakes and Lee Bains III & the Glory Fires - 9:30 Club - sold out
• Alex Dezen (the Damnwells), Matt Hires, and Joshua Fletcher - IOTA Club & Café
• Andrea Gibson and Jesse Thomas - the Hamilton
• Art Department and Jubilee - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Avey Tare's Slasher Flicks, Dustin Wong, Co La, and Geologist (DJ set) - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Bar Cardy & DJ Myzter Hurd (We Bring the City Out EP Release), Team Kreamate, Baltimotown, LoudBoyz, Dutch Digler, and Senica Da Misfit - Rams Head Live! (Baltimore)
• Big Tusk, Patrick Cain/Nate Scheible duo, and Louis Weeks - the Communiverse [1406 Webster St NW, WDC]
• Bob Margolin and the Nighthawks - State Theatre
• Boilermaker Jazz Band - Chevy Chase Ballroom [5207 Wisconsin Ave NW #6, WDC]
• Borgore & Chuckie and Connor Cruise - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] (Glow)
• Brian Regan - Warner Theatre
• BSO: Off the Cuff - Mahler's Titan - Strathmore (Music Center)
• Conservatory Project: students from Manhattan School ofMusic - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• David Bronson, Allison Shapira, and Stewart Lewis - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• the Death Set (EP Release), the Sneaks, Wax Witches, and Judge Mental - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
Delbert McClinton and Andy Poxon - Birchmere POSTPONED DUE TO HEALTH REASONS
• Earl Klugh - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• the Family Plots, Den-Mate, Yum. (formerly Paper Airplanes), and Joshua Johnston - Epicure Café [11104 Lee Highway, Fairfax, VA]
• Hawaiian Slack Key Guitar Festival featuring Dennis Kamakahi, LT Smooth, Paul Togioka, and other slack key masters - Wolf Trap (the Barns)
• Hellogoodbye, Vacationer, and Heavenly Beat - Ottobar (Baltimore)
• Hellpie, Dark Days Fading, Feritas, and the Alements - Memories Bar [2360 Old Washington Rd, Waldorf, MD]
• IBIS Chamber Music Society - Belmont Mansion [1618 New Hampshire Ave NW, WDC] (Benefit for MusicLink Foundation)
• John Browns Body and Jah Works - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Kenny Barron Platinum Band - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Kindred the Family Soul and Moses the Comic - Baltimore SoundStage (Moved from 3/28/14)
• King Street Bluegrass Band - Corner Store [900 South Carolina Ave SE, WDC]
• Korpiklaani, Turisas, Chthonic, Varg, Winterhymn, and Yesterday's Saints - Empire (formerly Jaxx) (Paganfest)
• Landau Murphy Jr. (America's Got Talent winner) with the James Bazen Big Band - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Lark with Ingrid Laubrock - An die Musik LIVE [409 North Charles St, Second Floor, Baltimore, MD]
• Ludacris - Patriot Center
M3 Kix-Off Party: Kix, Extreme, Lita Ford, Winger - Merriweather Post Pavilion
• Make More Animals - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• Martha Redbone - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Momix - Lisner Auditorium
• Moonshine Society - the Hamilton (Free Loft Show - 10:30 PM)
• Nathaniel Rateliff and Erin Weston - DC9 (Early show - 6 PM)
• National Symphony Orchestra (Osmo Vänskä, conductor): Beyond the Score - Mendelssohn's Symphony No. 4 - Why Italy? - Kennedy Center (Concert Hall)
• Nicole Atkins, Shilpa Ray, and Davey Horne - Rock & Roll Hotel
• Nightsong - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Phillip Noss, Zia Hassan, and Rachel Levitin - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Punk Rock Karaoke - Black Cat (Backstage - a benefit for HIPS)
• Rebecca vs. Mexico, Real Clothes backed by EMMA, the Duskwhales, and Whitman - Studio V Recording [13505 Dulles Technology Drive, Suite 2, Herndon, VA] (Fest Too Benefit Show)
• Ron White: A Little Unprofessional - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Runaway Dorothy - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Smoking Time Jazz Club - Glen Echo Park [7300 MacArthur Blvd, Glen Echo, MD] (Spanish Ballroom)
• Stereoriots, Electric Grandmother, Catscan!, and Bliss Point - Velvet Lounge
• Toujours L'Amour A Night At the Opera (Queen tribute) - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Vitality, Death Penalty (album release show), Trihexyn, and Croatoan - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Black Rose Metal Heart)
• Wakey!Wakey! and Brockway - Jammin' Java
• White Hills, Sri Aurobindo, Man Forever, and Black Lung - Metro Gallery (Baltimore)
• Yellowjackets (jazz fusion) - Blues Alley (Two shows)
• YG (My Krazy Life Tour) with DJ Mustard - Fillmore Silver Spring
• Zydeco Boogaloo with Breedlove, Whalen, Summey, & Niess - Twins Jazz (Two shows)


Saturday, 26 April 2014 [link to this day]

• 2nd Annual Utsav: Celebrating Innovation - First Congregational United Church of Christ [945 G St NW, WDC]
• Alabama Shakes and Lee Bains III & the Glory Fires - 9:30 Club - sold out
• Alchemy Acoustic Afternoons featuring the Project, Sophia Nadia, Brendan Metz - Empire (formerly Jaxx) (12 PM show)
• Alejandro Escovedo & the Sensitive Boys and Amy Cook - the Hamilton
• Ani DiFranco - Rams Head Live! (Baltimore)
• Baby Bry Bry & the Apologists, the Walking Sticks, Haile Supreme & Sun Cycle, and Farma Wesley - the Lot at Union Kitchen [1100 3rd St NE, WDC]
• Beasts of No Nation, Supreme Commander, and Enemy Insects - BDU House [McLean, VA] (Fest Too Benefit Show)
• the Bitter Dose Combo - Dupont Circle [Washington DC]
• Bosley (the Dirty Dogs Radio Show release party) and Brooks Long & the Mad Dog No Good - Metro Gallery (Baltimore)
• Brian Regan - Warner Theatre (Two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• the Chromatics (a cappella) - Walter E. Washington Convention Center [801 Mount Vernon Place NW, WDC] (3rd USA Science & Engineering Festival Expo - 11 AM)
• Conservatory Project: students from Berklee College of Music - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Craig Gildner Big Band with Aurora Nealand - Glen Echo Park [7300 MacArthur Blvd, Glen Echo, MD] (Spanish Ballroom)
• Dot Dash, Alarms & Controls, Regents, and Highway Cross - Black Cat (Mainstage)
• Dumal and Dweller in the Valley - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD] (Black Mess 2-Year Anniversary Party)
• Eleven Eleven - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (Late show)
• Emilio Festevez - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• Fanfarlo and Lilies on Mars - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• FrazierBand - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• George Lopez - DAR Constitution Hall
• Gramphonic, Joe Uehlein, and Atoka Chase - Mellow Mushroom [2436 18th St NW, WDC]
• Harris Face - the Hamilton (Free Loft Show - 10:30 PM)
• hybridbaby, Starlight Natives, Monteclair, and Fevers - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• Jill M Warren Band - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Julio Iglesias - Strathmore (Music Center - 2014 Spring Gala)
• Kevin Mahogany - Kennedy Center (Terrace Gallery - 7:30 PM & 9:30 PM)
• Kindred the Family Soul and Moses the Comic - Howard Theatre - sold out
• Korpiklaani, Turisas, Chthonic, Varg, Winterhymn, Yesterdays Saints, Demiz, and March To Victory - Ottobar (Baltimore) (Paganfest)
• Laura Cantrell and Hollertown - IOTA Club & Café
• Lo-Fang and Kate Berlant - 6th & I (Downstairs)
• LoCash Cowboys - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Luxdeluxe, Ezra Mae & the Gypsy Moon, Silent Lions, and Mittenfields - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (4 PM afternoon show)
M3 Rock Festival: Tesla, Night Ranger, Sebastian Bach, Queensryche, Slaugher, Stryper, LA Guns, Jack Russell's Great White, Keel, Autograph, Jake E. Lee's Red Dragon Cartel, Femme Fatale, John Corabi, Heaven's Edge - Merriweather Post Pavilion
• Maceo Parker - State Theatre
• MK at Bliss with Will Eastman, Jackson Ryland - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Momix - Lisner Auditorium
• Najee - Birchmere
• National Symphony Orchestra (Osmo Vänskä, conductor) with Martin Fröst (clarinet): Sibelius's Symphony No. 3, Aho's Clarinet Concerto, and Mendelssohn's Symphony No. 4 "Italian" - Kennedy Center (Concert Hall)
• Nolan Sarno, the Deads, and Malaise - Eurasian Hot Pot [4445 Wisconsin Ave NW, WDC]
• PAS Musique, Black Saturn, Gleb Kanasevich, Weed Tree, and Anne Accordion - Pyramid Atlantic Arts Center [8230 Georgia Avenue, Silver Spring, MD]
• Perfect Pussy, Yamantaka, Sonic Titan, Green Dreams, and Golden Looks - DC9 - sold out
• Popa Chubby - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Rabbit Rabbie (Carla Kihlstedt of Sleepytime Gorilla Museum) and Anthony Pirog - Wind-Up Space (Baltimore)
• Robbie Schaefer (Ruby album release show) - Jammin' Java
• Smoking Time Jazz Club - Chevy Chase Ballroom [5207 Wisconsin Ave NW #6, WDC]
• So Percussion - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Sontag Shogun and Blevin Blectum perform "Quartet for 5 Paint Brushes", an original, graphic score - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• the Soul Serenaders featuring Tommy Lepson & Billy Price - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Starship featuring Mickey Thomas - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Ten Tenors On Broadway - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• They Might Be Giants - Walter E. Washington Convention Center [801 Mount Vernon Place NW, WDC] (3rd USA Science & Engineering Festival Expo - 1 PM & 4 PM shows)
• Tom Paxton - Wolf Trap (the Barns)
• Warner Williams & Jay Summerour with Eric Selby - JV's Restaurant [6666 Arlington Blvd, Falls Church, VA]
• the Werks, the Heavy Pets, and the McLovins - Baltimore SoundStage
• Woods and Quilt - Rock & Roll Hotel
Wretchfest - bands TBA - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Yellowjackets (jazz fusion) - Blues Alley (Two shows)
• Zombie Zombie, Deathfix, Young Rapids, Heavy Breathing, and DJ Name Names (Ian Svenonius) - Comet Ping Pong
• Zydeco Boogaloo with Breedlove, Whalen, Summey, & Niess - Twins Jazz (Two shows)


Sunday, 27 April 2014 [link to this day]

• 2nd Annual Utsav: Celebrating Innovation - First Congregational United Church of Christ [945 G St NW, WDC]
• Abadá Capoeira DC - Professora Yara, DC Choro, and Laura Rizzotto - Jammin' Java (Brazilian Concert: good music & a good cause)
• Aqua Nebula Oscillator, the Golden Grass, Drone Theory, and DJ Dad Weed - Holy Frijoles [908 W 36th St, Baltimore, MD]
• Baby Loves Disco - Rock & Roll Hotel (11 AM Show)
• Bartosz Waaroch & Sam Armstrong (violin and piano) - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (4 PM)
• Better Than Ezra and Jon McLaughlin - 9:30 Club - sold out
• Beyond Text & Line: A Discussion on the Art of Comic Books - Strathmore (Mansion - 2 PM)
• Brad Linde's Team Players - Twins Jazz (Two shows)
• the Bumper Jacksons - U St African American Civil War Memorial [Washington DC]
• the Choral Arts Society of Washington: Tango! Soul and Heart - Kennedy Center (Concert Hall)
• the Chromatics (a cappella) - Walter E. Washington Convention Center [801 Mount Vernon Place NW, WDC] (3rd USA Science & Engineering Festival Expo - 5 PM)
• Company Calls, Crunk Witch, and Hip Hop McDougal - Velvet Lounge
• Conservatory Project: students from Oberlin Conservatory of Music - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Dallas Moore Band - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Erica Russo, Cecily, and Robert Miranda - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• High On Fire, Eyehategod, Corrosion of Conformity, Magrudergrind, Strong Intention, and Ilsa - Ottobar (Baltimore)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Keyboard Conversations with Jeffrey Siegel: Mistresses and Masterpieces - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• M.I.A. and A$AP Ferg - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Maceo Parker - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Matthew Shipp Trio (in dedication to Duke Ellington) - Bohemian Caverns [2001 11th Street, WDC]
• Nan Raphael - Corner Store [900 South Carolina Ave SE, WDC]
• Nappy Roots and Hannah J - Howard Theatre
• Pickin': a Bluegrass Allstar Jam featuring Dale Ann Bradley, Steve Gulley, Missy Raines, Sammy Shelor, Michael Cleveland, and Sierra Hull - Birchmere
• Rattlewood, Blind Man Leading, Big Tusk, and Those Manic Seas - Club K [2101 Maryland Ave, Baltimore, MD]
• School of Rock Showcase - Rams Head Live! (Baltimore)
• Schoolboy Q, Isaiah Rashad, and Vince Staples - Baltimore SoundStage (Two shows - 7 PM & 10:30 PM)
• Steve Gunn and Marian McLaughlin - DC9
• Stomp Status, Zydeco Jed, and On the Bus - Tally Ho Theater [19 W Market St, Leesburg, VA] (A Benefit for Charles "Freebird" Salomonson)
Stripped: a documentary on cartoonists - Strathmore (Mansion - 4 PM)
• Timber Timbre and Fiver - Rock & Roll Hotel
• Toadies (the Rubberneck 20th Anniversary Tour), Supersuckers, and Battleme - Black Cat (Mainstage)
• What Makes It Great? With Rob Kapilow - Lisner Auditorium
• Yellowjackets (jazz fusion) - Blues Alley (Two shows)


Monday, 28 April 2014 [link to this day]

• the 9 Songwriter Series: Justin Trawick, Jordan Sokel, Luke Alexander, Rachel Joy Pletts, Matt Rockville, Dan Gage, Andrea Pais, Tobias Russell, Mike Heuer - 49 West Coffeehouse [49 West Street, Annapolis, MD]
• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Band of Skulls and SACCO - 9:30 Club
• Ben Folds (solo) - Lisner Auditorium
• Bonnie Bishop - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Bret Michaels - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Capital Wind Symphony: Winds for Warriors Charity Gala - Strathmore (Music Center)
• Connan Mockasin and Kirin J Callinan - Rock & Roll Hotel
• Conservatory Project: students from New England Conservatory - Kennedy Center (Millennium Stage - in the Terrace Theater)
• Corrosion of Conformity, the Oracle (ex-Pentagram, Sourvein), Strong Intention, NFDY, Xstrophy, Hellpie, Zekiah, and Faith in Jane - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD]
• Dunbar Alumni Jazz Band - An die Musik LIVE [409 North Charles St, Second Floor, Baltimore, MD]
• Jon B - Baltimore SoundStage
• Levi Stephens - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Paulo Franco and Rob Williams - Galaxy Hut
• Peter Furler Band (from Newsboys) and Steve Taylor & the Perfect Foil - Jammin' Java
• Raul Midón and AVERYSunshine - Howard Theatre
• Roni Ben-Hur (guitar) - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 29 April 2014 [link to this day]

• Adrian Anantawan and Vincent Chi Kwan Cheung - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Art Decade, Wise Eyes, Rivka Semiatin, and Charles Kavoossi - Velvet Lounge
• Benjamin Grosvenor (piano): Mendelssohn's Andante & Rondo capriccioso Op. 14, Schubert's Impromptu Op. 90 No. 3, Schumann's Humoreske Op. 20, Mompou's Paisajas, Medtner's Two Fairy Tales (Op. 51 No. 3 and Op. 14 No. 2, "March of the Paladin"), Ravel's Valses nobles et sentimentales, and J. Strauss Jr.'s The Beautiful Blue Danube - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Chvrches and the Range - 9:30 Club - sold out
• the Columbia Jazz Band (community big band) - Blues Alley (7 PM Show)
• Craig Gildner Trio Blue Sky 5 - Twins Jazz (Two shows)
• David Gray - Lincoln Theatre - sold out
• Havania Whaal, Crimson Wave, Jail Solidarity, and Mind Glow - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Jack Beats, AC Slater, and Harry Ransom - U St Music Hall
• Mike Tramp (of White Lion) - acoustic - Empire (formerly Jaxx)
• the Milk Carton Kids and Brian Wright - Birchmere
• Moonlight Jazz Orchestra (community big band) - Blues Alley (9 PM Show)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Primal Fear, Arctic Flame, Flag of the White Rose, and MindMaze - Baltimore SoundStage
• Roby Ludwick & Bill Chambers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Standells - Black Cat (Backstage)
• Strunz & Farah - Howard Theatre
• Wake Owl and Mimicking Birds - Jammin' Java
• Zucchero Fornaciari - Fillmore Silver Spring


Wednesday, 30 April 2014 [link to this day]

• Bo Ningen and Walter Gross - Ottobar (Baltimore)
• Bravenoise, Ghost Hotel, and Eureka Birds - Jammin' Java (@JamminJavaMei's Local Scene)
• Christiana Drapkin & Mike Gellar Quartet - Ella & Joe - Blues Alley (Two shows)
• Chrome Sparks, Infinity Shred, and LanceNeptune - DC9
• Chvrches and the Range - 9:30 Club - sold out
• Color School Band - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Eddie Izzard - Warner Theatre
• Full of Hell, Column of Heaven, Nyodene D, and D.O.C. (record release show) - Casa Fiesta [4910 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Holy Ghost Tent Revival - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Jazxonix - Twins Jazz (Two shows)
• Jessica Lea Mayfield, Gambles, and the Petticoat Tearoom - Rock & Roll Hotel
• Lane 8 and Caleb L'Etoile - U St Music Hall
• the Lox, Styles P, Sheek Louch, and Jadakiss - Howard Theatre
• Nasar Abadey's Supernova quartet - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Opera Lafayette presents A Celebration of Rameau, Part I: the Salon - Kennedy Center (Terrace Theater)
• Rodney Crowell featuring Steuart Smith & Friends - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Stop Worrying & Love the Bomb, Flesh Panthers, and the Morons - Sidebar Tavern (Baltimore)
• YG (My Krazy Life Tour), DJ Mustard, and Fat Trel - Baltimore SoundStage


Thursday, 1 May 2014 [link to this day]

• Albert Cummings Band - Jammin' Java
• Beats Antique - Rams Head Live! (Baltimore)
• Blame Canada (Rush tribute) and Selling Fairfax by the Pound (Genesis tribute) - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230]
• Dance Gavin Dance, Capture the Crown, Palisades, and Bleach Blonde - Ottobar (Baltimore)
• Defiant Requiem: Verdi at Terezín - Strathmore (Music Center)
• Dopapod, Moon Hooch, and Deaf Scene - Baltimore SoundStage
• Eddie Izzard - Warner Theatre
• Faut Güner Project featuring Hüsnü Senlendirici - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Feedel Band with special guest Teshome Mitiku - Bossa
• the Floorboards - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Foul Swoops, Neonates, Flesh Panthers, and the Sneaks - the Dougout [1498 Douglas St NE, WDC]
• Future Islands, Ed Schrader's Music Beat, and Oh Hang - 9:30 Club - sold out
• Go Cozy, the Dig, Conveyor, and BRNDA - Paper Haus [4912 3rd St NW, WDC]
• Hi-Rez and Emilio Rojas - Empire (formerly Jaxx)
• Jon Pizzarelli - Blues Alley (Two shows)
• Megafaun and Grandma Sparrow - DC9
• Pegboard Nerds, Racecarbed, Massacat, Djalla - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Peter Karp & Sue Foley - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Rodney Crowell featuring Steuart Smith & Friends - with Shannon McNally - the Hamilton
• Say Hi (formerly Say Hi To Your Mom) and Big Scary - Black Cat (Backstage)
• Soup of the Day, Raoul & the Dukes, Jacob Panic, and Sweatshop Inferno - Velvet Lounge
• Steal the Sky - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Steve Tyrell - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tayyib Ali, Fuze the MC, G-3, JDVBBS - Howard Theatre (Lux Division Presents: School's Out)
• Three Dog Night - Birchmere
• Trio Cloisonne - Strathmore (Mansion)
Vinnie Paz and Army of the Pharaohs - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Zach Bellas & the Company Band, Pasadena, Sweet Leda, and Jordan Sokel - IOTA Club & Café


Friday, 2 May 2014 [link to this day]

• 27th Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns)
• 4 Girls 4: Maureen McGovern, Andrea McArdle, Donna McKechnie, & Faith Prince - Strathmore (Music Center)
• the 9 Songwriter Series - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Against Me!, Tony Molina, and Big Eyes - Rams Head Live! (Baltimore)
• Atlast, Dr. Robinson's Fiasco, Accidents, Pain, and Madison Apart - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• the Bacon Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Bad Veins and Ghost Hotel - DC9 (Early show - 6:30 PM)
• Berlin featuring Terri Nunn - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (First Fridays 80s Invasion)
• the Both (Aimee Mann & Ted Leo) and Nick Diamond (of Islands) - 9:30 Club
• Broods - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Chelsea Peretti - American Treasure - Black Cat (Mainstage - two shows: 7 PM & 9:30 PM)
• Darsombra and Drone Theory - Wind-Up Space (Baltimore)
• Eddie Izzard - Warner Theatre
• Elayne Boosler - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Foreign Exchange (Phonte + Nicolay) - Howard Theatre (Early show - 8 PM)
• I the Breather, Affiance, Gift Giver, Come the Dawn, and Hydra Kyll - Empire (formerly Jaxx)
• Iggy Azalea - Fillmore Silver Spring
• In Gratitude (Earth, Wind, & Fire tribute) - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Jon Pizzarelli - Blues Alley (Two shows)
• Katie Herzig and Elizabeth & the Catapult - the Hamilton
• Krewella, Logic, and Radical Something - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Lucy Kaplansky - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• MamaDear and Sinners & Saints - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Nakatani Gong Orchestra and Tatsuya Nakatani (solo percussion set) - Back Alley Theatre [1365 Kennedy St NW, WDC] (Moved from St. Stephen's)
Nakatani Gong Orchestra and Tatsuya Nakatani (solo percussion set) - St. Stephen & the Incarnation Episcopal Church MOVED TO THE BACK ALLEY THEATER
• Peter Bradley Adams - Eutaw Place [2501 Eutaw Pl, Baltimore, MD]
• Poppy's Suitcase - Mason Inn [2408 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Psycho Killers (Talking Heads tribute) with visuals by Devon Bryant, visual artist from EOTO - State Theatre
• Rachel Sage - Corner Store [900 South Carolina Ave SE, WDC]
• Sevendust (acoustic) - Baltimore SoundStage
• Sierra Leone's Refugee All Stars with Elikeh - Artisphere (Ballroom)
• the Skull Defekts, Zomes, Horse Lords, Microkingdom, Multicult, and Wume - the Gold Bar & the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Slint - Ottobar (Baltimore)
• Smartbomb - IOTA Club & Café
• Spanish Noir, Round About, and South Rail - Velvet Lounge
• Steve Tyrell - Birchmere
• Swampcandy - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Tony Martucci Quintet - Twins Jazz (Two shows)
• UMD Wind Orchestra: Contrasts - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• UUU - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (Late show)
• Walker & Royce, Alamont, Charles Martin, and Raffi - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Whigs and Nikki Lane - Rock & Roll Hotel
• Young Thug - Howard Theatre (11 PM Late Show; Rescheduled from 3/21/14)


Saturday, 3 May 2014 [link to this day]

• 27th Annual Evening of Comedy - Wolf Trap (the Barns; two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• the Alash Ensemble - IOTA Club & Café (Early show - 4 PM)
• All Time Low, Man Overboard, and Handguns - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Annual Pops Concert - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• the Bacon Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6:30 PM & 9:30 PM)
• Bleak, Teamster, Acid Deth Kvlt, and Consumed With Hatred - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Braceface, Dead End Lane, Dead Words, Stitch the Lids, and Beatnik Termites - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• BSO: Yefim Bonfman - Strathmore (Music Center)
• Cheick Hamala Diabate, Backbeat Underground, Joe keyes & the Late Bloomer Band, and Fort Knox Five DJs - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC] (Funk Parade Showcase)
• Conspirator and Manic Focus - Baltimore SoundStage
DC101 Kerfuffle: 311, SOJA, Cage the Elephant, Foals, KONGOS, Semi Precious Weapons, Brick + Mortar, J Roddy Walston & the Business - Merriweather Post Pavilion
Dog Daze Fest - The Originators, Iceberg Theory, Lone Wolf One Man Band, Thirteen Towers, and Jahny Aleus - Baying Hound Aleworks [1108 Taft Street, Rockville, MD] (Show at noon)
• Elikeh, Black Masala, and Sol Power All-Stars - DC9 (Funk Parade Showcase)
• Faceless Ones Rock Band with Rainy Day Cacophony, Dupe, and Friendly Fire - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• the Floorboards - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Go Cozy, Redline Graffiti, and DJ AYESCOLD - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC] (the Intentional's Issue 3 Release Party)
• Greg Smith & the Broken English - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• I Draw Slow - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
Iceberg Theory and Lone Wolf (One Man Band) - Chief Ike's Mambo Room [1725 Columbia Road NW, WDC] VENUE CHANGED
• John Wesley (of Porcupine Tree - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jon Pizzarelli - Blues Alley (Two shows)
• Junior "The Wailers" Marvin and I&I Riddim - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Ledisi (the Truth Tour), Raheem Devaughn, and Leela James - DAR Constitution Hall
• Lily & Madeleine and Shannon Hayden - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Matt Pond PA (Emblems 10 Year Anniversary) and the Lighthouse & the Whaler - Black Cat (Mainstage)
• the Men, Nude Beach, Plurals, the Convocation, and Deletions - Ottobar (Baltimore)
• the Morrison Brothers Band - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• MPT's Best of Doo-Wop with Charlie Thomas's Drifters, Jay Siegel & the Tokens, the Coasters, Shirley Alston Reeves, and the Legendary Teenagers - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Nels Cline Singers - Wind-Up Space (Baltimore) (Presented by Creative Differences)
• the New Mendicants and Skylar Gudasz - IOTA Club & Café
• Nickel Creek and the Secret Sisters - 9:30 Club - sold out
• Nora Jane Struthers & the Party Line - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Norman Rockwell (Farewell Show) - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Pat McGee Band (reunion show) - Birchmere
• Peter Bradley Adams - Eutaw Place [2501 Eutaw Pl, Baltimore, MD]
• Powerman 5000 and 9Electric - Empire (formerly Jaxx)
• Priscilla Ahn - the Hamilton
• Rave Parade - Open Road Grill & Icehouse [8100 Lee Hwy #100, Falls Church, VA]
• Rex Riot, James Nasty, Lemz, and Hoss - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Sevendust (acoustic) - Howard Theatre
• Slagstorm (Beastlords album release show), Rhin, and Heavy Temple - R&K Pub [15 E. Baltimore St, Hagerstown, MD]
• Strength for a Reason, Rock Bottom, Pushing On, Crosscheck, Grit, and Dead - Charm City Art Space (Baltimore)
• Tensnake and Ray Casil - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Typefighter (CD Release Party), Shark Week, Sunset Guns, and Teen Mom - Rock & Roll Hotel
• the Wayward, Imbruglio, Bleak, and Rukut - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Wild Eyes (Tool tribute), Cyrenic, Scott Lester & What Army, Butterfly on a Bullet, Fishing For Luck, and Ainsley McGray - Fillmore Silver Spring
• Young Musicians Giving Back: A Benefit Concert For The Wounded Warrior Project - Jammin' Java (1:30 PM Afternoon Show)


Sunday, 4 May 2014 [link to this day]

• ABC's Nashville in concert: Charles Esten, Clare Bowen, Jonathan Jackson, Sam Palladio, and Chris Carmack - Lincoln Theatre - sold out
• American Musicfest Part II - Capital City Symphony - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Amit Peled, Eli Kalman, & Peabody students (cello ensemble and piano) - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (4 PM)
• Black Label Society, Down, Devil You Know, and Butcher Babies - Fillmore Silver Spring (Revolver Golden Gods Tour)
• Chanticleer - St. John's Episcopal - Georgetown [3240 O St. NW, WDC]
• Communion DC with Neulore, Bootstraps, Busy Living, Cub Sport, the Sea Life - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• David Ford and Jarrod Dickenson - IOTA Club & Café
• Dead Words, Poprocks & Coke, and Eyes Like Ours - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Floor, Hot Victory, and Darsombra - Rock & Roll Hotel
• the Ghost of Paul Revere - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Glenmont Popes, Typefighter, and Dirty Ol' Laz & Big Boy - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Happy Body Slow Brain, Gavin Castleton, No Stranger, Tamar-Kali, and Exit Salida - Tree House Lounge [1006 Florida Ave NW, WDC]
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
Jeremy Jay, Heavenly Beat, and Other Colors - Metro Gallery (Baltimore) CANCELLED
• Jon Pizzarelli - Blues Alley (Two shows)
• Katie Herzig - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Kohoutek, Taiwan Housing Project (members of Harry Pussy and Little Claw), and Tulsa (members of Dark Sea Dream and Barkitecture) - Velvet Lounge
• Ledisi (The Truth Tour) with the Robert Glasper Experiment and Leela James - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Margot MacDonald - U St Music Hall
• A Minor Forest (reunion show) and Two inch Astronaut - DC9
• Miss May I and For the Fallen Dreams - Ottobar (Baltimore)
• Nels Cline Singers - the Hamilton
• Nickel Creek and the Secret Sisters - 9:30 Club - sold out
• Owen Danoff (Twelve Stories album release show) and Joy Ike - Jammin' Java
• Pat McGee Band (reunion show) - Birchmere
• Paul Newman & the Ride Home, She Bears, Sister City, and the Breadshots - Charm City Art Space (Baltimore)
• Pop Evil, Escape the Fate, Avatar, and Glamour of the Kill - Rams Head Live! (Baltimore)
Rock Rage, & Self-Defense: An Oral History of Seattle's Home Alive screening and Q&A with the filmmakers - Black Cat (Backstage)
• Roy Schneider & Kim Mayfield - Corner Store [900 South Carolina Ave SE, WDC]
• Sean Hayes - 6th & I (Downstairs)
• Teething Veils (trio show), Frankie & Betty, and the Red Fetish - the Pinch [3548 14th St NW, WDC] (4 PM afternoon show)
• UMD Symphony Orchestra: American Pie - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Upon This Dawning, the Browning, Adestria, Phineas, and Dayseeker - Empire (formerly Jaxx)


Monday, 5 May 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Ben Kweller - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Big Tony's Birthday Celebration hosted by Dave Grohl with Trouble Funk, the Don't Need It's featuring Darryl Jenifer, Dr. Know, Pete Stahl, Dave Grohl, and special guest - 9:30 Club - sold out
• the Dead Women, the Safes, and Nice Breeze - Galaxy Hut
• Fozzy - Empire (formerly Jaxx)
• Ghost of a Saber Tooth Tiger (Sean Lennon & Charlotte Kemp Muhl) and Syd Arthur - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Jessy Lanza and Ricky Eat Acid - Black Cat (Backstage)
• Little Barrie, Shade Parade, and Chute - Jammin' Java
• Margot & the Nuclear So & So's, Empires, and Kate Myers - Rock & Roll Hotel
• the Nick miller Project - IOTA Club & Café (From Russia With Love to benefit the Family and Youth Initiative - DCFYI)
• Ozomatli - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Rob Zombie - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Shonna Tucker & Eye Candy (ex-Drive-By Truckers) - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Vocal Workshop Graduation Concert - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 6 May 2014 [link to this day]

• Agarrate Catalina - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Drivin' N' Cryin', Dot Dash, and the Mercy Alliance - Jammin' Java
• Goodbye New Plans and Sons of Hippies - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Jadea Kelly and Del Barber - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Leopold & His Fiction - DC9
• letlive., Architects, Glass Cloud, and I the Mighty - Ottobar (Baltimore)
• Little Barrie - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Mars 4-Tet Donato Soverio (guitar) - Blues Alley (Two shows)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Saving Abel and the Angel's Vice - Empire (formerly Jaxx)
• Seether, Black Stone Cherry, and Skindred - Rams Head Live! (Baltimore)
• Wye Oak and Braids - 9:30 Club


Wednesday, 7 May 2014 [link to this day]

• Animal Years and Wild Adriatic - Black Cat (Backstage)
• Benny Sharoni (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Black Masala - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Blood Red Shoes and Radkey - DC9
• Brad Corrigan (of Dispatch) - Jammin' Java
• HAIM and Shy Girls - 9:30 Club (Early show - 6 PM) - sold out
• Helena Goldberg (from Akris), Cavale, Nuss, and Hiro Kone - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Kyng, Kill Devil Hill, Adremaline Mob, and Crobot - Empire (formerly Jaxx)
• Leopold & His Fiction - Ottobar (Baltimore)
• Mogwai and Majeure - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• Myrna Clayton Experience - Twins Jazz (Two shows)
• Neulore, Bootstraps, Busy Living, Cub Sport, and the Sea Life - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC] (Communion DC)
• Noa (Achinoam Nini) - Howard Theatre
• Ozomatli - State Theatre
• Redlight King - Baltimore SoundStage
• SOHN and Mr. Little Jeans - Rock & Roll Hotel
• Stu Larsen - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Thee Lexington Arrows and the Safes - Sidebar Tavern (Baltimore)
• the Winery Dogs: Mike Portnoy (Dream Theater), Richie Kotzen (Poison, Mr. Big), Billy Sheehan (Steve Vai, David Lee Roth, Mr. Big) - Birchmere


Thursday, 8 May 2014 [link to this day]

• 2X Strings - Jazz Violin Series with David Schulman - Twins Jazz (Two shows)
• Bilal - Baltimore SoundStage
• the Do Likes, the Safes, and Musicband - IOTA Club & Café
• Emerson Hart (from Tonic) and Ruut - Jammin' Java
• the Hackensaw Boys, Bryan Elijah Smith, and Two Ton Twig - State Theatre
• Haerts and X Ambassadors - U St Music Hall
• HAIM and Shy Girls - 9:30 Club - sold out
• Howler and Babes - Metro Gallery (Baltimore)
• John Mark McMillan (Are We All Animals Tour) and Brady Troops - McLean Bible Church [8925 Leesburg Pike, Vienna, VA] (Presented by the Brindley Brothers of Jammin' Java)
• Johnny Hallyday - Lincoln Theatre
• Lauren Sheehan - Archie Edwards Blues Heritage Foundation [4701 Queensbury Road, Riverdale Park, MD]
• Matt Pryor (of the Get Up Kids) and Blue of Colors - DC9
• the Nadas and Phillip Gibbs - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Paul Mooney - Howard Theatre
Primal Scream - 6th & I CANCELLED
• Shonna Tucker & Eye Candy (ex-Drive By Truckers) - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Steve Wariner - Birchmere
• Suzanne Vega, Ari Hest, and Leif Vollebekk - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Suzy Bogguss - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Todd Barry and Bengt Washburn - 6th & I (Two shows - 7 PM & 9:30 PM)
• Truckfighters - Empire (formerly Jaxx)
• Whitehouse Effect - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)


Friday, 9 Redline Graffiti 2014 [link to this day]

• 0 - the Hill Center at the Old Naval Hospital [921 Pennsylvania Ave SE, WDC] (District Sounds hosted by Chris Richards)


Friday, 9 May 2014 [link to this day]

• Aerist, Lying & Low, the Enigma Code, and Terrace - Velvet Lounge
• Azar Lawrence Quintet (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Ben Kweller and Slothrust - Rock & Roll Hotel
• Blackberry Smoke (Fire in the Hole Tour 2014) and the Delta Saints - Fillmore Silver Spring
• Charlie Wilson - DAR Constitution Hall
• Ella Sophia, Alex Kostka Music, and Kevin Gochez - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• George Acosta and Paris Hilton - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] (Glow)
• the Haxan Cloak - U St Music Hall
• High Voltage (AC/DC Tribute), Broken Choice, Two-Fisted Bettie, Torque, and Finding Alexander - Rams Head Live! (Baltimore)
• International Contemporary Ensemble - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Judy Collins - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• the Legwarmers - State Theatre
• Michael Clem Trio and Speidel Goodrich & Goggin - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Myrrh Myrrh, From Fragile Seeds, Static Scene, and Wayne Szalinski - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Nabucco - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• the Nadas - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Papadosio and ELM - 9:30 Club (Late show - 10:30 PM)
• Peelander-Z is Metalander-Z (homage to 80s hair metal) and Blinding Eye Dog - Ottobar (Baltimore)
• Pictureplane, Chiffon, Abdu Ali, and Schwarz (DJ set) - Metro Gallery (Baltimore)
• Potomac Valley Youth Orchestra - Strathmore (Music Center)
• Rock the Gold Benefit Concert for Luke McGuire - Jammin' Java
• Simplified - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Sonu Nigam (Klose To My Soul) - Patriot Center
• the Speaks - IOTA Club & Café
• Steve Williams, Marty Nau, & More - Twins Jazz (Two shows)
• Suzanne Vega and Ari Hest - Birchmere
• Tripwire - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]
• the United States Army Field Band & Soldiers' Chorus - Lisner Auditorium (FREE!)


Saturday, 10 May 2014 [link to this day]

• the Aquabats - Fillmore Silver Spring
• Azar Lawrence Quintet (sax) - Blues Alley (Two shows)
• the Bach Sinfonia: Mozart's Journey from Prague to Jupiter - Montgomery College Cultural Arts Center [7995 Georgia Ave, Silver Spring, MD]
• Balkan Beat Box - Howard Theatre
• Blackberry Smoke (Fire in the Hole Tour 2014) and Delta Saints - Baltimore SoundStage
• the Bridge and Jordan August Band - Rams Head Live! (Baltimore) (Preakness Kickoff Concert)
• Broadside and Of Fortune and Fame - Charm City Art Space (Baltimore)
• Chromeo (DJ set) - U St Music Hall (Late show - 10 PM) - sold out
• Dwight Twilley & Pezband: the American Power Pop Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Father Murphy - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Gary Taylor - Birchmere
• Graveyard and Bombus - Black Cat (Mainstage)
• Human Country Jukebox - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Jamie Kilstein - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Kaki King: the Neck is a Bridge to the Body - Artisphere (Dome Theatre)
• the Legwarmers - State Theatre
• Lindsay Buckingham Palace - IOTA Club & Café
• Moscow Virtuosi Chamber Orchestra - Strathmore (Music Center)
• National Chamber Ensemble: Mothers Day Concert - American Classics - Artisphere (Spectrum Theatre)
• Negura Bunget, Beelzefuzz, Grimegod, Dominium, Horde of the Eclipse, Warhawk, and Nude Mass - Sidebar Tavern (Baltimore) (Metallomusikum birthday show)
• NY Pauly - Open Road Grill & Icehouse [8100 Lee Hwy #100, Falls Church, VA]
• Of Montreal and Dream Tiger (Why? side project) - Ottobar (Baltimore)
• Offensive Weapon, Criminal Intent, the Screws, the Wolverines, and the Incited - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Papadosio and the Mantras - 9:30 Club
• PostClassical Ensemble: Mexican Revolution - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Protect-U and Peaking Lights - Comet Ping Pong
• Radio Graffiti - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Save Your Soul's MD Film Fest Freakout with Mr. Finewine (WFMU) and DJs Robbie Fearless & King Gilbert - Metro Gallery (Baltimore)
• Scott Kurt & Memphis 59 and Carl Anderson - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Standing Ovation Tour featuring Sommore, Tommy Davidson, Tony Rock, George Willborn - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Steve Williams, Marty Nau, & More - Twins Jazz (Two shows)
Sweetlife Festival: Foster the People, Lana Del Rey, 2 Chainz, Fitz & the Tantrums, Capital Cities, Chromeo, St. Lucia, Bastille, Hozier, Bombay Bicycle Club, ASTR, GEMS, Spirit Animal, and Nicky Blitz - Merriweather Post Pavilion - sold out
• the Temptations & the Four Tops - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Tiffany Thompson - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Tobacco and Stargazer Lillies - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Tyrone Wells (Closer Than Ever Tour) and Nick Howard - Jammin' Java (Two shows - 7:30 PM & 10:15 PM)
• Vox Pop, keyStone, UMD Faux Paz, and Nothing But Treble (St Mary's HS) - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD] (A Cappella Showcase)
• the Weathervanes (CD Release Party), the Highballers, and Lauren Calve (solo) - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Yasiin Bey (aka Mos Def), Chrisette Michele, and Bilal - DAR Constitution Hall
• Young Rapids, Big Hust, and the Effects - Rock & Roll Hotel


Sunday, 11 May 2014 [link to this day]

• Ashanti (album release concert) - Howard Theatre
• Bad Suns, Skaters, and Sun Club - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• CapitalBop's DC Jazz Loft - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Charles Bradley & His Extraordinaries - Baltimore SoundStage
• Cognitive, Palkoski, Permafrost, and Existentium - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• David Bromberg Quartet - Rams Head Tavern (Annapolis)
• elbow and John Grant - 9:30 Club - sold out
• Electric Grandmother and Catscan! - Galaxy Hut
• Gladys Knight and Marvin Sapp - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jazz Mosaic David Arthur - Twins Jazz (Two shows)
• Joanna Kurkowicz & Gloria Chien (violin and piano) - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (4 PM)
• Keren Ann and Bonzie - 6th & I (Downstairs)
• Leo Moran & Anthony Thistlethwaite (of the Saw Doctors) - Jammin' Java
• Man Man - Ottobar (Baltimore)
• Mark Taylor Quartet - Bohemian Caverns [2001 11th Street, WDC]
• Metronomy and Cloud Control - Black Cat (Mainstage)
• Monacan Hill, Carter Louthian Music, Under the Radar, and Red Light Distraction - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Mother's Day Gospel Brunch with the Howard Gospel Choir - the Hamilton (10 AM & 12:30 PM)
• Mother's Finest - Birchmere
• Nabucco - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD] (3 PM show)
Paul Potts - Fillmore Silver Spring CANCELLED
• Schlomo, Jim E Stack, and Purple - U St Music Hall
• the Underachievers, Dillon Cooper, and Denzel Curry - Empire (formerly Jaxx)
• Vanessa Renee Williams - Blues Alley (Two shows)


Monday, 12 May 2014 [link to this day]

• the 1975, Bad Suns, and Sir Sly - 9:30 Club - sold out
• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Amy Speace - IOTA Club & Café
• David Jacobs-Strain - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Got Sol?, Nag Chompa, and Continue - Velvet Lounge
• Kalob Griffin Band, Smoke n' Mangos, and Joseph Keith - Jammin' Java
• Kina Grannis - Birchmere
• Kongos - 8x10 [10 East Cross St, Baltimore, MD 21230]
• Lost Civilizations experimental music project - Galaxy Hut
• Michael Fineberg, "Humblebag" (CD Release Party) - Blues Alley (Two shows)
• Mutual Benefit and Soft Cat - Metro Gallery (Baltimore)
• Pasadena, Bumpin' Uglies, Bond & Bentley, and Grilled Lincolns - Rams Head Tavern (Annapolis) (One Koast Unplugged)
• Secret Society - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Thaylobleu, Little War Twins, BenCoolen, and Ms. Fridrich's Messy Ann Band - Black Cat (Backstage)


Tuesday, 13 May 2014 [link to this day]

• Althea Rene (flute/smooth) - Blues Alley (Two shows)
• Clear Plastic Masks and Fly Golden Eagle - DC9
• Elephant Revival - the Hamilton
• French Horn Rebellion and Hey Champ - Jammin' Java
• Jason Ringenberg - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Lawrence Brownlee & Kevin Murphy in recital - Lisner Auditorium
• Mastodon, Gojira, and Kvelertak - 9:30 Club
• Matt Andersen and South Rail - IOTA Club & Café
• Robben Ford and Bobby Paltauf Band - Howard Theatre
• Tokyo Police Club, Geographer, and Said the Whale - Black Cat (Mainstage) - sold out
• Traitors, I Leviathan, Silent on Fifth Street, and Our Collapse - Sidebar Tavern (Baltimore)


Wednesday, 14 May 2014 [link to this day]

• Aaron Grad & Gus Mercante - Strathmore (Mansion)
• Amen Dunes - 6th & I (Downstairs)
• Antonia Bennett (jazz vocals) Dee Lucas (sax/smooth) - Blues Alley (Two shows)
• Bomani Armah & Immaletufinish - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Cult Leader, Yautja, Passage Between, and the Heads Are Zeros - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Eagulls and Twin Peaks - Rock & Roll Hotel
• Elijah Jamal Balbed, jazz saxophone (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Four Cool Blue Maniacs (Mike Formanek, Mike Kuhl, David Ballou, Peter Formanek) and Kirsten Carey's Ulysses Project - Wind-Up Space (Baltimore)
• Ghost B.C. and King Dude - Fillmore Silver Spring
• Hayes Carll - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Howie Day - the Hamilton
• Il Divo - A Musical Affair - the Greatest Songs of Broadway Live - DAR Constitution Hall
• Jay Farrar (duo) and Peter Bruntell - Birchmere
• Lee Bains III & the Glory Fires, the Glenmont Popes, and Thee Lexington Arrows - Metro Gallery (Baltimore)
• Little Hurricane and Lincoln Durham - DC9
• Morcheeba - Lincoln Theatre
• Mumu Fresh - mixtape Release Concert - Howard Theatre
• Protester, Breakout, Institute, and Pure Disgust - Casa Fiesta [4910 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Side By Side - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• the Steel Wheels - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Swans and Jenny Hval - Black Cat (Mainstage)
• Trace Bundy - Jammin' Java
• VNV Nation and Whiteqube - Empire (formerly Jaxx)


Thursday, 15 May 2014 [link to this day]

• AJ Swearingen & Jonathan Beedle (Simon & Garfunkel Retrospective) - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Angel Olsen and Promised Land Sound - Rock & Roll Hotel
• BSO: All That Jazz - A Symphonic Celebration of Kander and Ebb - Strathmore (Music Center)
• Cancer Can Rock featuring Tommy Gann, Michael Sheppard Band, Andrew Trufano, and Dave Farah - Jammin' Java
• Chet Faker - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Drone Theory and Cavalera Skull - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Eden Brett - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Howie Day - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Iceberg Theory and the Originators - Wonderland Ballroom [1101 Kenyon St NW, WDC]
• John Hodgman: I Stole Your Dad - with openers Paul & Storm - Birchmere
• Killswitch Engage, Trivium, Battlecross, and Nothing More - Rams Head Live! (Baltimore)
• King Gizzard & the Lizard Wizard - Black Cat (Backstage)
• Lady Gaga - Verizon Center
• Maggie Rose - Baltimore SoundStage
• Marc Scibilia - IOTA Club & Café
• Matt Hutchinson Band, Super City, and Justin Trawick - Wind-Up Space (Baltimore)
• NPR's Wait Wait Don't Tell Me - Warner Theatre
• Off!, Nasa Space Universe, and Cerebral Ballzy - Ottobar (Baltimore)
• Reckless Kelly and Shane Gamble - 9:30 Club
• Smoke 'N' Mangos, Warden, and Higher Education - Velvet Lounge
• Todd Park Mohn (of Big Head Todd & the Monsters) - the Hamilton
• Tom McBride & the Red Creek Wranglers - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Under the Covers - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)


Friday, 16 May 2014 [link to this day]

• 19th Street Band - the Hamilton (Free Loft Show - 10:30 PM)
• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Big Leg Emma and Chuck Adams - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Billy Williams Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Boz Scaggs - Warner Theatre
• the Chuck Brown Band with special guests (Two Years, No Tears: Celebrating the Legacy of Chuck Brown) - Howard Theatre (Late show - 11:30 PM)
• City Dwelling Nature Seekers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• David T. Little's Soldier Songs - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Demetri Martin - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• DrFameus (of the Disco Biscuits), Definition of One, and Ypset - Empire (formerly Jaxx)
• Fortress, Macerated, and the Vomiting Dinosaurs - R&K Pub [15 E. Baltimore St, Hagerstown, MD]
• Honour Crest, When Cities Sleep, and We Built This Kingdom - Empire (formerly Jaxx)
• Hoodie Allen - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• I See Stars, Like Moths to Flames, Ghost Town, Miss Fortune, and Over N Out - Baltimore SoundStage
• John Waters: This Filthy World - Birchmere
Justin Currie (from Del Amitri) and the Mastersons - Jammin' Java RESCHEDULED TO 9/19/14
• Kris Delmhorst and Anders Parker - IOTA Club & Café
• Le Parody - Tropicalia [2001 14th Street NW, WDC]
• Lee Roy Parnell - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Los Master Plus, G-Flux, and the Empresarios - Artisphere (Ballroom)
• Luce Unplugged Community Showcase - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC]
• Neil Sedaka - Strathmore (Music Center)
• the New Romance - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Panda Bear, Regal Degal, and Geologist (DJ Set) - 9:30 Club
• Railsplitter, Emperor X, Soft Punch, and Golden Glasses - Velvet Lounge
• the Retinas - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Roy Ayers - Howard Theatre (Early show - 8 PM)
• Soul Suit - DC9
• Steel Panther - Fillmore Silver Spring
• Those Darlins, Among Wolves, and Lazlo Lee & the Motherless Children - Metro Gallery (Baltimore)
• Titus Andronicus and Baked - Black Cat (Mainstage)
• Todd Park Mohr (of Big Head Todd & the Monsters) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Uh Huh Her and DJ Kim Anh - Rock & Roll Hotel
Zenith Fest 2014 (formerly A Fest 2014) - October Wolves, Shroeder & the Brillo-Pad, Call Me Mercy, You're Right, Depp - TBA CANCELLED


Saturday, 17 May 2014 [link to this day]

• 0 - Open Road Grill & Icehouse [8100 Lee Hwy #100, Falls Church, VA]
• the Afghan Whigs - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Animals As Leaders, Conquering Dystopia, and Chon - 9:30 Club
• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Ashes of Ares and A Sound of Thunder - Empire (formerly Jaxx)
• Billy Williams Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Blue October, Terraplane Sun, and Matthew Mayfield - Baltimore SoundStage
• Capacities, Youth Funeral, Whenskiesaregray, and Eyelet - Charm City Art Space (Baltimore)
• Carbonstone (CD Release), Anoxia, and the Wrecking Crew - Rams Head Live! (Baltimore)
• Chad Vangaalen, Cousins, and Bry Webb - Rock & Roll Hotel
• Connor Christian & Southern Gothic - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Crowded Streets (Dave Matthews Band tribute), the Green Beats, and School of Rock Vienna - State Theatre
• David T. Little's Soldier Songs - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Dierks Bentley, Chris Young, Chase Rice, Jon Pardi, Maggie Rose, the Swon Brothers, Lindsay Ell, Sam Grow, and Kelleigh Bannen - Jiffy Lube Live (WMZQFest)
• Ed Motta and Cissa Paz - Howard Theatre
• Etc! Etc!, High Klassified, RaceCarBed, Bortz, ChoppyOppy B2B Cap Attack, Slugworth, DJ Throdown, Bassdread, ChooKy, Kidd Marvel, and DJ Pyrite - Blind Whino [734 1st St SW, WDC]
Hamilton Leithauser (from the Walkmen) - 6th & I CANCELLED
• the Heavy Pets and Threesound - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Honah Lee, American Television, Rememberables, and No Evils - the Dougout [1498 Douglas St NE, WDC]
• Janiva Magness - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD] (Benefit for Child Welfare League of America)
• La Armada, Pharaoh, Sangharsha, Corrupt Leaders, Enemy Insects, and Dopecopper - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Mary Gauthier - Jammin' Java (Early show - 7:30 PM)
• Maysa - Birchmere
• National Philharmonic: Sarah Chang Plays Vivaldi's Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Paul Barrere and Fred Tackett (of Little Feat) with the New Orleans Suspects - the Hamilton
Preakness InfieldFest: Lorde, Switchfoot, Eli Young Band, Sunday Best, and Go Go Gadjet - Pimlico Race Course [Hayward and Winner Ave, Baltimore, MD]
• Psychemagik and Doorly - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Rocknoceros - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Rollex Zband - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Small Apartments, Divining Rod, and Plurals - Wind-Up Space (Baltimore)
• Tom Wopat - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Weeks and Apache Relay - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Willy Watson and Mandolin Orange - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]


Sunday, 18 May 2014 [link to this day]

• 19th Street Band - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC] (Brunch show)
• Alice Despard Group (farewell DC show) - Galaxy Hut
• Arturo Sandoval - Blues Alley (Two shows)
• Breton, Kid Karate, and Me & Karen - DC9
• Built To Spill - Ottobar (Baltimore)
• Dark Star Orchestra - Rams Head Live! (Baltimore)
• David T. Little's Soldier Songs - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Eileen Hu - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (1 AM & 2 PM shows)
Folk 'N' Bluegrass Fest: Chatham County Line, Mandolin Orange, and Willie Watson with Brothers Clair - Rams Head Tavern (Annapolis) (All Ages)
• Gerald Cleaver & Devin Grey - Wind-Up Space (Baltimore) (Presented by Creative Differences)
• Highasakite - Black Cat (Backstage)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jess Klein - IOTA Club & Café
• MCYO: A Moving Ending featuring Chamber Strings, Young Artists, and the Chamber Ensemble - Strathmore (Music Center)
• Melanie Fiona & Black Alley - Howard Theatre
• the Music School's Main Stage Open Mic Showcase - Jammin' Java (1 PM Matinee)
• National Philharmonic: Sarah Chang Plays Vivaldi's Four Seasons - Strathmore (Music Center - 3 PM)
Parmalee - Birchmere (In the Flex Stage) CANCELLED DUE TO SCHEDULING CONFLICTS
• Q - Maryland Hall for the Creative Arts [801 Chase Street, Annapolis, MD] - sold out
• Sangharsha, Pharaoh, and Drugs of Faith - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Tanya Bannister, piano - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (4 PM)
• You Me at Six, Deaf Havana, Stars in Stereo, and Basic Vacation - 9:30 Club
• Yung T - Pure Lounge [1326 U St NW, WDC]


Monday, 19 May 2014 [link to this day]

• Augustana and Twin Forks - 9:30 Club
• the Bachelor Boys - IOTA Club & Café
• Belanoda - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• the Howlin' Brothers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Jimmy Recca (1971 Stooges bassist) - Galaxy Hut
• Judith Owen and Lee Sklar - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Noisem, Jarhead Fertilizer, Genocide Pact, Javla, and Ampallang Infection - Chef Tony's Restaurant [4926 St. Elmo Ave, Bethesda, MD]
• Solstafir, Junius, and Subrosa - Empire (formerly Jaxx)
• Steve Moakler and Cody Fry - Jammin' Java
• Walter Schreifels - Black Cat (Backstage)


Tuesday, 20 May 2014 [link to this day]

• the 9 Songwriters Series - IOTA Club & Café
• A.J. Croce - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Blackmore's Night - Birchmere
• Deer Tick, Langhorne Slim & the Law, and the Districts - Black Cat (Mainstage)
• Eddie Izzard - France-Merrick Performing Arts Center / Hippodrome (Baltimore)
• Ex-Cult and the Dead Women - DC9
• the Faint and Suuns - 9:30 Club
• MØ - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Matrimony and Mia Dyson - Jammin' Java
• Maximo Park and Eternal Summers - Rock & Roll Hotel
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Project Th3m - Bob Francesschini & Mark Sherman (sax/vibes) - Blues Alley (Two shows)
• the Woggles, Jake Starr & the Delicious Fullness, and the Stents - Comet Ping Pong
• Wolfmother - Lincoln Theatre


Wednesday, 21 May 2014 [link to this day]

• Black Notes - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Deer Tick, Langhorne Slim & the Law, and the Districts - Black Cat (Mainstage)
• Doors Wide Open - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Gedeon Luke & the People and Jason Brown - Jammin' Java
• Immolation, Misery Index, Black Breath, Noisem, and a screening of Welcome to Deathfest - Ottobar (Baltimore) (Maryland Deathfest XII Pre-Party)
• Jesse Boykins III and MeLo-X - Howard Theatre
• MCYO: Fantasy & Fairytales featuring the Symphony & Philharmonic orchestras with the MCYO Elgar cello concerto winner & a Stardust rendition premiere by narrator Greg Jukes - Strathmore (Music Center)
• the Pains of Being Pure At Heart, Fear of Men, and Ablebody - Rock & Roll Hotel
• Queen Wolf, Cubbie Bear, and Snake Feast - Wind-Up Space (Baltimore)
• Simian Mobile Disco (DJ set) and JDH & Dave P (Fixed) - U St Music Hall
• Syleena Johnson - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tegan & Sara, Lucius, and the Courtneys - 9:30 Club - sold out
• Titus Andronicus, Baked, and Pure Junk - Charm City Art Space (Baltimore)
• Tom & Delores King Williams (trumpet/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Ulcerate and Inter Arma - Empire (formerly Jaxx)
• Unholy Grave, Excruciating Terror, Stapled Shut, Warmaster, and D.O.C. - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Wild Cub and Sleeper Agent - Rams Head Live! (Baltimore) (HFS Cheap Date)
• Young Widow, Helms Alee, and Pygmy Lush - DC9


Thursday, 22 May 2014 [link to this day]

• Alex Hamburger Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Bones (ex-Usurper), Horrendous, and Coffin Dust - Metro Gallery (Baltimore) (2 PM Pre-MDF Matinee)
• Celtic Woman (the Emerald Tour) - Warner Theatre
• Chris Botti - Kennedy Center (Concert Hall)
• Count to Four, Highest Honor, and Something More - Charm City Art Space (Baltimore)
• Deleted Scenes (album release party), Celestial Shore, and Laughing Man - Rock & Roll Hotel
• DMVLife.com Spotlight Concert - Jammin' Java
• Justin Hayward (of the Moody Blues) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Koan Sound - Howard Theatre
Maryland DeathFest XII Day 1 - Coffins, Crowbar, Seven Sisters of Sleep, Sourvein, Torche, Triptykon, Whitehorse - Rams Head Live! (Baltimore)
• MiZ - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Morning Parade and Brick & Mortar - Ottobar (Baltimore)
• Nick Bayard (CD Release) - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Red Elvises - IOTA Club & Café
• the Slim Kings featuring Liberty DeVitto (ex-Billy Joel) - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Syleena Johnson - Birchmere (Rescheduled from 12/26/13)
• Tamar Braxton - Fillmore Silver Spring
• Tegan & Sara, Lucius, and the Courtneys - 9:30 Club - sold out
• Trans Am and Heavy Breathing - Black Cat (Backstage)
• Viking Moses - Wind-Up Space (Baltimore)
• Wolf Gang - U St Music Hall (Early show - 7 PM)


Friday, 23 May 2014 [link to this day]

• 10,000 Maniacs and Jenn Grinels - Birchmere
A Prairie Home Companion with Garrison Keillor - Wolf Trap (Filene Center)
• Chatham County Line - the Hamilton
• Conor Oberst and Dawes - 9:30 Club
• Eric Hutchinson (Tell the World Tour) with Saints of Valory - Fillmore Silver Spring
• Fu Manchu, Electric Citizen, and Borracho - Rock & Roll Hotel
• Great Noise Ensemble - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Ingrid Michaelson, Storyman, and Sugar + the Hi-Lows - Lincoln Theatre - sold out
• John Eddie Band - Jammin' Java
• Jonny Grave & the Tombstones, Shark Week, and Benny - with burlesque from Cherie Sweetbottom & Maria Bella and sideshow from Moloch's Midway - Black Cat (Mainstage - Black Cat Bacchanalia)
• Justin Hayward (of the Moody Blues) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Karla Chisholm (indie jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Kill Lincoln - Empire (formerly Jaxx)
Maryland DeathFest XII Day 2 - Aeternus, Enthroned, Incantation, Putrisect - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland DeathFest XII Day 2 - At the Gates, Agalloch, Cancer, Castevet, Mgla, Necros Christos, the Ruins of Beverast, Solstafir, Taake, Ulver, Witchchrist - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]
Maryland DeathFest XII Day 2: Antisect, Capitalist Casualties, Creative Waste, Cripple Bastards, Endorphins Lost, Final Conflict, In Disgust, Kill the Client Mesrine, Rotting Out, the Secret - Baltimore SoundStage
• Mobb Deep, Pants Velour, and G4shi - Howard Theatre (Rescheduled from 3/27/14)
• Moosh & Twist with special guest Jared Evan, Ryan Oakes - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Radio Romance - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Real Geniuses - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Skip Castro Band and Karl Stoll & the Dangerzone - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Still Surfin' (Beach Boys Tribute) - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Stone Jack Jones, Lylas, and Coupler - DC9 (Early show - 6:30 PM)
• Thrushes, Monster Museum, Channels, and 28 Degrees Taurus - Metro Gallery (Baltimore)
• Tim Whalen Septet - Twins Jazz (Two shows)
• Title Fight, Praise (Lights Went Out record release), Mindset, Life of Reilly, Nuclear Age, and Mindglow - Charm City Art Space (Baltimore)
• the Weathervanes and the Woodshedders - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)


Saturday, 24 May 2014 [link to this day]

• 10,000 Maniacs - Rams Head Tavern (Annapolis)
A Prairie Home Companion with Garrison Keillor - Wolf Trap (Filene Center)
• Art Garfunkel - 6th & I
• Bearshark, Black Girls, Alex Vans & the Hideaway, and Andy Bop - Rock & Roll Hotel (Presented by DC Deli Magazine)
• Bryan Elijah Smith & the Wild Hearts - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• BSO: Tchaikovsky's Violin Concerto - Strathmore (Music Center)
• Cabin Creek, Maggie Mae, Andrew Tufano, and Forgetting August - Empire (formerly Jaxx) (Alchemy Acoustic Matinee - 12 PM Show)
• the Caribbean, Nice Breeze, and Mariage Blanc - Velvet Lounge
• Chanté Moore - Howard Theatre
• Conor Oberst and Dawes - 9:30 Club
• ELM and Hubble Bash - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• Eric Roberson - Birchmere
• Guided By Voices - Black Cat (Mainstage) - sold out
• High Dive, Rubrics, FK MT, and the Sniffs - Casa Fiesta [4910 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Ingrid Michaelson, Storyman, and Sugar + the Hi-Lows - Lincoln Theatre
• Jonny Grave & the Tombstones - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Kruger Brothers - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• Lena Seikaly (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
Maryland DeathFest XII Day 3 - Asphyx, Bolzer, Hooded Menace, the Church of Pungent Stench, War Master - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland DeathFest XII Day 3 - Dark Angel, Diocletian, Entrails, Goat Torment, God Macabre, Machetazo, Nocturnus AD, Orator, Sacrifice, Sarke, Tankard, Unleashed - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]
Maryland DeathFest XII Day 3: Archagathus, Birdflesh, Black Breath, Dropdead, Excruciating Terror, Extinction of Mankind, Noothgrush, Sick/Tired, Stapled Shut, Victims, bYT - Baltimore SoundStage
• Not Afraid of Heights Autism Benefit featuring AJ Aesthetic, Aye Osteguin, and Lucas - Jammin' Java (2 PM Matinee Show)
• Right On Band (70s tribute) - State Theatre
• Scott Daniels (of Amyst), ELIM, Apprentice, and Onifrere - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC] (Presented by ACG Bands + Shows)
• Smells Like Grunge - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• Soho Down - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Southpaw Records 5 Year Anniversary Party with the Reigning Sound, the Hussy, Manatees, Advlts, plus DJ Robbie Fearless & the Thing with Two Heads - Ottobar (Baltimore)
• Tim Whalen Septet - Twins Jazz (Two shows)


Sunday, 25 May 2014 [link to this day]

• 10,000 Maniacs - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Cass McCombs and Jana Hunter - Black Cat (Mainstage)
• Clyne and Bop Alloy - IOTA Club & Café
• Eric Roberson - Birchmere
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Lisa Loeb and Tom McBride - the Hamilton
Maryland DeathFest XII Day 4 - Bongripper, Candlemass, Gorguts, Graves at Sea, Hemdale, Inquisition, My Dying Bride, Pseudogod, Soilent Green, Uncle Acid & the Deadbeats, Windhand, Wrathprayer - Edison Lot [545 N High St, Baltimore, MD]
Maryland DeathFest XII Day 4 - Immolation, Mitochondrion, Mutilation Rites, Ulcerate - Rams Head Live! (Baltimore)
Maryland DeathFest XII Day 4: Death Toll 80k, Enabler, Internal Rot, Left for Dead, Maruta, Ratos de Porao, Sh!tstorm, Theories, Unholy Grave - Baltimore SoundStage
• Nuclear Santa Claust, Gouge Away, the Fordists, and Beasty - the Dougout [1498 Douglas St NE, WDC]
• the Phillips Camerata - Vivian Fung and Bridget Kibbey - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (4 PM)
• The President's Own - United States Marine Band - Wolf Trap (Filene Center - 2014 Summer Blast Off!)
• Sharon Clark (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Tribute to Sergio Mendes and Brasil 66 - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Monday, 26 May 2014 [link to this day]

• 98 Rock's "Noise in the Basement" Live - Ottobar (Baltimore)
• Banner Pilot, War on Women, 96 Ghosts, and Over Our Eyes - Metro Gallery (Baltimore)
• Tuck & Patti - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 27 May 2014 [link to this day]

• the Adicts, the Set-Up, the Street Parade, and Lisa Doll & the Rock N Roll Romance - Ottobar (Baltimore)
• Animal Lover, Plums, Two Inch Astronaut, and Jail Solidarity - Union Arts [411 New York Ave NE, WDC]
• Brian Ashley Jones & High Viscosity - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Bruce Bruce - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Celtic Woman (the Emerald Tour) - France-Merrick Performing Arts Center / Hippodrome (Baltimore)
• David Poe - IOTA Club & Café
• Earphunk - the Hamilton
• Estonia in Concert: The Music of Arvo Pärt - Kennedy Center (Concert Hall - FREE)
• the Flatmates, Foul Swoops, and Expert Alterations - Comet Ping Pong
• Frameworks, Rescuer, and Direct Effect - Casa Fiesta [4910 Wisconsin Ave NW, WDC]
• Hands Like Houses, Slaves, Miss Fortune, and Alive Like Me - Empire (formerly Jaxx)
• Hudson Mohawke (DJ set) - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• Itto and WhenSkiesAreGray - Charm City Art Space (Baltimore)
• James Madison High School Jazz Band Neulore - Jammin' Java
• Manchester Orchestra - Fillmore Silver Spring
• Nicole Henry (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)


Wednesday, 28 May 2014 [link to this day]

• BOOMscat - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Brandy Clark and Amelia White - Birchmere
• EC3 (drums) - Blues Alley (Two shows)
• Elijah Jamal Balbed, jazz saxophone (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Indigenous - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Laurence Juber - Jammin' Java
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Peter & Will Anderson Trio featuring Alex Wintz - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Raw Oyster Cult - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC]
• Wild Luck, ShowPony, and Penguin Gentry - DC9
• Yann Tiersen and NO - 9:30 Club


Thursday, 29 May 2014 [link to this day]

• Andrea Rost Gala Concert - Warner Theatre
• Arvo Pärt - the Phillips Collection, Music Room [1600 21st St NW] (6:30 PM - Leading European Composers series)
• Autarch, Dopecopper, Sokushinbutsu, and Citadel - Barclay House [Baltimore, MD]
• BSO: A Midsummer Night's Dream - A Concert - Strathmore (Music Center)
• Capleton - Howard Theatre
• Cro Mags, Cockney Rejects, and Paper Trail - Empire (formerly Jaxx)
• Ellen Cherry and Mink Hollow - Metro Gallery (Baltimore)
• Erin & the Wild Fire, Dave Farah, and Paul Pfau - IOTA Club & Café
• Girls Guns & Glory and Sarah Borges - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Holly Williams and Justin Jones - the Hamilton
• Level 10 - Twins Jazz (Two shows)
• Messes, Tigerscout, and Schroeder & the Brillo Pad - Charm City Art Space (Baltimore)
• Official Blues Brothers Revue - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 6 PM & 9 PM)
• Parthenon Huxley presents Acoustic Electric Light Orchestra - Jammin' Java
• Pieces of a Dream (smooth jazz) - Blues Alley (Two shows) - sold out
• Puff Pieces and the Torches - Comet Ping Pong
• Rusted Root, the Wailers (performing Legendin its entirety), and Adam Ezra Group - 9:30 Club
• Sheila E. - Birchmere
• the Shifters, the Bandulus, and Sammy K - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Sir Rod (Rod Stewrat tribute) - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Stars & the Sea, Bombenkinder, and Foghound - Wind-Up Space (Baltimore)
• Vic and Gab - Black Cat (Backstage)
• Zomboy, Cookie Monsta, and TC - Rams Head Live! (Baltimore) (The Outbreak Tour)


Friday, 30 May 2014 [link to this day]

• [explosion sound] - Wind-Up Space (Baltimore)
• Ballyhoo! With Kill Lincoln, the Knolly Moles, and Wise Eyes - Fillmore Silver Spring
• Big Bang Baby - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Channels, Soccer Team, and Bells> - Rock & Roll Hotel
• David Lindley - Jammin' Java
• the Fab Faux - "Meet the Beatles" (with UK version songs added) + favorites - Birchmere
• Honest Haloway, Tiny Victories, and Pleasure Curses - Hierarchy [1841 Columbia Rd NW, WDC]
• Level 10 - Twins Jazz (Two shows)
• Luke Bryan, Lee Brice, and Cole Swindell - Jiffy Lube Live
• the Nighthawks - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Pieces of a Dream (smooth jazz) - Blues Alley (Two shows)
• Quiet Nights: Ron Kearns Quartet with special guest Michael Thomas - Strathmore (Mansion - Jazz Samba Project)
• Sekengard, Dogs & Day Drinkers, Testosteroso, Cab Ride Home, and Ralph - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Black Rose Metal Heart)
• Sister Sparrow & the Dirty Birds and Funk Ark - the Hamilton
• Sole Defined - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Under the Streetlamp and Gentleman's Rule - Wolf Trap (Filene Center)
• Waylon Speed - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• White Ford Bronco - Howard Theatre
• Yi, the Deads, and Lowered Expectations - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Zomboy, Cookie Monsta, TC, Knoxbox, and Beltway Bandits - 9:30 Club (Late show - 10 PM)


Saturday, 31 May 2014 [link to this day]

• (A) Truth and Friendbeast - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Beer N Black with 4 Beers Ahead - Jammin' Java (Late show - 10:30 PM)
• the Brummy Brothers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Danity Kane (No Filter Tour) - Fillmore Silver Spring
• Eels and Chelsea Wolfe - Lincoln Theatre
• Ellis Paul (Chasing Beauty CD Release) - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• the Fab Faux -"A Hard Day's Night" + favorites - Birchmere
• Futurebirds - Black Cat (Mainstage)
• Graham Wilkinson - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Kustom Made - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Level 10 - Twins Jazz (Two shows)
• Little Big League, Makeshift Shelters, Centerfield, and Lilac Daze - Charm City Art Space (Baltimore)
• Luke Bryan, Lee Brice, and Cole Swindell - Jiffy Lube Live
National Philharmonic: Strauss Masterpieces - Strathmore (Music Center) NO LONGER ON VENUE WEB SITE
• the NRIs (record release show), Light Arms, and Step Pets - IOTA Club & Café
• Old 97s and Lydia Loveless - 9:30 Club
• Outputmessage, Paperhaus, and the Effects - the Lot at Union Kitchen [1100 3rd St NE, WDC] (Presented by DCist)
• Peter Brotzman, William Parker, & Hamid Drack - Wind-Up Space (Baltimore) (Presented by Creative Differences)
• Pieces of a Dream (smooth jazz) - Blues Alley (Two shows)
• Red Fang, Big Business, and American Sharks - Rock & Roll Hotel
• Sole Defined - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• Tall in the Saddle and Fooled Again - Baltimore SoundStage (Play It Forward: Concert to Benefit the Nikki Perlow Foundation)
• Tarrus Riley - Howard Theatre
• Ten (Pearl Jam tribute) and Clintones (90s tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Tom Goss and the North Country - 6th & I
• World Party - Rams Head Tavern (Annapolis)


Sunday, 1 June 2014 [link to this day]

DC Record Fair - Artisphere (11 AM to 5 PM)
• Against the Current, King the Kid, and Once Upon a Time - Jammin' Java (2 PM Matinee Show)
• American Youth Philharmonic Orchestra - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA] (3 PM Show)
• Bobby Long - Jammin' Java
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Journey, the Steve Miler Band, and Tower of Power - Jiffy Lube Live
• Kristian Bush (of Sugarland) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Matisyahu - Lisner Auditorium (Washington Jewish Music Festival)
• the Menzingers, Lemuria, Pup, and Cayetana - Rock & Roll Hotel
• Pieces of a Dream (smooth jazz) - Blues Alley (Two shows)
• The Pilgrim and Wounded Giant - Metro Gallery (Baltimore) (El Suprimo Anniversary)
• ROAMfest (Rock of Ages Music) - Birchmere
• Spanish Gold - the Hamilton


Monday, 2 June 2014 [link to this day]

• Clap Your Hands Say Yeah and Stagnant Pools - U St Music Hall
• Foxy Shazam and Larry & His Flask - Baltimore SoundStage
• Jazz Samba Project - film screening: Birth of Bossa - Strathmore (Mansion)
• Marcus Young (keys) - Blues Alley (Two shows)
• Scott Kirby & His Acoustic Group - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Shondes - Black Cat (Backstage - not cancelled!)
• Zoe Muth & the Lost High Rollers - Jammin' Java


Tuesday, 3 June 2014 [link to this day]

• Aaron & the Spell, Besides Daniel, and JD Eicher & the Goodnights - Jammin' Java
• Avery*Sunshine - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bari Leigh - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Curtis Harvey - DC9
• Jamie Cullum and King - 9:30 Club
• Jeff Ballard Trio featuring Lionel Loueke & Miguel Zenon - Blues Alley (Two shows)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Patty Griffin and Parker Millsap - Lincoln Theatre
• Poor Rich Boy (Pakistan) - Kennedy Center (Millennium Stage)
• Strathmore Children's Chorus: Spring Concert - Strathmore (Music Center)
• the Streets of Laredo and the Herd of Main Street - Ottobar (Baltimore)


Wednesday, 4 June 2014 [link to this day]

• Abby & the Universal Mind Ensemble - Twins Jazz (Two shows)
• Amadou Kouyate (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Fifth Harmony, Before You Exit, and Jackson Harris - Fillmore Silver Spring
• Frank Turner & the Sleeping Souls and the Deadmen - 9:30 Club
• the Head & the Heart and Lucius - Rams Head Live! (Baltimore)
• Il Divo: A Musical Affair (the Greatest Songs of Broadway Live) - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• King Khan & the Shrines, Red Mass Vomit Squad, the Goldbug, and DJ Rob Macy - Ottobar (Baltimore)
• Leftover Salmon featuring Bill Payne of Little Feat & special guest Jeff Austin of Yonder Mountain String Band - the Hamilton
• Louis Weeks - Anacostia Arts Center [1231 Good Hope Rd SE, WDC] (LIVE Wednesdays)
• Matt Hires, the Wild After, and Kyle Cox - Jammin' Java
• Meshell Ndegeocello (album release party) - Baltimore SoundStage
• Mike Pope & the House of Cardinals - with Joe Locke, Eldar, & Seamus Blake - Blues Alley (Two shows)
• Miss Shevaughn & Yuma Wrap, Derek Evry & His Band of Misanthropes, and the Lauren Calve Band - Black Cat (Backstage)
• Ray LaMontagne, Jason Isbell, and the Belle Brigade - Merriweather Post Pavilion
• Sergio Mendes - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Smokey Robinson - Strathmore (Music Center)
• Zoe - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Thursday, 5 June 2014 [link to this day]

• the 1975 - Rams Head Live! (Baltimore) - sold out
• Bass Nation DC featuring Party Favor and Imanos - U St Music Hall (Late show - 10 PM)
• the Damn Quails - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Dan Fisk (Drifting album release show) - Jammin' Java
• the Dawn Drapes, Up the Chain, and Humble Fire - IOTA Club & Café
• Evermay Chamber - Strathmore (Music Center)
• Failure - Fillmore Silver Spring
• Fifth Harmony, Before You Exit, and Jackson Harris - Baltimore SoundStage
• Jack Johnson and Amos Lee - Merriweather Post Pavilion
• Leftover Salmon featuring Bill Payne of Little Feat - the Hamilton
• Meshell Ndegeocello - Birchmere
• the Motet and Yellow Dubmarine - State Theatre
• Pablo Cruise - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Pharaoh Sanders (saxophonist) - Blues Alley (Two shows)
• Romero Lubambo, Duduka da Fonseca, and Friends: Brazilian/Jazz Connection - Strathmore (Mansion - Two shows: 7:30 PM & 9:30 PM)
• Saintseneca - Black Cat (Backstage)
• Satisfaction (Rolling Stones tribute) - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Friday, 6 June 2014 [link to this day]

• Banks - U St Music Hall (Early show - 7 PM) - sold out
• Blueheart Revival - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Bruce Robison & Kelly Willis with Dale Watson & th eLonestars - Birchmere
Capital Jazz Fest, Day One - Merriweather Post Pavilion
• Dave Wilson Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Dean Fields, Andy Zipf, Eliot Bronson, and Jason Miles Goss - IOTA Club & Café
• the Deloreans - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD) (First Fridays 80s Invasion)
• DigiTour 2014 featuring O2L - Howard Theatre - sold out
• Disney's Beauty and the Beast - Wolf Trap (Filene Center)
• Euclid Quartet - Atlas Performing Arts Center [1333 H St NE, WDC]
• the Everyman, Electric Grandmother, Joe Pollock, and Insurgence - Velvet Lounge
• Jar'd Loose and the Swan King - Sidebar Tavern (Baltimore)
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - Wind-Up Space (Baltimore)
• Melissa Ferrick - Rams Head Tavern (Annapolis)
• October 31 featuring King Fowley of Deceased - Empire (formerly Jaxx)
• Pharaoh Sanders (saxophonist) - Blues Alley (Two shows)
• Randy Thompson Band - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• A Salute to the Duke featurin John Blount & Dave ucker Big Band (produced and narrated by John Tegler) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Sergio Mendez & Elaine Elias - Strathmore (Music Center)
• the Soul Rebels - the Hamilton
• Spoonboy (record release show), Colour Me Wednesday, and the Goodbye Party (Michael Cantor) - DC9


Saturday, 7 June 2014 [link to this day]

• Air Traffic Controller - IOTA Club & Café
• the All Mighty Senators / Chopteeth - Wind-Up Space (Baltimore)
• Black 47 (Last Baltimore Show) and O'Malley's March - Baltimore SoundStage
• Blame Canada (Rush tribute) and Fooled Again (the Who tribute) - Empire (formerly Jaxx)
• the Bloody Beetroots - Fillmore Silver Spring
• BSO: Beethoven's Ninth - Strathmore (Music Center)
Capital Jazz Fest, Day Two - Merriweather Post Pavilion
• Dan Saks: Sephardic Songs & Stories - 6th & I
• Dave Wilson Quartet - Twins Jazz (Two shows)
• Disney's Beauty and the Beast - Wolf Trap (Filene Center - 2 PM & 8 PM)
• Feed God Cabbage, Irresponsible, and Celtic Panda - Jammin' Java (Late show - 9:30 PM)
• Get the Led Out (Led Zeppelin tribute) - Rams Head Live! (Baltimore)
• Jenny Lewis and Hospitality - 9:30 Club
• John Ford Coley & Terry Sylvester - Rams Head Tavern (Annapolis)
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - the Crown [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
Ladyfest Baltimore - lineup TBA - Wind-Up Space (Baltimore)
• the Men, Heavy Breathing, and Passing Phases - Rock & Roll Hotel (Presented by Brooklyn Brewery)
• National Festival Chamber Orchestra - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Noisem, Drugs of Faith, Holy Land, and Dead Gods - Charm City Art Space (Baltimore)
• Nothing and Superheaven - DC9
• Ottmar Liebert & Luna Negra - Birchmere
• Pharaoh Sanders (saxophonist) - Blues Alley (Two shows)
• Phoenix - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC] - sold out
• Pig Destroyer, Inter Arma, Cemetery Piss, and Putrisect - Metro Gallery (Baltimore) (Adam Savage B-Day Party)
• Rough Francis, Supreme Commander, and Daycare Swindlers - Comet Ping Pong
• Shenandoah Run - Jammin' Java (Early show - 6:30 PM)


Sunday, 8 June 2014 [link to this day]

• Andrew Bird & Hands of Glory and Tift Merritt - Lincoln Theatre
• Barbelith, Dweller in the Valley, Dendritic Arbor, Wrought Iron, Torrid Husk, Thrain, and Myopic - Metro Gallery (Baltimore) (Grimoire Records Showcase I - Black Metal)
Capital Jazz Fest, Day Three - Merriweather Post Pavilion
• Disney's Beauty and the Beast - Wolf Trap (Filene Center - 2 PM & 8 PM)
• Future - Fillmore Silver Spring
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jackie Greene and Rich Robinson - the Hamilton
• Jonathan Wilson (and his band) - Rock & Roll Hotel
• Kishi Bashi and Buried Beds - 9:30 Club (Early show - 6 PM)
• La Roux - 9:30 Club (Late show - 10 PM)
• the Lone Bellow - Birchmere
• Lucinda Williams and Kenneth Brian Band - Rams Head Live! (Baltimore)
• Ottmar Liebert - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Peter Murphy (of Bauhaus) - State Theatre
• Pharaoh Sanders (saxophonist) - Blues Alley (Two shows)
• Skrillex, Dillon Francis, What So Not, and Milo & Otis - Pimlico Race Course [Hayward and Winner Ave, Baltimore, MD] (The Mothership Tour 2014)


Monday, 9 June 2014 [link to this day]

• Andrew Bird & Hands of Glory - Lincoln Theatre
• Cayucas and Papa - Rock & Roll Hotel
• Free Cake for Every Creature, Ella Sophia, Inti & the Confused, and Southern Gothic - CD Cellar [2607 Wilson Blvd, Arlington, VA]
• Future (The Honest Tour), Rico Love, Que, and Bando Jones - Baltimore SoundStage
• Jeff Tweedy - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]
• Jesse Cook - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tyler the Creator - 9:30 Club
• Vivian Sessoms (soul fusion) with special guest JJ Sansaverino - Blues Alley (Two shows)


Tuesday, 10 June 2014 [link to this day]

• the Ambulars, Delay, Martha, and Jail Solidarity - the Rocketship [1223 Decatur St. NW, WDC]
• Brian Christopher (soul vocals/keys) - Blues Alley (Two shows)
• Buddy Guy and Matt Andersen - State Theatre
• Deafheaven, Pallbearer, and Wreck & Reference - Rock & Roll Hotel
• Jeff Tweedy - Lincoln Theatre - sold out
• Morrissey and Kristeen Young - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD] - sold out
• Ms Mr and the Preatures - 9:30 Club
• Scott Bradlee & Postmodern Jukebox - the Hamilton (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• Solstice, Vorator, Coffin Dust, and Bestial Evil - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]


Wednesday, 11 June 2014 [link to this day]

• the Billy Thompson Band with Ron Holloway - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Die Antwoord - 9:30 Club - sold out
• Jeremy Messersmith - Jammin' Java
• Leron Young (guitar) - Blues Alley (Two shows)
• Morrissey - Lincoln Theatre - sold out
• Playing For Change - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Romeo Santos Formula Vol. 2 Tour - Patriot Center
• Seun Kuti & Egypt 80 - Howard Theatre
• Solstice, Permafrost, and Narrow Grave - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• Trey McIntyre Project - Wolf Trap (Filene Center)


Thursday, 12 June 2014 [link to this day]

• Andrew Jackson Jihad, Cheap Girls, and Dogbreth - Rock & Roll Hotel
• Bad Influence with Mary Shaver - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Brad Paisley, Randy Houser, Leah Turner, and Charlie Worsham - Merriweather Post Pavilion
• Dave Jordan (featuring Duane Trucks) - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Experience Unlimited (E.U.) featuring Sugar Bear - Rams Head Tavern (Annapolis)
• First Aid Kit and Willy Mason - 9:30 Club
• James Brandon Lewis (sax) - Blues Alley (Two shows)
• Lalah Hathaway & Ruben Studdard - Howard Theatre
• Leon Russell - State Theatre
• Quincy Mumford & the Reason Why - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Ringo Starr & His All-Starr Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Swearin', Potty Mouth, Wing Dam, and Dungeon Kids - Ottobar (Baltimore)
• Yacht Rock Revue - the Hamilton (Rescheduled from 3/15/14)


Friday, 13 June 2014 [link to this day]

• Ana Popovic - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Bastards of Reality (Black Sabbath tribute), Black Rose (Thin Lizzy tribute), Asstro Zomies (Misfits tribute), and Clenched Fist (Sepultura tribute) - Metro Gallery (Baltimore)
• Chuck Prophet & the Mission Express - IOTA Club & Café
• Dan Wilson - Jammin' Java
• F*ck Buttons - U St Music Hall
• Il Volo - Wolf Trap (Filene Center)
• Jamie McLean Band - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• John Prine - Strathmore (Music Center)
• Kleptoradi - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• Mars 4-tet - Twins Jazz (Two shows)
• Monty Alexander's 70th Birthday Celebration: My Jamaica to Jazz with guests Tony Rebel, Bob Andy, Boris Gardiner, Pluto Shervington, Jesse Royal, & Harlem-Kingston Express - Howard Theatre
• Nicholas Payton XXX with Vicente Archer & Bill Stewart - Blues Alley (Two shows)
• Shemekia Copeland - State Theatre
• Sick Thoughts, Ar-Kaics, Mr Elevator & the Brain Hotel, Flesh Wounds, and Wet Brain - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Simone Felice - the Hamilton
• Southside Johnny & the Asbury Jukes - Birchmere
• the Tenderloins - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]
• Tune-Yards and Sylvan Esso - 9:30 Club


Saturday, 14 June 2014 [link to this day]

• Big Something - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• BSO: Casablanca - Movie and Music - Strathmore (Music Center)
• Dan Wilson (of Semisonic) - words & music - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Dark Blue, Expert Alterations, Shy Violet, and DJ Sean Gray - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Deanna Bogart Band - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• DevilDriver, Whitechapel, Carnifex, Revocation, Rivers of Nihil, and Fit for an Autopsy - Baltimore SoundStage
• the Four Bitchin' Babes - Birchmere
• House of Hats - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
• Jamie XX, Kaytranada, Viceroy, Orchard Lounge, Moombahton Massive Stage - Union Market [1309 5th St NE, WDC] (12 PM Union BBQ @ Dock 5)
• Louisana Swamp Romp - Wolf Trap (Filene Center)
• Mars 4-tet - Twins Jazz (Two shows)
• National Festival Orchestra: Ross Conducts Beethoven's Fifth - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Nicholas Payton XXX with Vicente Archer & Bill Stewart - Blues Alley (Two shows)
• Pat Travers Band and the Roadducks - Empire (formerly Jaxx)
• Russell Thompkins Jr & the New Stylistics with the Chi-Lites - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Sirsy - IOTA Club & Café
• A Southern Soul Tribute - the Hamilton
• Tiffany Thompson - Ebenezers Coffeehouse [201 F Street NE, WDC]
• Tim McGraw, Kip Moore, and Cassadee Pope - Jiffy Lube Live
• White Mystery, the Ar-Kaics, and Joy Buttons - Comet Ping Pong
• Who's Bad? (Michael Jackson tribute) - 9:30 Club
• Willie Nelson & Alison Krauss and Union Station, with opener Kacey Musgraves - Merriweather Post Pavilion
• Yannis Pappas - Howard Theatre


Sunday, 15 June 2014 [link to this day]

• Alison Crockett (nu jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Callaghan - Jammin' Java
• CityDance: Children & Youth Concert - Strathmore (Music Center - 1 PM)
• Cody ChestnuTT (B Sides & Remixes Tour) - Howard Theatre
• Counting Crows, the Fray, and Annie Bosko - Pimlico Race Course [Hayward and Winner Ave, Baltimore, MD] (Black-Eyed Susan Day Concert - doors @ 9:30 AM)
• English Beat and Nappy Riddem - State Theatre
• Greg Adams & East Bay Soul - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jamie Lynn Spears - Rams Head Tavern (Annapolis) (11:30 AM matinee)
• Kelis - 9:30 Club
• Melanie Martinez - Baltimore SoundStage
• Rebelution (Count Me In Summer Tour), Iration, the Green, and Stick Figure - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• the Trews - DC9


Monday, 16 June 2014 [link to this day]

• CityDance: Conservatory Concert - Strathmore (Music Center)
• Curtis Stigers - Howard Theatre
• Earl Carter & Drew Davidsen - Blues Alley (Two shows)
• Melanie Martinez - Jammin' Java


Tuesday, 17 June 2014 [link to this day]

• Denis Matsuev (piano) - Strathmore (Music Center)
• Meshuggah - Fillmore Silver Spring
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Playing For Change - the Hamilton
• Sharon Van Etten - 9:30 Club
• Steve Katz (Blood, Sweat, & Tears, the Blues Project) - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Tommy Emmanuel - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Young & Sick - DC9


Wednesday, 18 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• Amadou Kouyate (Artist-In-Residence) - Strathmore (Mansion)
• Bane, the Code Orange Kids, and Give - DC9
• Devo - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Jezabels and Gold & Youth - Rock & Roll Hotel (Rescheduled from 4/17/14)
• John Butler Trio and Allen Stone - Wolf Trap (Filene Center)
• Kaiser Chiefs and Streets of Laredo - 9:30 Club
• Man Overboard, Transit, Forever Came Calling, Knuckle Puck, and Oh! Josie - Empire (formerly Jaxx)
• Max and Alexz Johnson - Jammin' Java
• Sales, Go Cozy, and the Sea Life (DJ Set) - Comet Ping Pong
• Tommy Emmanuel - Rams Head Tavern (Annapolis)


Thursday, 19 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• A-Trak and Salva - 9:30 Club
• Daryl Hall & John Oates - Wolf Trap (Filene Center)
• the Felice Brothers and Robert Ellis - Rock & Roll Hotel
• Fourplay - Birchmere
• Griffin House - the Hamilton
• Heather Maloney & Darlingside - 6th & I
• Here Come the Mummies - State Theatre
• Hot Club of Detroit - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Jacob Powell - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Jeanne Jolly - Jammin' Java
• Johnnyswim - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Ki: Theory - DC9
• On the Cinder, Dissonance, Max Poole, and Sweatshop Inferno - Electric Maid [268 Carroll St NW, WDC]
• Scarface & Stalley - Howard Theatre
• the Sons of Bluegrass - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Tracy Morgan - Turn It Funny - Warner Theatre


Friday, 20 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• Alice Smith - Howard Theatre (Early show - 7:30 PM)
• Bill Kirchen & Too Much Fun and the Nighthawks featuring Billy Price - Birchmere
• Bob Saget - Warner Theatre
• Bonerama - the Hamilton
• Daryl Jr. Cline with Julia Nixon & the Recliners - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Fourplay - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Here Come the Mummies - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• House of Hats - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• JD Wilkes & the Dirt Daubers - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Karrin Allyson (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Lowland Hum - DC9 (Early show - 6 PM)
• Mike Epps - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Mother Falcon, the Family Crest, and the Sea Life - Artisphere (Ballroom)
• Pixar in Concert - Wolf Trap (Filene Center)
• Stephen Kellogg (solo), Boots Factor, and Jon McLaughlin - Jammin' Java (4th Annual SK Family BBQ)
• Styx, Foreigner, and Don Felder - Jiffy Lube Live
• Trina &: Backyard Band - Howard Theatre (Late show - 11:30 PM)
• Yandel - Fillmore Silver Spring


Saturday, 21 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• Alexandria Harmonizers - George Mason University Center for the Arts [4373 Mason Pond Dr, Fairfax, VA]
• Alice Smith - Howard Theatre
• the Bacon Brothers - Birchmere - sold out
DC Jazz Festival: Roy Hargrove - the Hamilton (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• Fourplay - Rams Head Tavern (Annapolis)
Graduation Fest: 3 Easy Payments, Forgetting August, Eclipsed Dreams, For the Kids, Dissonance - Empire (formerly Jaxx)
• John Pinette - Warner Theatre (Moved from 3/1/14)
• John Pinette - Warner Theatre
• Karrin Allyson (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• National Festival Orchestra: Seaman Conducts The Planets - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• Sing-a-long Grease - Wolf Trap (Filene Center)
• Stephen Kellogg (full band), Boots Factor, and Welshly Arms - Jammin' Java (4th Annual SK Family BBQ)


Sunday, 22 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• the Bacon Brothers - Birchmere
• Chubby Carrier and Honey Island Swamp Band - the Hamilton
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Karrin Allyson (jazz vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Letitia VanSant, Second Hand Ramblers, and Oh Jeremiah - Velvet Lounge
• Marc Broussard - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Negotiations & Love Songs: a Songwriters Circle Tribute to Paul Simon featuring Luke Brindley, Todd Wright, Anthony Fiacco, and Mike Clem - Jammin' Java
• Robert Francis & the Night Tide and Guy Blakeslee - DC9
Tonic &: Gin (10th Anniversary) - Jammin' Java (12:30 PM Show) CANCELLED
• Trina - Baltimore SoundStage
• Xavier Rudd and Ash Grunwald - 9:30 Club
• Zac Brown Band - Jiffy Lube Live


Monday, 23 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• the Bacon Brothers - Birchmere
• Big Bad Voodoo Daddy - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 24 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival: Sunna Gunnlaugs Trio (Iceland) - Twins Jazz (Two shows)
• Block B - Warner Theatre
DC Jazz Festival: Brass-A-Holics - the Hamilton
• the Eastern Sea and Wild Moccasins - DC9
• Joe Henry - Birchmere
• Joe Purdy and Brian Wright - Howard Theatre
• Katy Perry (the Prismatic World Tour) and Capital Cities - Verizon Center
• Lake Street Dive and the Sun Parade - 9:30 Club - sold out
• Lindsey Stirling - Echo Stage [2135 Queens Chapel Road NE, WDC]
• Pilgrim, Age of Taurus, Iron Man, and Witch Hazel - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 25 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival - Twins Jazz (Two shows)
• Ben Folds - Wolf Trap (Filene Center)
• Ben Sollee - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Cyrus Chestnut Quartet: Brubeck Reimagined - 6th & I
DC Jazz Festival: Snarky Puppy - the Hamilton
• Griffin House & Toby Lightman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Katy Perry (the Prismatic World Tour) and Capital Cities - Verizon Center
• Luciano - Howard Theatre
• Nice Peter (of Epic Rap Battles of History) and the Jackpot Golden Boys - Jammin' Java
• Say Anything, the Front Bottoms, the So So Glos, and You Blew It - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Subdudes (reunion tour - all original members) - Birchmere


Thursday, 26 June 2014 [link to this day]

• Benedictum, Leather Leone of Chastain, and A Sound of Thunder - Empire (formerly Jaxx)
• David Bach Consort - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
DC Jazz Festival: Helen Sung with Tia Fuller - the Hamilton
DC Jazz Festival: Pat Braxton Septet - Twins Jazz (Two shows)
• Drive By Truckers - Rams Head Live! (Baltimore)
Fest Too 2014: (daily lineup to be announced) A Marc Train Home, All Things Null & Void, Atlas At Last, Be Still Cody, Boardroom Heroes, the Boundary Stones, Cat Be Damned, Centerfield, Close Talker, Dani & the Dealbreakers, Don't Look Down, Echo, Ella Sophia, Family Cat, Harris Mendell (of Sundials), Ilde Minds, Jack Nicholson, Joy!, Lil Huffy, Lilac Daze, Lines & Lies, Lisa Doll & the Rock N' Roll Romance, Makeshift Shelters, the Mittenfields, Mobius Strip, Neck First, Noisy Ghost, Oklahoma Car Crash, Public Suicide, Queer Rocket, Rachel Kline, Sailor's Mouth, Scott's Run, Skullkid, Soundtrack to Sleep, Static Scene, Stephen Lee, Supreme COmmander, Tesselations, Thirteen Towers, Toxic Moxie, Truman, Walk the Plank, WhenSkiesAreGray - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• Latryx, Lateef the Truth Speaker, Lyrics Born, Fort Knox Five - Howard Theatre
• Norman Brown & Jonathan Butler featuring Alex Bugnon (Love & Soul Tour) - Birchmere
• On/Off featuring Christine Sun Kim, Transmissions, and Peals - Artisphere
• Recess Monkey - Strathmore (Backyard Theater Stage - 9:30 AM & 11:30 AM)
• Ryan Hommel's Optical Shop - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Subdudes Reunion Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)
Thank You Festival: Tiesto, Above & Beyond, Krewella, Alvin Risk, and more - Merriweather Post Pavilion
• Toby Lightman - Jammin' Java


Friday, 27 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival: Kari Ikonen Trio (Finland) - Twins Jazz (Two shows)
• Air Supply - Rams Head Center Stage (Arundel Mills, Hanover, MD)
• America - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Beanstalk Library and the Fire Tonight - IOTA Club & Café
DC Jazz Festival: Paquito D'Rivera - the Hamilton (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• Debo Band - Artisphere (Ballroom)
• the Fabulous Dialtones Rockin' and Dancin' Party - Jammin' Java
Fest Too 2014: (daily lineup to be announced) A Marc Train Home, All Things Null & Void, Atlas At Last, Be Still Cody, Boardroom Heroes, the Boundary Stones, Cat Be Damned, Centerfield, Close Talker, Dani & the Dealbreakers, Don't Look Down, Echo, Ella Sophia, Family Cat, Harris Mendell (of Sundials), Ilde Minds, Jack Nicholson, Joy!, Lil Huffy, Lilac Daze, Lines & Lies, Lisa Doll & the Rock N' Roll Romance, Makeshift Shelters, the Mittenfields, Mobius Strip, Neck First, Noisy Ghost, Oklahoma Car Crash, Public Suicide, Queer Rocket, Rachel Kline, Sailor's Mouth, Scott's Run, Skullkid, Soundtrack to Sleep, Static Scene, Stephen Lee, Supreme COmmander, Tesselations, Thirteen Towers, Toxic Moxie, Truman, Walk the Plank, WhenSkiesAreGray - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• Ginger Baker featuring Pee Wee Ellis, Alec Dankworth, and Abass Dodoo - Howard Theatre
Giulio Cesare - Wolf Trap (the Barns)
• the Killing Daylights - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• King Soul - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Lycus, Dweller in the Valley, and Snakefeast - the Gold Bar [1910 N. Charles St, Baltimore, MD]
• Merchandise, Nat Baldwin (Dirty Projectors), and Ukiah Drag - Metro Gallery (Baltimore)
• Move Live on Tour starring Julianne & Derek Hough - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• OneRepublic, the Script, and American Authors - Jiffy Lube Live
• Peaches & Herb - Birchmere
• Vinny Vegas, Mals Totem, and Body Thief - Velvet Lounge
• the White Panda - Fillmore Silver Spring


Saturday, 28 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival: Hess & Space Lab Music (Denmark) - Twins Jazz (Two shows)
• Agalloch and Vex - Empire (formerly Jaxx)
• America - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Blood on the Dance Floor, Millionaires, and Haley Rose - Baltimore SoundStage
• Carol Riddick (soul vocals) - Blues Alley (Two shows)
• the Currys - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
DC Jazz Festival: the Dizzy Gillespie Afro-Cuban Experience - the Hamilton (Two shows - 7:30 PM & 10:30 PM)
• Diana Ross - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
Fest Too 2014: (daily lineup to be announced) A Marc Train Home, All Things Null & Void, Atlas At Last, Be Still Cody, Boardroom Heroes, the Boundary Stones, Cat Be Damned, Centerfield, Close Talker, Dani & the Dealbreakers, Don't Look Down, Echo, Ella Sophia, Family Cat, Harris Mendell (of Sundials), Ilde Minds, Jack Nicholson, Joy!, Lil Huffy, Lilac Daze, Lines & Lies, Lisa Doll & the Rock N' Roll Romance, Makeshift Shelters, the Mittenfields, Mobius Strip, Neck First, Noisy Ghost, Oklahoma Car Crash, Public Suicide, Queer Rocket, Rachel Kline, Sailor's Mouth, Scott's Run, Skullkid, Soundtrack to Sleep, Static Scene, Stephen Lee, Supreme COmmander, Tesselations, Thirteen Towers, Toxic Moxie, Truman, Walk the Plank, WhenSkiesAreGray - the Lab [1819 Crestwood Drive, Alexandria, VA]
• the Kennedys - Jammin' Java (Early show - 7 PM)
• the Legwarmers - Rams Head Live! (Baltimore)
• Mournful Congregation, Begrime Exemious, Prosanctus Inferi, and Extermination Angel - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Move Live on Tour starring Julianne & Derek Hough - Warner Theatre
• National Festival Orchestra: Slatkin Conducts An American in Paris - Clarice Smith Performing Arts Center at University of Maryland [Stadium Drive at Route 193, College Park, MD]
• the Philadelphia Orchestra: Beethoven's 9th - Wolf Trap (Filene Center)
• the Seldom Scene (CD Release Show) with special guests John Starling, Tom Gray, Rickie Simpkins - Birchmere
• Since Antarctica - Jammin' Java (Late show - 10 PM)
• Toby Keith, Colt Ford, and Krystal Keith - Jiffy Lube Live
• Vinny Vegas (vinyl release party), Dreamcatcher, Mals Totem, and Stillglow (acoustic) - Metro Gallery (Baltimore)
• Ziggy Marley - Fillmore Silver Spring


Sunday, 29 June 2014 [link to this day]

2014 Nordic Jazz Festival: the Deciders (Norway) - Twins Jazz (Two shows)
• Avicii (#TrueTour) - Jiffy Lube Live (Rescheduled from 4/12/14)
• Bay Tunes Guitars Spring Rock Band School Showcase - Rams Head Tavern (Annapolis) (All-Ages Matinee)
DC Jazz Festival: Etienne Charles with Rudresh Mahanthappa - the Hamilton
• Diana Ross - Wolf Trap (Filene Center)
• Diane Marino with the James Bazen Big Band - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Howard Gospel Brunch featuring the Harlem Gospel Choir - Howard Theatre (1 PM Show)
• Jello Biafra & the Guantanimo School of Medicine and Negative Approach - Ottobar (Baltimore)
• Lydia Pense & Cold Blood (roots/blues) - Blues Alley (Two shows)
• Marcus Miller - Birchmere
• Marshall Tucker Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Primus - Fillmore Silver Spring
• Serenade! - Strathmore (Music Center - 4 PM)


Monday, 30 June 2014 [link to this day]

• Andy Grammer - Birchmere (In the Flex Stage)
• Blackbird Blackbird - Rock & Roll Hotel
• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Prelims - Jammin' Java
• Lydia Pense & Cold Blood - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 1 July 2014 [link to this day]

Giulio Cesare - Wolf Trap (the Barns)
• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Prelims - Jammin' Java
• Logic (While You Wait Tour) - Fillmore Silver Spring
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Neko Case and Laura Veirs - Rams Head Live! (Baltimore)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Pilobolus - Wolf Trap (Filene Center)
• Sage Francis and B. Dolan - U St Music Hall (Early show - 7 PM)
• Shai Littlejohn - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]


Wednesday, 2 July 2014 [link to this day]

• Ester Rada - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Prelims - Jammin' Java


Thursday, 3 July 2014 [link to this day]

• Crosy Stills & Nash - Wolf Trap (Filene Center)
• Eric Felten Jazz Orchestra - the Big Band Sound of WWII - Blues Alley (Two shows)
• Feedel Band - Bossa
• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Prelims - Jammin' Java
• Jeremy Steding - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Jonny Grave & the Tombstones and Nice Breeze - Wonderland Ballroom [1101 Kenyon St NW, WDC]
• Thou, Pygmy Lush, the Body, and Jail Solidarity - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]


Friday, 4 July 2014 [link to this day]

• Thou, the Body, Curse, Dendritic Arbor, Boddicker, Fortress, and Nuclear Hellfrost - Sidebar Tavern (Baltimore) (Matinee show)


Saturday, 5 July 2014 [link to this day]

• 2U (U2 Tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Accidents, Risk Ray, and Pendrifter - Jammin' Java
• Counting Crows and Toad the Wet Sprocket - Wolf Trap (Filene Center)
• Goo Goo Dolls, Daughtry, and Plain White Ts - Jiffy Lube Live
• Jam Band Fan Night - State Theatre
• White Ford Bronco and 19th Street Band - 9:30 Club


Sunday, 6 July 2014 [link to this day]

• American Idol Live! Tour 2014 - Wolf Trap (Filene Center)
• the Menzingers, Lemuria, Pup, and Cayetana - Ottobar (Baltimore)


Tuesday, 8 July 2014 [link to this day]

• the Go-Gos, Scandal (feat. Patty Smyth), the Motels (feat. Martha Davis), Cutting Crew, and Naked Eyes (feat. Pete Byrne - Wolf Trap (Filene Center - Rewind America 2014)
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Peter Frampton - Lincoln Theatre
• Streets of Laredo - DC9
• the Voice 2014 Tour: Tessanne Chin (Season 5), Jacquie Lee (Season 5), Will Champlin (Season 5), Dia Frampton (Season 1), plus more from Season 6 - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]


Wednesday, 9 July 2014 [link to this day]

• Martha Redbone Roots Project - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Station North Jazz Orchestra with Quartet Offensive - Wind-Up Space (Baltimore)


Thursday, 10 July 2014 [link to this day]

• Ash Borer, Hell, Ilsa, and Barbelith - Metro Gallery (Baltimore)
• Carl Thomas and Suzy Q - Howard Theatre
• Joshua Scott Jones (of Steel Magnolia) - Jammin' Java
• Marcus Johnson (keys/smooth funk) - Blues Alley (Two shows)
• Matthew Morrison - Wolf Trap (Filene Center)
• Mister G: ABC Fiesta - Strathmore (Backyard Theater Stage - 9:30 AM & 11:30 AM)
• Pokey LaFarge and Sturgill Simpson - Birchmere
• the Stray Birds - Gypsy Sally's [3401 K St NW, WDC] (Rescheduled from 11/14/13)
• Tuesday Afternoon (Moody Blues Tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 11 July 2014 [link to this day]

• Bruno Mars (Moonshine Jungle World Tour), Pharrell Williams, and Aloe Blacc - Jiffy Lube Live
• Cage, Sadistik, Maulskull, Cubbiebear, and PT Burnem - Metro Gallery (Baltimore)
• Disney's Fantasia Live in Concert - Wolf Trap (Filene Center)
• Jim Jefferies - Lincoln Theatre (Two shows - 7 PM & 10 PM)
• King's X - Empire (formerly Jaxx)
• Marcus Johnson (keys/smooth funk) - Blues Alley (Two shows)
• the Morrison Brothers Band - 9:30 Club
• Neon Trees (Pop Psychology Tour), Smallpools, and Nightmare & the Cat - Rams Head Live! (Baltimore)
• Sarah Jarosz - Birchmere
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]


Saturday, 12 July 2014 [link to this day]

• 8th Annual Mike Seeger Commemorative Old Time Banjo Festival featuring Tony Trishka, Richie Stearns, Rick Good, Cathy Fink & Marcy Marxer, and more - Birchmere
• Bit Gen Gamer Fest 9 - Rams Head Live! (Baltimore)
• the Cheaters - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Disney's Fantasia Live in Concert - Wolf Trap (Filene Center)
• Earthride, Pale Divine, Argus, and Beelzefuzz - Sidebar Tavern (Baltimore) (Memorial Benefit for Jason McCash of the Gates of Slumber)
• Love Canon - State Theatre
• Marcus Johnson (keys/smooth funk) - Blues Alley (Two shows)
• Natalie Merchant - Lincoln Theatre
• the New Deal - Fillmore Silver Spring
• Tribute to Legends of Motown & Soul - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Wild Beasts and Mutual Benefit - 9:30 Club


Sunday, 13 July 2014 [link to this day]

• Brand New, Man Man, and Dinosaur Pile Up - Fillmore Silver Spring
• Cress, Appalachian Terror Unit, Old Lines, and Dopecopper - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Jennifer Nettles (of Sugarland) - Wolf Trap (Filene Center)
• Marcus Johnson (keys/smooth funk) - Blues Alley (Two shows)
• Marie Miller - Jammin' Java
• Mutilation Rites, Triac, Lynchgate, Hexer, and Dweller in the Valley - Metro Gallery (Baltimore)
• Natalie Merchant - Lincoln Theatre
• Neon Trees, Smallpools, and Nightmare & the Cat - 9:30 Club
• the Original Wailers - Howard Theatre
• Owls - Black Cat (Backstage)


Monday, 14 July 2014 [link to this day]

• Justin Timberlake - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• Mutilation Rites - the Pinch [3548 14th St NW, WDC]
• Sara Bareilles - Wolf Trap (Filene Center)


Tuesday, 15 July 2014 [link to this day]

• Matthew Sweet Rock Show - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Out of Your Head - Improvised and Experimental Music Collective - Wind-Up Space (Baltimore)
• Procol Harum - Birchmere
• Yes - Warner Theatre


Wednesday, 16 July 2014 [link to this day]

• the Barefoot Movement - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Dave Alvin & Phil Alvin with the Guilty Ones - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Fray - Wolf Trap (Filene Center)
• Matthew Sweet - Birchmere
• Matty B - Fillmore Silver Spring
• Patrizio Buanne - Howard Theatre


Thursday, 17 July 2014 [link to this day]

• Alex Hamburger with Paul Carr - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• B.B. King - Warner Theatre
• the Belllfuries - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Dave Alvin and Phil Alvin and the Guilty Ones - Birchmere
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• King Buzzo (the Melvins) solo acoustic - Ottobar (Baltimore)
• Story Pirates - Strathmore (Backyard Theater Stage - 9:30 AM & 11:30 AM)
• Straight No Chaser - Wolf Trap (Filene Center)


Friday, 18 July 2014 [link to this day]

• A Blue and White Pajama Jammy Jam - 9:30 Club (Late show - 11:30 PM)
• Camera Obscura and Laura Cantrell - 9:30 Club (Early show - 7:30 PM)
• Deltron 3030 and Kid Koala (DJ set) - Baltimore SoundStage
• Edwin McCain - Birchmere
• Existentium, Gloom, and Swamphog - Chapala's Blue Beetle [15530 Old Columbia Pike, Burtonsville, MD] (Metallomusikum's local metal showcase)
• Fall Out Boy, Paramore, and New Politics - Merriweather Post Pavilion
• the Giving Tree Band - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• Jean-Yves Thibaudet (piano) - Wolf Trap (Filene Center)
• Lyfe Jennings - Howard Theatre
• Rosehill - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• the Soul Crackers with Tommy Lepson - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Saturday, 19 July 2014 [link to this day]

2001: A Space Odyssey with the National Symphony Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Bad Company & Lynyrd Skynyrd - Jiffy Lube Live
• the Coal Men - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]
• Drop Electric and Margot MacDonald - Artisphere (Dome Theatre)
• emmet swimmng - Birchmere
• the Gypsy Sons - Empire (formerly Jaxx)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• Joe Firstman - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Miranda Sings - Lincoln Theatre
• New Edition and Salt-n-Pepa - 1st Mariner Arena (Baltimore)
• O.A.R. and Phillip Phillips - Merriweather Post Pavilion
• Phillip "Doc" Martin & Friends featuring Chelsey Green & the Green Project - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]
• Phox - the Hamilton
• Tyler Hilton, Tony Lucca, and Anna Rose - Jammin' Java (Two shows - 7:30 PM & 9:30 PM)


Sunday, 20 July 2014 [link to this day]

• Carsie Blanton - 6th & I
• Grace Griffith Tribute Concert & CD Release Show - featuring Grace Griffith, Marcy Marxer, Al Petteway, and more - Birchmere
• Huey Lewis & the News - Wolf Trap (Filene Center)
• the Iguanas - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jean Carne - Blues Alley (Two shows)
• John Hiatt & the Combo and the Robert Cray Band - Strathmore (Music Center)
• New Edition and Salt-n-Pepa - Verizon Center
• Queen + Adam Lambert - Merriweather Post Pavilion
• Turnpike Troubadours - Fillmore Silver Spring


Monday, 21 July 2014 [link to this day]

• Lionel Richie and CeeLo Green - Wolf Trap (Filene Center)
• Veruca Salt - Black Cat (Mainstage)
• Zepparella (Led Zeppelin Tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 22 July 2014 [link to this day]

• the Clientele - Black Cat (Backstage)
• Lionel Richie and CeeLo Green - Wolf Trap (Filene Center)
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Sun Kil Moon - 6th & I
Vans Warped Tour: The Devil Wears Prada, Terror, Mayday Parade, The Ghost Inside, FOR TODAY, Issues, The Maine, State Champs, Crown The Empire, Volumes, Air Dubai, Mixtapes, Stray From The Path, Teenage Bottlerocket, Plague Vendor, Tear Out The Heart, The Protomen, Attila, Saves The Day, Beartooth, I The Mighty, A Skylit Drive, The Ready Set, The Color Morale, Chunk! No Captain Chunk!, Anberlin, NiT GriT, Enter Shikari, Survive This!, Cute Is What We Aim For, To The Wind, SECRETS, MC Chris, Less Than Jake, Chelsea Grin, Bad Rabbits - Merriweather Post Pavilion
• Zepparella - Jammin' Java


Wednesday, 23 July 2014 [link to this day]

• Conjunto Chappottin - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Nick Cave & the Bad Seeds and Nicole Atkins - DAR Constitution Hall
• the Time Jumpers featuring Vince Gill, Dawn Sears, Kenny Sears, and Ranger Doug Green - Rams Head Tavern (Annapolis)


Thursday, 24 July 2014 [link to this day]

• Flume - 9:30 Club
• Tim & the Space Cadets - Strathmore (Backyard Theater Stage - 9:30 AM & 11:30 AM)
• the Time Jumpers featuring Vince Gill, Dawn Sears, Kenny Sears, and Ranger Doug Green - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 25 July 2014 [link to this day]

• American Babies - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• the Antlers - 9:30 Club
Carmen - Wolf Trap (Filene Center)
• the Dan Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Jason Aldean (Burn It Down Tour), Florida Georgia Line, and Tyler Farr - Nationals Park [1500 South Capitol St SE, WDC]
• Kiss and Def Leppard - Jiffy Lube Live
• Mint Condition - Fillmore Silver Spring
• Neutral Milk Hotel and Circulatory System - Merriweather Post Pavilion
• NRBQ - State Theatre
• Pat Martino Trio (guitar/B3/drums) - Blues Alley (Two shows)
• Pupy y Los Que Son Son feat. César "Pupy" Pedroso of Los Van Van - Howard Theatre
• Sonny Landreth and Jimmy Thackery - Birchmere
• Start Making Sense (Talking Heads tribute) and HMFO (Hall & Oates tribute) - the Hamilton


Saturday, 26 July 2014 [link to this day]

• Billy Joel - Nationals Park [1500 South Capitol St SE, WDC]
• the Dan Band - Birchmere (In the Flex Stage)
• Dave Matthews Band - Jiffy Lube Live
• Hapa - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Pact, Helgardh, Dispellment, Inverted Trifixion, and Antikosmos - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Metallomusikum)
• Pat Martino Trio (guitar/B3/drums) - Blues Alley (Two shows)
• Phish - Merriweather Post Pavilion
• Sarah McLachlan - Wolf Trap (Filene Center)
• Silence the Blind, Zekiah, As the Kingdom Falls, Hydra Kyll, and Black Lung Prophecies - Café 611 [611 Market St, Frederick, MD] (Inn It For the Kids: A Benefit for the Children's Inn at NIH Bethesda)
• Tall Heights - 6th & I
Video Games Live with the Baltimore Symphony Orchestra - Meyerhoff Symphony Hall [1212 Cathedral St, Baltimore, MD]


Sunday, 27 July 2014 [link to this day]

• Darius Rucker - Wolf Trap (Filene Center)
• Grieves, Sonreal, and Fearce Vill - Rock & Roll Hotel
• Phish - Merriweather Post Pavilion


Monday, 28 July 2014 [link to this day]

• Debbie Davies Band & Chris Cain Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 29 July 2014 [link to this day]

• Heart - Wolf Trap (Filene Center)
• Max Light Trio - Twins Jazz (Two shows)
• Micky Dolenz (of the Monkees) - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Us & Us Only, Vundabar, Dungeon Kids, and Sun Club - Metro Gallery (Baltimore)


Wednesday, 30 July 2014 [link to this day]

• Carolyn Wonderland - Howard Theatre
• Chuck Brown All Star Band - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Dick Dale - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Lincoln Center Jazz Orchestra with Wynton Marsalis - Wolf Trap (Filene Center)


Thursday, 31 July 2014 [link to this day]

• Ashes of Rebirth, Cyaegha, Cremains, Xstrophy, and Pestuary - Sidebar Tavern (Baltimore) (Presented by Black Rose Metal Heart)
• James Taylor & His All-Star Band - Jiffy Lube Live
• Mustered Courage - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Rodrigo y Gabriela - Wolf Trap (Filene Center)


Friday, 1 August 2014 [link to this day]

• Hive Mind, Redrot, Shredded Nerve, and Scant - TBA [DC] (Presented by SelectDC)
• Imelda May - Birchmere
• Jurassic 5, Dilated Peoples, and Beat Junkies - Pier Six Pavilion (Baltimore)
Mad Decent Block Party 2014 - Dan Deacon, Dillon Francis, Diplo, Flux Pavilion, Sleigh Bells, Trippy Turtle, Wave Racer - Merriweather Post Pavilion
• Mary Chapin Carpenter: Songs From the Movie - Wolf Trap (Filene Center)
• Melba Moore (gospel soul) - Blues Alley (Two shows)
• the Nighthawks - Jammin' Java


Saturday, 2 August 2014 [link to this day]

• Blackfinger featuring Eric Wagner (Trouble, the Skull, Probot), Beelzefuzz, Kings Destroy, Iron Man, and Black Lung - Sidebar Tavern (Baltimore)
• Bob Log III and the Pork Torta - Metro Gallery (Baltimore)
• Boris - 9:30 Club
• Hal Ketchum - Birchmere
• Melba Moore (gospel soul) - Blues Alley (Two shows)
• Morgan Heritage - Howard Theatre
• Rascal Flatts, Sheryl Crow, and Gloriana - Jiffy Lube Live
• Yo-Yo Ma - Wolf Trap (Filene Center)


Sunday, 3 August 2014 [link to this day]

• Cultura Profectica - Howard Theatre (Rescheduled from 4/1/14)
• Dark Star Orchestra - Wolf Trap (Filene Center)
• Marc Cohn - Birchmere
Rockstar Energy Drink Mayhem Festival: Avenged Sevenfold, Korn, Asking Alexandria, Trivium, Cannibal Corpse, Suicide Silence, Miss May I, Mushroomhead, Texas Hippie Coalition, King 810, Body Count featuring Ice-T, Upon a Burning Body, Veil of Maya, Darkest Hour, Emmure, Ill Nino, Wretched, Islander, Erimha - Jiffy Lube Live


Monday, 4 August 2014 [link to this day]

• Nine Inch Nails, Soundgarden, and Death Grips - Jiffy Lube Live


Tuesday, 5 August 2014 [link to this day]

• Gregg Allman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Tyler Ward - Jammin' Java


Wednesday, 6 August 2014 [link to this day]

• Cathy Ponton King - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Gregg Allman - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Pat Metheny Unity Group and Bruce Hornsby - Wolf Trap (Filene Center)


Thursday, 7 August 2014 [link to this day]

• Jay Hayden & V. Rich - Birchmere
Jesus Christ Superstar featuring Johnny Rotten, Incubus's Brandon Boyd, Michelle Williams, and *NSYNC's JC Chasez - Verizon Center
• Slightly Stoopid, Stephen Marley, and G. Love & Special Sauce - Pier Six Pavilion (Baltimore)


Friday, 8 August 2014 [link to this day]

• Kathy Sledge - "The Brighter Side of Day" (Billie Holiday Tribute) - Blues Alley (Two shows)
• Pink Floyd - Dark Side of the Moon - Wolf Trap (Filene Center)
• Raw Power, Wartorn, and Pain - Metro Gallery (Baltimore)
• Technicolor Motor Home - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]


Saturday, 9 August 2014 [link to this day]

• Eric Brace & Peter Cooper - Jammin' Java
• Heart - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Jim Gaffigan - Wolf Trap (Filene Center)
• Kathy Sledge - "The Brighter Side of Day" (Billie Holiday Tribute) - Blues Alley (Two shows)
• Led Zeppelin 2 - Fillmore Silver Spring
• Pure Prairie League & Firefall - Birchmere
• Uke and Guitar Summit 2014 - Strathmore (Mansion - 9 AM)


Sunday, 10 August 2014 [link to this day]

• Gavin DeGraw and Matt Nathanson - Wolf Trap (Filene Center)
• Panic! At the Disco, Walk the Moon, and Magic Man - Pier Six Pavilion (Baltimore)


Monday, 11 August 2014 [link to this day]

• Larry Gatlin & the Gatlin Brothers - Rams Head Tavern (Annapolis)
• One Direction (Where We Are Tour 2014) - Nationals Park [1500 South Capitol St SE, WDC]


Tuesday, 12 August 2014 [link to this day]

• Dick Dale - Birchmere
• Gavin DeGraw, Matt Nathanson, and Andrew McMahon - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Noche Flamenca - Wolf Trap (Filene Center)


Wednesday, 13 August 2014 [link to this day]

• Linkin Park, Thirty Seconds to Mars, and AFI - Jiffy Lube Live
• Nickel Creek and Josh Ritter - Wolf Trap (Filene Center)
• UkeFest 2014 - Strathmore (Outdoors & Free!)


Thursday, 14 August 2014 [link to this day]

• Big Daddy Love - National Building Museum [401 F Street NW, WDC] (West Lawn - Backyard Barbecue presented by Hill Country - 4 PM)
• Boney James and Eric Benét - Wolf Trap (Filene Center)
• Donavon Frankenreiter and Tom Curren - the Hamilton
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Tab Benoit - State Theatre
• Teddy Gentry's Rockit City Band - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Wildcat! Wildcat! and Marley Carroll - DC9


Friday, 15 August 2014 [link to this day]

• Bam Margera featuring F*ckface Unstoppable with members of CKY - Empire (formerly Jaxx)
• Boyz II Men - Fillmore Silver Spring
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• White Ford Bronco - Acre 121 [1400 Irving St #109, WDC]
• Yanni - Wolf Trap (Filene Center)


Saturday, 16 August 2014 [link to this day]

• ABBA - the concert - Wolf Trap (Filene Center)
• Best of Strathmore Tribute Shows featuring the music of Neil Young, Joni Mitchell, the Band, and more - Strathmore (Music Center)
DC Fest 2014: Third Day, Tenth Avenue North, The Afters, Finding Favour, and Lindsay McCaul - Patriot Center (2 PM Show)
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
Hot August Music Festival: Old Crow Medicine Show, Dr. Dog, Houndmouth, Bosley, Tab Benoit, Turkuaz, Elm, the Solicitors, Sister Sparrow & the Dirty Birds, Cabinet, Long John Hunter - Oregon Ridge Park [13401 Beaver Dam Road, Cockeysville, MD]
• Jimmy Buffett & the Coral Reefer Band - Jiffy Lube Live
Silopanna Music Festival: the Flaming Lips, Dashboard Confessional, Matt & Kim, Sleeper Agent, Hellogoodbye, Jimmie's Chicken Shack, Chappo, Twin Forks, Damn Right!, Pasadena, Sweet Leda, Higher Hands, Sun Club, Little Bird, Skribe, the Baby Grand, Brothers Clair, School of Rock - Anne Arundel County Fairgrounds [1450 General's Highway, Annapolis, MD]
• Tori Amos (Unrepentant Geraldines Tour) - DAR Constitution Hall


Sunday, 17 August 2014 [link to this day]

• the Arcade Fire - Verizon Center
• Basement - Ottobar (Baltimore) - sold out
• Dan Navarro - Jammin' Java
• Foghat - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Freddy Cole Quartet (piano/vocals) - Blues Alley (Two shows)
• Jonny Lang - State Theatre
• Sarah Brightman - Wolf Trap (Filene Center)


Tuesday, 19 August 2014 [link to this day]

• Austin Mahone Live on Tour with the Vamps, Fifth Harmony, Shawn Mendes - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Josh Groban - Wolf Trap (Filene Center)
• Rod Stewart & Santana - Verizon Center


Wednesday, 20 August 2014 [link to this day]

• Dakha Brakha - Strathmore (Outdoors & Free!)
• Josh Groban - Wolf Trap (Filene Center)


Thursday, 21 August 2014 [link to this day]

• Dave Weckle acoustic band with Makoto Ozone, Tom Kennedy, & Gary Meek - Howard Theatre
• Nice Breeze - Wonderland Ballroom [1101 Kenyon St NW, WDC]
• Robyn + Röyksopp - Wolf Trap (Filene Center)


Friday, 22 August 2014 [link to this day]

• Jammin' Java's Mid-Atlantic Band Battle #11 - Finals - Jammin' Java
• Kim Waters - Birchmere
• Lyle Lovett & His Large Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Mötley Crüe and Alice Cooper - Jiffy Lube Live
• the Regal Beagles Yacht Rock Band - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 23 August 2014 [link to this day]

• Miranda Lambert and Thomas Rhett - Jiffy Lube Live
• Sing-a-long Sound of Music - Wolf Trap (Filene Center)


Sunday, 24 August 2014 [link to this day]

• Boston - Wolf Trap (Filene Center)
• Pleasure Curses - American Art Museum [Eighth and F Streets NW, WDC]


Tuesday, 26 August 2014 [link to this day]

• Boston - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Larry Graham & Graham Central Station - Rams Head Tavern (Annapolis)


Wednesday, 27 August 2014 [link to this day]

• Larry Graham & Graham Central Station - Birchmere
• Pacific Northwest Ballet, Band of Horses, and Oregon Ballet Theatre - Wolf Trap (Filene Center)


Thursday, 28 August 2014 [link to this day]

• the Band Perry - Wolf Trap (Filene Center)
• Wild Ponies - Hill Country Live [410 7th St NW, WDC]


Friday, 29 August 2014 [link to this day]

• Jackopierce - the Hamilton


Saturday, 30 August 2014 [link to this day]

• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis)
• the Fresh Beat Band - Wolf Trap (Filene Center)
• Nitty Gritty Dirt Band with Chatham County Line - Strathmore (Music Center)


Sunday, 31 August 2014 [link to this day]

• Crack the Sky - Rams Head Tavern (Annapolis)
• George Benson and Andreas Varady - Wolf Trap (Filene Center)


Wednesday, 3 September 2014 [link to this day]

• ZZ Top, Jeff Beck, and Gary Clark Jr. - Merriweather Post Pavilion


Thursday, 4 September 2014 [link to this day]

• Euge Groove - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Gipsy Kings and Ole Noys - Wolf Trap (Filene Center)


Friday, 5 September 2014 [link to this day]

• Cirque Dreams - Jungle Fantasy - Wolf Trap (Filene Center)
• Euge Groove - Birchmere


Saturday, 6 September 2014 [link to this day]

• Aerosmith with Slash featuring Myles Kennedy & the Conspirators - Jiffy Lube Live
• Cirque Dreams - Jungle Fantasy - Wolf Trap (Filene Center)


Sunday, 7 September 2014 [link to this day]

• Walter Beasley & Lynne Fiddmont - Rams Head Tavern (Annapolis)


Tuesday, 9 September 2014 [link to this day]

• Hoba Hoba Spirit (Morroco) - Kennedy Center (Millennium Stage)


Wednesday, 10 September 2014 [link to this day]

• Terry Bozzio - the Hamilton


Thursday, 11 September 2014 [link to this day]

• Overkill - Empire (formerly Jaxx)
• Zoso (Led Zeppelin tribute) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 12 September 2014 [link to this day]

• Melissa Ferrick - Birchmere
• Truckeroo with live music! - Half Street Fairgrounds [1299 Half St SE, WDC]


Saturday, 13 September 2014 [link to this day]

• Live Wire (AC/DC Tribute) - State Theatre
• Sonata Arctica, Delain, and Xandria - Baltimore SoundStage
• Steve Forbert - Jammin' Java


Sunday, 14 September 2014 [link to this day]

• Youn Sun Nah & Ulf Wakenius Duo - Howard Theatre


Monday, 15 September 2014 [link to this day]

• the British Invasion Tour 2014 featuring Gerry & the Pacemakers, Chad & Jeremy, Billy J. Kramer, Mike Pender's Searchers, Denny Laine (of the Moody Blues & Wings) - Birchmere


Tuesday, 16 September 2014 [link to this day]

• Ribab Fusion (Morocco) & Khumariyaan (Pakistan) - Kennedy Center (Millennium Stage)


Wednesday, 17 September 2014 [link to this day]

• Steely Dan (Jamalot Ever After Tour) - Pier Six Pavilion (Baltimore)


Thursday, 18 September 2014 [link to this day]

• Daryl Hall & John Oates - Pier Six Pavilion (Baltimore)
• Gary Puckett & the Union Gap - Birchmere
• Nate Smith & Kinfolk - Strathmore (Mansion)


Friday, 19 September 2014 [link to this day]

• Justin Currie (from Del Amitri) and the Mastersons - Jammin' Java (Rescheduled from 5/16/14)
• the Wailin' Jennys - Birchmere


Saturday, 20 September 2014 [link to this day]

• Brad Paisley, Leah Turner, and Charlie Worsham - Jiffy Lube Live
• Enrique Bunbury - Fillmore Silver Spring
• the Wailin' Jennys - Birchmere
• Wanda Sykes - Strathmore (Music Center)


Sunday, 21 September 2014 [link to this day]

• Bellydance Evolution: Alice In Wonderland - Birchmere


Monday, 22 September 2014 [link to this day]

• Needtobreathe (Rivers in the Wasteland World Tour) - Fillmore Silver Spring


Tuesday, 23 September 2014 [link to this day]

• Tri Minh's Quartet (Vietnam) - Kennedy Center (Millennium Stage)


Wednesday, 24 September 2014 [link to this day]

• Bodeans - Birchmere


Friday, 26 September 2014 [link to this day]

• BlackHawk & the Outlaws - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 27 September 2014 [link to this day]

• the BoDeans - Rams Head Tavern (Annapolis)
• Charlie Hunter & Scott Amendola Duo - Jammin' Java


Sunday, 28 September 2014 [link to this day]

• Ralph Stanley & the Clinch Mt. Boys - Birchmere


Wednesday, 1 October 2014 [link to this day]

• Asia - Rams Head Tavern (Annapolis)


Thursday, 2 October 2014 [link to this day]

• Bill Cosby - Strathmore (Music Center)


Friday, 3 October 2014 [link to this day]

• Amy Schumer - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]
• Hangtown Dancehall: Eric Brace & Karl Straub with Kelly Willis, Wesley Stace (aka John Wesley Harding), Peter Cooper, and more - Birchmere


Saturday, 4 October 2014 [link to this day]

• Al Petteway & Amy White - Jammin' Java
• Larry Brown Quintet - Bethesda Blues & Jazz Club [7719 Wisconsin Ave, Bethesda, MD]


Sunday, 5 October 2014 [link to this day]

• Jo Dee Messina - Rams Head Tavern (Annapolis) (Two shows - 3 PM all-ages and 7 PM 21+)
• Rory Block - Jammin' Java


Tuesday, 7 October 2014 [link to this day]

• Within Temptation and Amaranthe - Rams Head Live! (Baltimore)


Thursday, 9 October 2014 [link to this day]

• Little Mix (the Salute Tour) and Jackson Guthy - Fillmore Silver Spring


Friday, 10 October 2014 [link to this day]

• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Strathmore (Music Center)
• Kathleen Madigan - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]


Saturday, 11 October 2014 [link to this day]

• California Guitar Trio & Montreal Guitar Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)


Sunday, 12 October 2014 [link to this day]

• the Kingston Trio - Rams Head Tavern (Annapolis)


Monday, 13 October 2014 [link to this day]

• Herb Alpert & Lani Hall - Birchmere


Wednesday, 15 October 2014 [link to this day]

• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)


Thursday, 16 October 2014 [link to this day]

• America - Birchmere
• Frankie Valli & the Four Seasons - Strathmore (Music Center)
• Rupert Boyd (classical guitar) - Strathmore (Mansion)
• the Subdudes Reunion Tour - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 17 October 2014 [link to this day]

• David Sedaris - Strathmore (Music Center)


Saturday, 18 October 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center)


Sunday, 19 October 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Dvorák's New World Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 23 October 2014 [link to this day]

• the Moon & Seven Stars: Ronn McFarlane (lute) & Mindy Rosenfeld (flute) - Strathmore (Mansion)


Saturday, 25 October 2014 [link to this day]

• the Greencards - Jammin' Java


Sunday, 26 October 2014 [link to this day]

• Anthony McGill (clarinet) & Christopher Shih (piano) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 30 October 2014 [link to this day]

• Preston Reed - Jammin' Java
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]


Friday, 31 October 2014 [link to this day]

• Fleetwood Mac - Verizon Center
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]


Saturday, 1 November 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center)
Rock Harvest III (daily lineups TBA) - Barren Cross, Warlord, Tourniquet, Redrum, Shok Paris, Helix, Hellcannon, Bloodgood, Bruce Bouillet, Cellador, Obsession, White Trash, Banshee, Attacker, Sacred Warrior - TBA [MD]


Sunday, 2 November 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Requiem - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 6 November 2014 [link to this day]

• Broad City Live - 9:30 Club (Rescheduled from 3/6/14) - sold out
• Ian Anderson: the Best of Jethro Tull - Lincoln Theatre
• Radhe Radhe: Rites of Holi - Strathmore (Music Center)


Friday, 7 November 2014 [link to this day]

• Joan Rivers - Strathmore (Music Center)
• Loose Ends - Howard Theatre (Two shows - 8 PM & 11 PM)
• Tom Papa (comedian) - Rams Head Tavern (Annapolis)


Saturday, 8 November 2014 [link to this day]

• Academy of Ancient Music - Strathmore (Music Center)


Friday, 14 November 2014 [link to this day]

• Forward, Long Knife, and Coke Bust - TBA [DC]


Thursday, 20 November 2014 [link to this day]

• Bryan Batt: Batt on a Hot Tin Roof - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM)


Sunday, 23 November 2014 [link to this day]

• Janis Ian - Rams Head Tavern (Annapolis)


Friday, 28 November 2014 [link to this day]

• Joe Bonamassa - Modell Performing Arts Center at the Lyric [140 W Mt Royal Ave, Baltimore, MD]


Saturday, 29 November 2014 [link to this day]

• Joe Bonamassa - DAR Constitution Hall


Friday, 5 December 2014 [link to this day]

• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere


Saturday, 6 December 2014 [link to this day]

• Dar Williams (honoring the 20th anniversary of the Honesty Room) - Birchmere


Saturday, 13 December 2014 [link to this day]

• Mannheim Steamroller - Strathmore (Music Center - 4 PM & 8 PM)


Friday, 19 December 2014 [link to this day]

Satan's Unholy Abomination Fest 3: Black Witchery, Blood Storm, Dominium, Nuclear Hammer, Holocaust, Hellvetron, Nyogthaeblisz, Muert, and Hiborym, with more TBA (daily lineups TBA) - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]


Saturday, 20 December 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center)
Satan's Unholy Abomination Fest 3: Black Witchery, Blood Storm, Dominium, Nuclear Hammer, Holocaust, Hellvetron, Nyogthaeblisz, Muert, and Hiborym, with more TBA (daily lineups TBA) - Schizophrenia Hall [5607 Sargent Road Hyattsville, MD]


Sunday, 21 December 2014 [link to this day]

• National Philharmonic: Handel's Messiah - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Sunday, 4 January 2015 [link to this day]

• Salute to Vienna New Year's Concert - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Saturday, 10 January 2015 [link to this day]

• Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM - Rescheduled from 1/24/15)
• National Philharmonic: Haydn's Surprise Symphony - Strathmore (Music Center)


Sunday, 18 January 2015 [link to this day]

• Step Afrika - Strathmore (Music Center - 4 PM)


Thursday, 22 January 2015 [link to this day]

• Jennifer Koh (violin): Bach & Beyond Part III - Strathmore (Mansion)


Saturday, 24 January 2015 [link to this day]

Delores King Williams: "I Love Being Here With You" - Strathmore (Mansion - 7:30 PM & 9:30 PM) Moved to 1/10/15
• National Philharmonic: Brach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center)


Sunday, 25 January 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Brach's Brandenburgs - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 29 January 2015 [link to this day]

• Vadim Neselovskyi (jazz piano) - Strathmore (Mansion)


Friday, 6 February 2015 [link to this day]

• Savion Glover's STePz - Strathmore (Music Center)


Saturday, 7 February 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Brian Ganz Plays Chopin - Strathmore (Music Center)


Sunday, 8 February 2015 [link to this day]

• Cyrille Aimee (jazz vocalist) - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)
• National Philharmonic: 10th Anniversary Concert - Beethoven's Ninth - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 12 February 2015 [link to this day]

• Spektral Quartet - Strathmore (Mansion)


Wednesday, 25 February 2015 [link to this day]

• Tango Buenos Aires: Song of Eva Perón - Strathmore (Music Center)


Thursday, 26 February 2015 [link to this day]

• Jenny Lin (piano) - Strathmore (Mansion)


Thursday, 12 March 2015 [link to this day]

• Steven Lin (piano) - Strathmore (Mansion)


Monday, 16 March 2015 [link to this day]

• Caladh Nua - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Thursday, 19 March 2015 [link to this day]

• Trio con Brio Copenhagen - Strathmore (Mansion)


Friday, 27 March 2015 [link to this day]

• Matt Haimowitz (cello): Bach Listening Room - Strathmore (Mansion - 7 PM & 9 PM)


Saturday, 28 March 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center)


Sunday, 29 March 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Rachmaninoff's Piano Concerto No. 3 - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Thursday, 9 April 2015 [link to this day]

• Miranda Cuckson (violin) - Strathmore (Mansion)


Saturday, 11 April 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Bach's St. John Passion - Strathmore (Music Center)


Thursday, 23 April 2015 [link to this day]

• Lily Neill (harp) & Vessa Norilo (cello) - Strathmore (Mansion)


Sunday, 26 April 2015 [link to this day]

• Ukulele Orchestra of Great Britain - Strathmore (Music Center)


Saturday, 2 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center)


Sunday, 3 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Mozart's Jupiter Symphony - Strathmore (Music Center - 3 PM)


Saturday, 9 May 2015 [link to this day]

• Shirley MacLaine - Strathmore (Music Center)


Saturday, 30 May 2015 [link to this day]

• National Philharmonic: Fauré's Requiem - Strathmore (Music Center)


Thursday, 25 June 2015 [link to this day]

• Mormon Tabernacle Choir - Strathmore (Music Center)